משבר המתמחים |

מור יוסף ימונה ל"יועץ", לא ל"פרוייקטור"

לאחר סדרה של הודעות סותרות בנושא מתבהר תפקידו החדש של מנכ"ל הדסה לשעבר: יועץ מיוחד לעניין המו"מ הכפוף ישירות לסגן שר הבריאות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שוב תפנית בפרשת מעמדו הטרי של מנהל הדסה לשעבר, הפרופ' שלמה מור יוסף. הערב (חמישי) הבהיר משרד הבריאות כי מור יוסף "ימונה לתפקיד יועץ מיוחד לפתרון המשבר במערכת הבריאות". על פי ההודעה, "ליצמן שוחח הערב עם מור יוסף בנושא ומור יוסף הביע בשיחה תקווה כי בעבודה משותפת יימצא פתרון שישביע את רצון כל הצדדים". כפי שדווח קודם לכן, מור יוסף יהיה כפוף ישירות לליצמן ולא למנכ"ל משרד הבריאות.

מוקדם יותר הערב פרסם מור יוסף הודעת הכחשה, לפיה הוא לא ימונה ל"פרוייקטור" בעניין. בהודעה הביע  מור יוסף אמון מלא בתפקודו של מנכ"ל המשרד, הפרופ' רוני גמזו. הוא הוסיף שהוא סבור שיש למצוא פתרון לתנאי העבודה ולשכרם של המתמחים, והעיר שהיה שותף פעיל במו"מ שנערך עימם עד לאחרונה.

ההודעה התקבלה במבוכה מסויימת בלשכת סגן שר הבריאות, לאחר שהודיע על מינויו בעצה אחת עם ראש הממשלה נתניהו. ממשרד הבריאות נמסר כי פרופ' מור יוסף יהיה כפוף בעבודתו לסגן שר הבריאות, ואילו פרופ' רוני גמזו ימשיך בתפקידו כמנכ"ל המשרד. מהמשרד נמסר גם כי ליצמן מגבה את מנכ"ל משרדו ומתנער מניסיונות שונים לפגוע במעמדו.

כעת, לאחר כמה הודעות סותרות, יושרו ההדורים והתברר מעמדו של מור יוסף - יועץ מיוחד לעניין המשבר, הכפוף ישירות לליצמן.

גמזו (משמאל) וליצמן היום בכנס בים המלחצילום: קידר ניר

מוקדם יותר דווח כי באוצר יש הפועלים להדחתו של רוני גמזו מתפקידו כמנכ"ל משרד הבריאות, ואף פנו בנושא ללשכתו של נתניהו. לפי הדיווחים הסיבה היא שגמזו קרוב מדי בדעותיו לרופאים המתמחים. כמו כן, נמתחה ביקורת על כך שלא פיטר בכירים בהנהלת בית החולים רמב"ם לאחר שאלה סירבו לשחרר רופאים מומחים שהתפטרו.

בכיר במערכת הבריאות מתח ביקורת חריפה על האוצר בשיחה עם "הארץ": "מדובר בפוטש, זו שערוריה שאין כדוגמתה שהוא (גמזו - ד"א) משלם בראשו על כך שסירב לפטר בכירים בבית חולים רמב"ם. גמזו מסומן כבר הרבה זמן אך המהלך שנרקם הערב הגדיש את הסאה, מי שלא מיישר קו עם האוצר משלם בראשו".

עשו לנו לייק בפייסבוק - זה טוב לבריאות

במשרד האוצר מכחישים באופן רשמי את הדיווח לפיו פעלו להדחתו של גמזו. בכיר באוצר אמר ל"הארץ" כי "אין אף אחד שפועל לשם כך על דעת שר האוצר ובכירי המשרד".

"אתם לא מבינים את רמת המניפולציות"

בהקלטה שפרסם הערב ערוץ 2 של שיחה סגורה שקיים פרופ' גמזו עם מתמחים, הוא מצטט דברים שנתניהו אמר בעניין. "כשאני ישבתי עם ראש הממשלה בישיבה, הסבירו לו תשמע, הרופאים הם סקטור מאוד חזק ויש חוסר ברופאים, אז הוא השיב: 'נביא רופאים מהודו, זה עולם גלובאלי'".

כשהתייחס פרופ' גמזו על המו"מ עם האוצר, אמר למתמחים "אתם לא מבינים את רמת המניפולציות, את רמת המאפיונריות ורמת האגרסיביות כלפי כל מי שעומד מול האוצר. אני עומד מולם כבר זמן מה והם ביקשו שאפוטר כבר מספר פעמים". 

כששאלו המתמחים, איך יתכן כי ההישגים של ההסתדרות הרפואית היו כל כך דלים בהסכם שנחתם, אמר גמזו כי "יש לכם עסק עם מערכת מאוד מאוד אגרסיבית עם מסורת של שנים. היא מאומנת בניהול מו"מ הרבה יותר מהרופאים ואידלמן ניהל מו"מ פעם ראשונה. לאורך המו"מ אני הוכיתי בתדהמה (מעניין שעון הנוכחות) כי אני נגד שעון. זה היה ההבדל בין המו"מ לפני עשר שנים, אז בכלל הטילו על זה וטו". 

לאחר יום ארוך של דיונים, נתן היום (חמישי) בג"ץ למתמחים ארכה של 72 שעות בכדי להשיב להצעתו ולהיכנס להליך גישור חיצוני שיוקצב בזמן. אם תשובתם תהיה חיובית ישובו המתמחים לעבודה; אם לא, יהיה עליהם להשיב על הבקשה שהגישה המדינה להאשימם בביזיון בית הדין, ובמקביל תדרוש המדינה דיון דחוף בנושא בבית הדין לעבודה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ