פרופ' רוני גמזו: אין מנוס ממינוי מתווך לפתרון המשבר

"האוצר נתפס בעיני המתמחים כזחוח, נוקשה ותחבולן, גם כשאינו כזה", אמר פרופ' גמזו, שקרא למתמחים להפסיק להעסיק "ספינולוגים"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו קרא הערב (רביעי) למינוי מתווך חיצוני לפתרון המשבר במערכת הבריאות, וזאת על רקע המבוי הסתום במשא ומתן בין הרופאים המתמחים לאוצר. בהסתדרות הרפואית אף מתכוונים להציג מחר בדיון בבג"ץ מתווה לפתרון המשבר באמצעות מינוי מגשר חיצוני בין המתמחים לאוצר.

בדברים שנשא היום בכנס ים המלח למדיניות בריאות, שמארגן המכון הלאומי לחקר שירותי בריאות ומדיניות בריאות בהשתתפות בכירי מערכת הבריאות, אמר גמזו כי "לכל אורך הדרך חשבנו במשרד הבריאות כי יש להביא לפתרון באמצעות בוררות. גם לאחר חתימת ההסכם ראינו את המחאה הרגשית והעוצמתית של רופאים מכל השדרות, הבנו שלא נוכל לפתור זאת בפגישות שלהם עם האוצר, וקראנו להקים צוות מתווך. רק גורם שלישי יכול לפתור את המצב הזה, גורם שלישי שיהיה לו אמון ויהיה בו מספיק מרץ. האוצר נתפס בעיני המתמחים כזחוח, נוקשה ותחבולן, גם כשאינו כזה. יש מספיק גורמים שיכולים להביא את הפתרון לשני צדדים. אין מנוס מגורם שלישי, אין מנוס מלהציב אדם שיהיה נתון כל זמנו לפתרון המשבר הזה, יהא זה נציג מטעם בית המשפט או דמות ציבורית שתנהל הממשלה. לא נוכל להמשיך בהתנהלות הזו. המערכת שלנו הולכת ממקום למקום, והמקומות רק רעים".

גמזו תקף חזיתית את מעורבותם של אנשי יחסי ציבור במאבק המתמחים. "לגבי הרופאים, התחושה שהם נאבקים מבלי להחליט מה חשוב יותר: יותר כסף, ביטול תורנויות המומחים, קיצור ההסכם, ביטול הדרישה לשעון נוכחות, יש דרישות שונות, וזה מבלבל גם אותנו". לדבריו, "המתמחים משתמשים בסיסמאות של מערכת קורסת ומערכת רקובה. במערכת הבריאות יש קשיים, אך היא לא קורסת ולא רקובה, והביטויים הללו לא מכבדים את המקצוע שלנו, ויש להפסיק אותם. לתוך השטח הסטרילי שלנו הגיעו 'ספינולוגים' ומשרדי יחסי ציבור שגורמים להתססה ושינויים במסרים, שכירי חרב לעת מאבק, מומחים לעיוות דעות. אני קורא לאותם ספינולוגים 'עופו לנו, וחפשו מאבקים אחרים!', ואני קורא למתמחים וכל מי שנמצא בקלחת הזו, לנהל את הדיון מבלי יחסי ציבור והפרחת סיסמאות ונטיעת פחד במערכת שלנו. טוב שהדור הצעיר מגלה עניין ונאבק במערכת, אך חשוב שיעשה את זה בעצמו, יחד עם ראשי המערכת, ללא מניפולציות".

גמזו קרא לכלל הרופאים לחזור למערכת. "אין לעזוב, אין לנטוש את החולים שלנו, זו התנהגות שאל לה לפלוש לנפשות הטהורות שלכם הרופאים, התנתקו ממנה, התנתקו ממנה לחלוטין". בקריאה אישית למתמחים הפעילים בנציגות הרופאים הצעירה אמר גמזו כי "אני פונה לכם לחזור מחר לעבודה. בידיכם להחזיר את הכבוד למקצוע שלנו, למקצוע שלי. תגיעו לבג"ץ לא כמבזי בית הדין, תנו לנו לנסות ליצור צוות הידברות, תנו לממשלה לעשות את זה, להחליט על גישור ועל משא ומתן, להחזיר אתכם לחיים". לרופאים הבכירים שהגישו מכתבי התפטרות קרא גמזו "משכו את המכתבים היום, אין מערכת בריאות בלעדיכם, עשו אתם את הצעד הראשון למעלה מהמקום הכל-כך נמוך שבו אנו נמצאים, וחיזרו להיות מנהיגים נחושים שגם מוותרים, מנהיגים שאינם נוטשים".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרדו רוני גמזוצילום: פיטוסי אוליבייה

בתוך כך ממשיכה המדינה לפעול נגד המתמחים המתפטרים. היום הגישה המדינה לבית הדין הארצי לעבודה בקשה לביזוי בית הדין נגד הרופאים המתמחים. עשרות רופאים מתמחים נוספים מימשו את התפטרותם ועוד עשרות רופאים מומחים הגישו מכתבי התפטרות לבתי החולים - כך התברר מוקדם יותר היום. המתמחים מסרו כי עד כה נמנו כבר 400 מתמחים שהתפטרו מבתי החולים ויותר מ-200 מומחים שמסרו מכתבי התפטרות.

סמנכ"ל המרכז הרפואי רמב"ם שמעון רייסנר, זומן לשימוע אצל מנכ"ל משרד הבריאות גמזו, בעקבות סירובו הבוקר (רביעי) לקבל את דרישת משרד הבריאות לפטר לאלתר עשרה רופאים בכירים בבית החולים. מקורבי סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמרו כי הוא מתכוון לעמוד על דרישתו.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מתח ביקורת חריפה על הרופאים שהשביתו הבוקר את בית החולים רמב"ם, הנמצא בבעלות משרד הבריאות, במחאה על אשרור הפיטורים של 10 מהם: "שיא המוזרות זה שיש מחר דיון בבג"ץ והם מחליטים לשבור את הכלים יום לפני כן. הדבר הטבעי שמצופה מאדם הוא שיחכה לבג"ץ - ואז יחליט לאן מועדות פניו. הם לא עשו זאת"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ