המשבר במערכת הבריאות |

בג"צ למתמחים: השיבו להצעת הגישור עד יום א'

אם המתמחים יסרבו להצעה יהיה עליהם להשיב לבקשת בזיון בית הדין של המדינה. מוקדם יותר אמר השופט מלצר למתמחים: "לתת תשובה שלילית זה קל"

עוז רוזנברג
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג
דן אבן

לאחר יום ארוך של דיונים, נתן היום (חמישי) בג"ץ למתמחים ארכה של 72 שעות בכדי להשיב להצעתו ולהיכנס להליך גישור חיצוני שיוקצב בזמן. אם תשובתם תהיה חיובית ישובו המתמחים לעבודה; אם לא, יהיה עליהם להשיב על הבקשה שהגישה המדינה להאשימם בביזיון בית הדין, ובמקביל תדרוש המדינה דיון דחוף בנושא בבית הדין לעבודה.

מוקדם יותר היום, הרופאים המתמחים דחו את הצעת בית המשפט להיכנס להליך גישור, וביקשו מבית המשפט שיאפשר להם לממש את זכותם לעזוב את השירות הציבורי.

בדיון שנערך, אמר השופט מלצר, בתגובה לסירוב המתמחים, כי הוא מייעץ להם לא להיאחז בסירובם: "שתבינו למה אתם אומרים לא. לתת תשובה שלילית זה קל מאוד", אמר השופט והוסיף כי הוא אינו רואה מרחק גדול בין עמדות הצדדים "חוץ מאמוציות וחוסר אמון". השופטת אסתר חיות הוסיפה כי הם (השופטים) "מציעים שיהיה איזשהו גורם מבוגר ואחראי שיסייע להכניס אווירה עניינית במשא ומתן".

קודם לכן הציעו שופטי בג"ץ לצדדים לחזור למשא ומתן, ולדון בתוך פרטי הסכם הרופאים על פתרון המשבר, תוך הצבת מגשר לפי מסגרת זמנים שתיקבע. בית המשפט הקציב לכל אחד מהצדדים שעה כדי להחליט האם הם מקבלים את ההצעה. כאמור, בתחילה סירבו המתמחים להצעה אולם אז קיבלו ארכה עד יום ראשון.

ביניש בדיון בעתירת המתמחיםצילום: סלמן אמיל

נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, מתחה ביקורת חריפה על הרופאים המתמחים. "אילו זה היה תיק רגיל, בלי האווירה הקשה שנוצרה, העתירה היתה דבר שהיינו צריכים לדחות מחוסר ניקיון כפיים. זה (ההתפטרות - ע"ר) עשיית דין עצמי", אמרה הנשיאה. לדברי ביניש, "ההתרשמות של בית הדין היא לא שמאות אנשים רוצים להתפטר, אלא שהם רוצים להיטיב תנאים - בואו נשים את הדברים האמיתיים על השולחן".

עמידה איתנה על עקרונות או חוסר אחריות? עשו לנו לייק ודברו על זה בפייסבוק

ביניש החליטה לדחות את הדיון בעתירה השלישית שהוגשה, נגד אורכו של ההסכם שנחתם בין המדינה להסתדרות הרפואית, "הכובל את הרופאים למצב של אין ברירה", כהגדרת העותרים, בטענה כי היא חורגת מהדיון בהתפטרות המתמחים. עוד היא אמרה כי יש בעיית מאקרו במצב הרפואה בישראל, והוסיפה כי "אם נאפשר לאנשים להתפטר, בהנחה שמשפטית הם צודקים - ואני לא חושבת ככה - לא נרפא את החולה".

במהלך הדיון מסרו נציגי ההסתדרות הרפואית כי הם רוצים להמשיך במשא ומתן, ללא מגשר. השופטת אסתר חיות אמרה "ההתפטרות היא מהלך שתוקע מסמרים בארון הקבורה של הרפואה הציבורית". חיות פנתה למתמחים ואמרה "תשקיעו ברצון כן לנסות, אבל במאבקים נכונים, בכלים משפטיים וחוקיים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ