המדינה, ההסתדרות והרופאים : מה רוצה כל אחד מהצדדים?

באוצר דרשו להפעיל יד קשה נגד הרופאים; ההסתדרות הרפואית טענה כי יש לאפשר לרופאים המתמחים להתפטר. המתמחים רוצים לקצר תקופת ההסכם

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

משרד האוצר: מעוניין לקנוס אישית מתמחים שלא עבדו

במשרד האוצר סערו אתמול הרוחות בעקבות פרסום דבריו של מנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ רוני גמזו בערוץ 2, בהם תקף את פקידי האוצר. גמזו הבהיר בדבריו כי הוא מתנגד לסעיף החתמת שעון נוכחות, כפי שמופיע בהסכם, ובאוצר מיהרו לומר כי “דבריו מראים כי הסיבה העיקרית למחאה היא הסעיף הקורא להחתים שעון נוכחות”.

באוצר היו אתמול מי שקראו להחלפתו של גמזו, ומנגד היו שהבהירוכי אין דרישה לפטרו.באוצר היו אתמול מרוצים מהחלטת בג”ץ לדרוש מהמתמחים לבחון חזרה להידברות ללא תנאים מוקדמים ובמסגרת ההסכם, והזדרזו להבהיר שהם מוכנים לשוב מיד להידברות. באוצר יודעים כי הדרישה המרכזית עתה נוגעת לקיצור ההסכם, אך מבהירים כי ההסכם לא יקוצר.

אם המתמחים יתמידו בסירובם לשוב לעבודה, הסביר גורם באוצר,“אין כוונה לגרור מאות רופאים לכלא”. באוצר יפעלו להטלת קנסות אישיים על המתמחים הנעדרים מעבודתם, מאחר שהם משבשים את פעילות בתי החולים, אם ביה"ד לעבודה יפסוק שמדובר בביזיון בית הדין.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

בימים האחרונים דרשו באוצר להפעיל יד קשה נגד הרופאים המומחים שהגישו מכתבי התפטרות כתמיכה במתמחים, והניעו את המהלך בו תמך גם סגן שר הבריאות ליצמן לפטר עשרה מאותם המומחים שהתפטרו בביה"ח רמב”ם לאלתר, מבלי להמתין חודש כמקובל.
בהמשך, כשהנהלת רמב”ם סירבה למהלך, דרשו את פיטורי בכירים ברמב”ם. באוצר מבקשים להפעיל יד קשה גם כנגד המתמחים שבחרו שלא להגיע לעבודתם השבוע מבהירים כי מדובר ב”נוטשים”.

המתמחים: מתלבטים בין הידברות וסיכון במעצר

הרופאים המתמחים נדרשים להכריע בסוף השבוע האם יסכימו לשוב להידברות מול האוצר. בדיון אתמול בבג”ץ הבהירה המדינה כי איננה מוכנה לדון בקיצור ההסכם שנחתם עם ההסתדרות הרפואית. זאת בשעה שהדרישה המרכזית של המתמחים בשלב זה, היא לקצר את ההסכם שנחתם לתקופה של תשע שנים עד יולי 2019 , וליישמו לשלוש שנים נוספות בלבד, עד 2014 .

המתמחים אף הבהירו כי אם יקוצר ההסכם, יסכימו לוותר על כל דרישות השכר. המתמחים התאכזבו מכך ששופטי בג”ץ נמנעו ממתן הנחיה מפורשת לדון בהידברות הבאה בקיצור ההסכם, ולכן סביר כי חלקם יבקשו לקדם החלטה של סירוב להידברות נוספת במתכונת הנוכחית.

אם יסרבו, יתבקש בג”ץ לדון בחוקיות התפטרותם. המתמחים נחושים להמשיך במהלך עד שתתמלא דרישתם לקיצור ההסכם השבוע הצהירו כי אם בג”ץ יפסוק נגדם בשאלת חוקיות ההתפטרויות, יפנו בהמוניהם לתחנות המשטרה ויבקשו להסגיר עצמם,אולם יסרבו לשוב לעבודה ללא פתרון לבקשותיהם.בשטח ממשיכים הפעילים המובילים את המאבק בארגון פעולות מחאה נוספות. ביום ראשון בבוקר מתארגנת הפגנה בתל אביב, ואתמול הודיעו מספר מתמחים בבתי חולים ברחבי הארץ על כוונתם להעדר מהעבודה כדי להשתתף בה. בנוסף, בראשון בבוקר מתוכננת השבתת לימודי הרפואה על ידי סטודנטים מאוניברסיטת תל אביב.

משרד הבריאות: נגד דרישת המתמחים, אך מנסה לתווך

משרד הבריאות מצוי לקראת סוף השבוע בעמדה נפיצה ביותר. החלטתו של סגן שר הבריאות, בגיבוי ראש הממשלה, למנות את פרופ’ שלמה מור יוסף כיועץ מיוחד לפתרון המשבר, מבלי שיהיה כפוף למנכ”ל המשרד פרופ’ רוני גמזו, מהווה מכה קשה לגמזו.

כל זה קרה ביום בו נחשפו ברבים דברים שאמר על פקידיהאוצר וראש הממשלה, כולל ביקורת שלו על הסכם הרופאים עליו הוא חתום באופן אישי, בכל הנוגע לשעון הנוכחות.
במשרד הבריאות התנגדו באופן רשמי לדרישת המתמחים לקצר את הסכם הרופאים, אולם השבוע כבר ניסה סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לרמוז כי ינסה לפעול למינוי מתווך בין המתמחים לאוצר שיסכים לפרשנות לפיה ניתן לקצר את ההסכם מבלי לפתוח אותו, באופן שדרישת המדינה להמנע מפתיחתו תישמר.

מנגד, באוצר יש המתנגדים לכל מהלך הנוגע להסכם, לרבות לפתיחתו או לקיצורו. במשרד הבריאות נמנעו עד כה מקידום פעולות משמעתיות נגד המתמחים שבחרו להיעדר מעבודתם. עם זאת, אתמול שיגרו מכתבי התראה אישיים לכלל המתמחים, בשיתוף עם מנהלי בתי החולים, בהם הוגדרו המתמחים כ”נוטשי חולים”, והתבקשו לשוב לעבודה
לאלתר, בטענה כי הם פועלים בניגוד לחוק בהחלטתם להתפטר. במכתבים ששוגרו בחלקם באמצעות דואר שליחים, נכתב לכל מתמחה כי “אי הופעתך לעבודה היא בגדר מעשה חמור, הן במישור יחסי העבודה, והן במישור אחריותך כרופא כלפי החולים במחלקה.
מדובר בנטישת חולים במלוא החומרה הנובעת מכך”.

ההסתדרות הרפואית: מתנגדת לצווי מניעה ולפתיחת ההסכם

ההסתדרות הרפואית טענה לאורך העתירות האחרונות כי יש לאפשר לרופאים המתמחים להתפטר, והתנגדה להחלטת בית הדין הארצי לעבודה להוציא צווי מניעה כנגד המתמחים. בכך ביקשה ההסתדרות הרפואית לממש את היותה מייצגת גםאת המתמחים.

עם זאת, התרעומת נגד ראשי ההסתדרות הרפואית בקרב המתמחים, על שחתמו על ההסכם הארוך למרות התנגדות בשטח, ולאחר שמאות מתמחים הגישו מכתבי התפטרות, עדיין מאיימתעל יציבות הארגון ועל בכיריו. בימים האחרונים, כשהתחדדה דרישת המתמחים לקיצור ההסכם, הבהירו ראשי ההסתדרות הרפואית כי הם מתנגדים למהלך.

בהסתדרות הרפואית טוענים כי “מדובר בהסכם טוב, ותיאורטית לא ניתן לפתוח אותו”.
עם זאת, בהסתדרות הרפואית הסכימו עם הגישה הנהוגה במשרד הבריאות, כי אם המדינה תאפשר קיצור של ההסכם ללא פתיחתו, ומבלי לפגוע בהישגים הכלולים בהסכם, הארגון לא יתנגד לכך.

עם זאת, בשטח קיים מבוי סתום: מאחר שתוספות השכר המשמעותיות בהסכם שנחתם נוגעות לשלוש השנים הקרובות, ובאוצר לא יסכימו לקיצור ההסכם מבלי להפחית בהעלאות השכר שנקבעו לשנים הקרובות, מה שעשוי לפגוע בהישגי הסכםולהיתקל בהתנגדות ההסתדרות הרפואית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ