ביניש למתמחים: ההתפטרות היא עשיית דין עצמי

"זה לא שמאות אנשים רוצים להתפטר, אלא שהם רוצים להיטיב תנאים - בואו נשים את הדברים האמיתיים על השולחן", אמרה נשיאת העליון בדיון בבג"ץ

עוז רוזנברג
דן אבן
עוז רוזנברג
דן אבן

נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, התייחסה היום (חמישי) במלים קשות למעשי הרופאים המתמחים המתפטרים בדיון בבג"ץ בעתירתם. "אילו זה היה תיק רגיל, בלי האווירה הקשה שנוצרה, העתירה היתה דבר שהיינו צריכים לדחות מחוסר ניקיון כפיים. זה (ההתפטרות) עשיית דין עצמי", אמרה הנשיאה. לדברי ביניש, "ההתרשמות של בית הדין היא לא שמאות אנשים רוצים להתפטר, אלא שהם רוצים להיטיב תנאים - בואו נשים את הדברים האמיתיים על השולחן".

ביניש החליטה לדחות את הדיון בעתירה השלישית שהוגשה, נגד אורכו של ההסכם שנחתם בין המדינה להסתדרות הרפואית, "הכובל את הרופאים למצב של אין ברירה", כהגדרת העותרים, בטענה כי היא חורגת מהדיון בהתפטרות המתמחים. עוד היא אמרה כי יש בעיית מאקרו במצב הרפואה בישראל, והוסיפה כי "אם נאפשר לאנשים להתפטר, בהנחה שמשפטית הם צודקים - ואני לא חושבת ככה - לא נרפא את החולה".

במהלך הדיון מסרו נציגי ההסתדרות הרפואית כי הם חפצים להמשיך במשא ומתן, ללא מגשר. השופטת אסתר חיות אמרה "ההתפטרות היא מהלך שתוקע מסמרים בארון הקבורה של הרפואה הציבורית". חיות פנתה למתמחים ואמרה "תשקיעו ברצון כן לנסות, אבל במאבקים נכונים, בכלים משפטיים וחוקיים".

ביניש בדיון בעתירת המתמחיםצילום: סלמן אמיל

אחד מהרופאים המתמחים שחתום על העתירה לבג"ץ אמר לרשת ב' לפני הדיון כי "אנו מאמינים שבג"ץ יראה רק את הצדק והשכל הישר, וישים סוף למשבר הזה. עד היום מעולם לא נידונה סוגיית ההעסקה של הרופאים ותנאי העבודה שלנו. ההסכם הארוך מקעקע את הפסול בדרך העסקתנו. אנחנו מקווים שבג"ץ יפסול את ההסכם וייתן אופק חדש למערכת הציבורית בישראל". הממונה על השכר באוצר אילן לוין אמר לפני הדיון כי "כולנו צריכים לשמור על החוק. נטישת בתי חולים זה לא שמור על החוק, וזה אנדרסטייטמנט". 

לקראת הדיון בבג"ץ פנו המתמחים לבית הדין הארצי לעבודה וביקשו דחייה בהגשת התשובה לתביעה שהגישה המדינה להאשים אותם בביזיון בית הדין. בית הדין לעבודה אישר למתמחים דחייה והתיר להם להגיש עד מחר ב-12:00 את תשובתם, במסגרתה אמורים כל המתמחים המממשים את התפטרויותיהם להגיש תצהירים ולהסביר את צעדיהם. בהמשך ייקבע מועד לדיון בתיק.

ברמב"ם הפגינו הבוקר  30 סטודנטים לרפואה וסטאז'רים, שצעדו במחלקות עם שלטים בגנות משרד הבריאות. נכון לעכשיו לא מדווח על חריגות בפעילות בבתי החולים, אולם מספר המתמחים המתפטרים מוסיף לעלות. לפי נתוני משרד הבריאות החליטו 345 מתמחים לממש התפטרויותיהם עד כה. המתמחים עצמם מדווחים על מעל ל-400 מתמחים שהפסיקו לבוא לעבודה. גם רופאים מומחים נוספים מצטרפים למתפטרים במחאה על המשבר. בבית החולים מאיר בכפר סבא הוגשו הבוקר 72 מכתבי התפטרות של מומחים, בהם 18 מנהלי מחלקות.

סטודנטים לרפואה באוניברסיטת תל אביב השביתו ב-12:00 את הלימודים. במהלך הדיון בבג"ץ, מתוכננות הפגנות של סטודנטים לרפואה, סטאז'רים ורופאים מתמחים, בבתי החולים איכילוב, אסף הרופא וסורוקה.

בתוך כך, מנהלי בתי החולים שיגרו למתמחים הנוטשים מכתבי התראה על חומרת צעדיהם. המכתבים שוגרו בדואר שליחים לכל מתמחה שמימש את התפטרותו בתחילת השבוע. המתמחים בבתי החולים הממשלתיים קיבלו מכתבים בחתימת מנהל בית החולים ומנכ"ל משרד הבריאות, ואילו המתמחים שבבתי החולים שבבעלות קופת חולים כללית, קיבלו מכתבים בחתימת מנהל בית החולים וראש חטיבת בתי חולים בכללית, ד"ר אהוד דוידסון.

במכתבים האישיים נקראים המתמחים לשוב לאלתר לעבודה סדירה, על פי סידורי העבודה שנקבעו מראש. במכתבים מוגדרים המתמחים "נוטשי חולים", ומנהלי בתי החולים מתריעים כי יינקטו צעדים אישיים, משפטיים ומשמעתיים כפי שימצאו לנכון נגד מתמחים שיבחרו לא לבוא לעבודה. "אי הופעתך לעבודה היא בגדר מעשה חמור, הן במישור יחסי העבודה, והן במישור אחריותך כרופא כלפי החולים במחלקה. מדובר בנטישת חולים, במלוא החומרה הנובעת מכך", נאמר במכתבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ