בג"ץ ידון היום בעתירת המתמחים נגד ביטול התפטרותם

חלק מהמתמחים הודיעו על כוונתם להתייצב במשטרה ולבקש להיעצר, אם התפטרותם תוכרז שוב כבלתי חוקית. ההסתדרות הרפואית צפויה להעלות הצעת פשרה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בג"ץ ידון הבוקר בעתירת המתמחים בדרישה לאפשר להם לממש את התפטרויותיהם באופן חוקי. בדיון צפויים נציגי פרקליטות המדינה לבקש את עמדת בג"ץ לגבי החלטתם של מאות מתמחים להתפטר מבתי החולים השבוע. במקביל נדרשו המתמחים להעביר היום תצהירים לבית הדין לעבודה, ובהם הסברים מדוע אינם מכבדים את צווי המניעה שהוצאו נגד התפטרויותיהם.

בראש ההרכב שידון בעתירת המתמחים תעמוד נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש. כמו כן, ייכללו בהרכב השופטים חנן מלצר ואסתר חיות. בדיון צפויה ההסתדרות הרפואית להעלות הצעת פשרה, שעשויה לכלול יוזמה למינוי בורר חיצוני ובלתי תלוי להנעת המגעים בין המתמחים לאוצר. זאת, בניסיון להביא לסוף המשבר בבתי החולים. לעת עתה המדינה עדיין מסרבת לקצר את ההסכם שנחתם עם ההסתדרות הרפואית, כפי שמעמידים המתמחים בראש דרישותיהם. בהסתדרות הרפואית מתנגדים לביטול מוחלט של ההסכם.

נכון לעכשיו, חוקיות החלטת המתמחים לממש את התפטרויותיהם השבוע מוטלת בספק. בהחלטה שפרסם לפני שבועיים, התיר השופט מלצר למתמחים להתפטר על אף ההליך המשפטי המתנהל בעניינם. עם זאת, ההתפטרות הותנתה בכך שתיעשה בנסיבות אישיות. המתמחים טוענים כי ההחלטה שהתקבלה השבוע נעשתה בנסיבות אישיות, ולכן תקפה. מנגד, במשרד הבריאות ובפרקליטות טוענים כי מלצר התכוון לכך שהמתמחים יהיו רשאים להגיש מחדש התפטרויות בנסיבות אישיות, ולא לממש התפטרות בהתאם למכתבים שהוגשו בעבר. לכן, לטענת הפרקליטות, ההתפטרות איננה חוקית ומהווה ביזיון של בית הדין.

הפגנת הזדהות עם מחאת הרופאים בביה"ח סורוקה, אתמולצילום: הרשקוביץ אלי

אולם לעת עתה, אין בכוונת המתמחים לעצור את צעדיהם. אחד מהם אמר אתמול כי "המתמחים נחושים במאבק, וילכו עד הסוף, אפילו אם ישימו את כולם בכלא". מתמחים רבים מתכננים לבוא הבוקר לדיון בבג"ץ ולמלא את האולם. בין המתמחים היו כאלה שהודיעו כי לא יסכימו לכל החלטה שתעדיף את עמדת המדינה על עמדתם, וכבר מתכננים מחאות אם החלטה שכזו תתקבל. חלקם אף הודיעו על כוונתם להתייצב במשטרה ביוזמתם ולבקש להיעצר, אם התפטרותם תוכרז שוב כבלתי חוקית. בעוד שבפרקליטות ובאוצר שוקלים לפעול נגד המתמחים המתפטרים במישור הפלילי והמשמעתי, במשרד הבריאות מעכבים בשלב זה את הטיפול בעניין, בשאיפה להגיע לפתרון המשבר בהידברות.

בג"ץ ידון בשלוש עתירות שהוגשו בשבועות האחרונים. הראשונה הוגשה כבר לפני כשלושה שבועות על ידי שישה מתמחים שדרשו לבטל את פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה, מתחילת אוקטובר, שקבע כי התפטרויותיהם אינן חוקיות. העתירה השנייה הוגשה השבוע נגד שעות העבודה של מתמחים, שעשויות להגיע ל-26 שעות ברציפות, בניגוד לחוק שעות העבודה והמנוחה. העתירה השלישית, הוגשה על ידי עמותת מרש"ם, רופאים וסטודנטים לרפואה, נגד אורכו של ההסכם שנחתם בין המדינה להסתדרות הרפואית "הכובל את הרופאים למצב של אין ברירה".

בחודשים האחרונים שלל בית הדין לעבודה שני מהלכי התפטרות של מתמחים, בטענה כי מדובר בצעד קולקטיבי שנעשה שלא באמצעות הארגון היציג של הרופאים, דהיינו ההסתדרות הרפואית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ