עיניים עצומות לרווחה

לפי סקר חדש, 30% מתושבי ישראל סובלים מהפרעות שינה. לאחרונה משווקות טכנולוגיות חדשות להתמודדות עם דום נשימה בשינה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

כשליש ממשתתפי סקר שנערך בספטמבר דיווחו כי הם סובלים מהפרעת שינה. 41% מהנבדקים דיווחו על נדודי שינה, 37% התעוררו באמצע הלילה, 12% דיווחו על שינה קלה, 11% קמו בלילה כדי ללכת לשירותים, 10% התעוררו בעקבות רעשים, 9% סבלו מהעדר שינה רצופה, 6% סבלו מנחירות שלהם או של בני זוגם, 6% סבלו מבעיות נשימה בשינה, 6% התעוררו לאכול ולשתות, 5% התעוררו בגלל חלומות וסיוטים, 4% סבלו מדום נשימה מאובחן ו-3% סיפרו שהם מתעוררים עייפים.

כשליש מהנשאלים דיווחו כי הם מתעוררים עם יובש בפה, העשוי להעיד על יקיצות בלתי מודעות בלילה, וכעשירית מהם מתעוררים עם כאבי ראש. באופן מדאיג, כחמישית מהנבדקים (21%) העידו בסקר על נטייה להירדם בזמן נסיעה, למשל בפקקי תנועה. ככלל, 72% מהנשאלים דיווחו כי הם ישנים שש-שבע שעות בלילה, בהתאם להמלצות, 13% מהמשתתפים ישנים מעל לשבע שעות בלילה ואילו 15% מהם ישנים פחות משש שעות בלילה. מבחינה רפואית, האחרונים מוגדרים בעלי חסך שינה.

הסקר נערך בקרב האוכלוסייה הבוגרת דוברת העברית והשתתפו בו 509 נבדקים. סיכון מוגבר להפרעות שינה נמצא בקרב מבוגרים מעל גיל 45, גרושים, פנסיונרים ומעשנים. את הסקר יזמה חברת פיליפס מדיקל, המפתחת טכנולוגיות לסיוע לסובלים מהפרעות שינה. החברה מדווחת כי 37% מהנבדקים העידו על הפרעות הקשורות באופן עקיף לדום נשימה בשינה (OSA). מדובר בהפרעת השינה הנפוצה ביותר, המתרחשת כשנתיב האוויר העליון נחסם בשינה. עקב החסימה נגרמות הפסקות שינה או היצרות של דרכי הנשימה, וכתוצאה מכך השינה קטועה.

כיום מקובל לטפל בבעיה באמצעות מכשירי CPAP. מכשירים אלה מורכבים על הראש כמסיכות והם מסדירים את הנשימה בלילה כדי למנוע את הפסקות הנשימה. עד כה טרם נערך מחקר מבוקר לבדיקת יעילותם של מכשירים אלה במניעת מחלות לב. מחקר בינלאומי כזה, המכונה SAVE, החל ביוני 2008 בקרב 5,000 נבדקים בלמעלה מ-50 אתרים. המחקר יבחן במשך שלוש עד חמש שנים את יעילות הטיפול במכשיר CPAP להפחתת הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם.

מכשירי CPAP כלולים בסל הבריאות באופן חלקי בלבד, ורכישתם מזכה בהחזר של 30% מעלותם על ידי קופות החולים. הביטוחים המשלימים והפרטיים מציעים החזרים גבוהים יותר, עד לגובה של 83% מעלות המכשיר. באחרונה מוצעים למכירה מכשירי CPAP חדשים, המאפשרים הגמשה בלחצי האוויר ומסייעים לסובלים מדום נשימה בשינה להסדיר את הנשימה בלילה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ