הרופאים המתמחים החליטו לשוב להידבר עם נציגי האוצר

למרות ההחלטה לשוב למו"מ, הסטודנטים לרפואה ישביתו את הלימודים כאות הזדהות עם המתמחים. נתניהו מתח ביקורת על התנהלותם בשיחות סגורות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הרופאים המתמחים צפויים להשיב מחר (ראשון) לבג"ץ על ההצעה לחזור למסלול ההידברות. בתום כינוס שערכו הלילה המתמחים שנעדרו בשבוע שעבר מבתי החולים, הוחלט כי הם ישובו להידבר עם משרד האוצר. לאחר שיגישו את תשובתם לבג"ץ, צפויים המתמחים לשוב לעבודה. במסגרת תשובתם לבג"ץ, יבקשו המתמחים להגביל את המו"מ למספר ימים וככל הנראה יבקשו למנות מגשר לתהליך.

למרות החלטתם, צפוי יום של מחאות במערכת הבריאות. החל ממחר ועד להודעה חדשה ישביתו  הסטודנטים לרפואה את הלימודים באוניברסיטאות תל אביב, בן גוריון בבאר שבע והטכניון בחיפה. סטודנטים לרפואה מהאוניברסיטה העברית ישביתו את הלימודים מחר למשך חצי יום החל מהשעה 12:00. בצהריים יפגינו סטודנטים לרפואה מכל רחבי הארץ, מול לשכת משרד ראש הממשלה בירושלים, בקריאה להתערבותו לפתרון המשבר.

ההידברות הקודמת בין הצדדים נכשלה לאחר שלוש פגישות בלבד, בעת שהאוצר התמיד בסירובו לדון בפתיחה או קיצור של הסכם הרופאים, כפי שדורשים המתמחים. בימים האחרונים פועלים בהסתדרות הרפואית ובלשכתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן למצוא מתווים של מינוי בורר כדי לנסות ולהגיע לפתרון הסכסוך.

בשל החלטת המתמחים, בג"ץ צפוי לדחות את הדיון בתיק שאליו אוחדו שתי עתירות - האחת היא העתירה המקורית שהגישו מתמחים בדרישה לביטול צווי המניעה שהוצאו כנגד התפטרויותיהם בבית הדין הארצי לעבודה, והשנייה היא עתירה שהוגשה כנגד שעות העבודה הממושכות של מתמחים בישראל, הקוראת לביטול הסכם הרופאים ולהחלת חוק שעות עבודה ומנוחה על הרופאים במגזר הציבורי, תוך הימנעות מהעסקת רופאים ברצף של למעלה מ- 26 שעות. כמו כן צפוי להידחות הדיון בית הדין הארצי לעבודה בתביעה שהגישה המדינה, שטענה כי המתמחים ביזו את בית המשפט בהחלטתם להפסיק להגיע לעבודתם בשבוע שעבר.

בשבוע שעבר הגיע מספר הנוטשים מבתי החולים למעל ל-400 מתמחים, לפי נתונים מהשטח. במשרד הבריאות נמנו עד כה 345 מתמחים הנעדרים מעבודתם. במקביל דווח כבר על קרוב ל-300 רופאים מומחים שהגישו מכתבי התפטרות, בהם בכירים ומנהלי מחלקות, בבתי החולים איכילוב, שיבא, שניידר, רמב"ם ומאיר.

בסוף השבוע התקיימו התייעצויות בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו באשר למתווים אפשריים לפתרון המשבר. ממקורביו נמסר כי בין השאר הוצגו לנתניהו נתונים על תוספות השכר שניתנו לרופאים בהסכם האחרון, המגיעות עד לגובה של 40%, לעומת 6% תוספת שניתנה למורים. כמו כן הוצג בפניו כי המדינה מסבסדת במוסדות להשכלה גבוהה באופן הגבוה ביותר את מקצועות הרפואה, וכי הרופאים דחו עד כה הצעות לקיצור התורנויות ל-18 שעות ולתוספות שכר בתמורה לתוספת עבודה במגזר הציבורי. נתניהו מתח ביקורת על התנהגות הרופאים ואמר כי "מצב שבו רופאים אומרים שלא יישמעו להחלטות בית משפט אינו מקובל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ