משבר במערכת הבריאות |

בג"ץ דן בתשובת המתמחים; נתניהו: להשאיר את החולים מחוץ למאבק

בתשובתם לבג"ץ ביקשו המתמחים לקיים מו"מ אינטנסיבי במשך שבוע, ובחסות בג"ץ; רה"מ: כולנו חייבים לכבד החלטות, אחרת תהיה פה אנרכיה

דן אבן
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
ברק רביד

בג"ץ דן בשעה זו בתשובה שהגישו לו הבוקר (ראשון) הרופאים המתמחים. הרופאים הביעו את הסכמתם לשוב ל"הידברות אינטנסיבית" עם האוצר, אולם הם מבקשים להגבילה לשבוע ימים. בתשובתם ביקשו המתמחים לקבוע בעצמם את הנציגים למשא ומתן מטעמם, בהם עו"ד טל קרת, המייצגת את המתמחים שהגישו את העתירה לבג"ץ, ונציג של ארגון ארב"ל של רופאי בתי החולים - שהוקם לאחרונה במסגרת המאבק.

בקשתם לצרף נציג מטעם ארב"ל נתקלת בביקורת קשה מצד ההסתדרות הרפואית, שהיא הארגון המקצועי המוכר של הרופאים, המייצג את המתמחים. אם שופטי בג"ץ יקבלו בקשה זו, ישותפו במשא ומתן הן נציגים של ההסתדרות הרפואית והן של ארב"ל.

בנוסף קיבלו המתמחים את הצעת בג"ץ למתווה השיחות שינוהלו באמצעות מתווך שיסייע לקידום פתרון המשבר. המתמחים ביקשו גם לדון במשך תקופת ההסכם שנחתם לפני שלושה חודשים, וביקשו שהמגעים ייערכו בחסות בג"ץ.

כעת ממתינים המתמחים שהתפטרו לתשובת בג"ץ להצעתם, שצפויה להתקבל בהמשך היום ולפיה יחליטו אם לשוב לעבודתם. הדיון צפוי להתחיל בשעה שתיים אחר הצהרים.

עשו לנו לייק בפייסבוק לקבלת כל העדכונים והפרשנויות

בתוך כך, כמה מאות סטודנטים לרפואה מארבע פקולטות ברחבי הארץ מפגינים מול משרד ראש הממשלה בירושלים. לדברי המפגינים, ההפגנה מתקיימת בתיאום עם ראשי המתמחים. בתגובה לפרסומים בסוף השבוע לפיהם נתניהו אמר לכאורה כי מצידו ניתן לייבא רופאים מהודו, המפגינים מניפים שלטים עם סמלים הודיים ומשמיעים מוזיקה הודית. הם השמיעו קריאות כמו "לא נתחיל את ההתמחות בתנאים של עבדות" וכן "לא פושעים לא גנבים רק רוצים להיות רופאים".

רוית זליקסון, סגנית נציג הפקולטה לרפואה באגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב, אמרה כי "הסטודנטים לרפואה לא מוכנים להיכנס למערכת חולה שכזו. מיום חמישי אנחנו בהשבתה מלאה". לדבריה, "כשהודענו לפקולטה על ההשבתה הם לא היו בעד זה, אבל באנו לומר שאין לנו ברירה. נמשיך בשביתה גם אם זה אומר שנקבל ציון נמוך יותר".

מוקדם יותר היום אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפתח ישיבת הממשלה ובהתייחסו למשבר במערכת הרפואה כי "ממשלה אחראית אינה יכולה להשלים עם מצב בו הסכמים שרק עכשיו נחתמו נפתחים מחדש". נתניהו קרא למתמחים "לחזור מיד לעבודה ולהשאיר את החולים מחוץ למאבק".

נתניהו הוסיף כי "אני מבין את הרצון לשפר את תנאי העסקתכם, אבל איש בישראל אינו נמצא מעל החוק. כולנו חייבים לכבד החלטות, אחרת תהיה פה אנרכיה". עם זאת ראש הממשלה הדגיש כי "לא כל הדרישות ימולאו, אבל נהיה קשובים לשיפור התנאים במסגרת ההסכם שנחתם".

מוקדם יותר תקף שר האוצר, יובל שטייניץ, את מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור רוני גמזו ואת התנהלות הרופאים במהלך המשא ומתן. "איך קורה שמנכ"ל של משרד ממשלתי מדבר עם קבוצה של שובתים, כשאף אחד לא יודע, ומאיץ בהם בעצם להמשיך ולשבות? הדברים לא היו צריכים להיאמר. גם לא ההשמצה הפרועה כלפי ראש הממשלה".

בנוסף הבהיר שר האוצר כי משרדו לא יסכים לקצר את ההסכם כפי שדורשים הרופאים. "לא נקצר את ההסכם - זו ליבת ההסכם", אמר שטיניץ שהוסיף כי "הרופאים קיבלו תוספת שכר של 49% בממוצע - מפני שהם הסכימו להסכם ארוך וגם ההסכמים הקודמים עם הרופאים היו תמיד ל- 10 שנים".

לדבריו, "אסור לשכוח שנחתם הסכם עם ההסתדרות הרפואית לפני שלושה חודשים בלבד. עבור ההסכם הזה ירקנו דם, מאמץ אדיר של 6 חודשים עד שהגענו אליו, וזה היה בחסות מגשר שמינה בית המשפט העליון בישראל. צריכה להיות נורמה במדינה של כיבוד הסכמים שנחתמו רק לפני 3 חודשים, בהתערבות של בג"צ, ואם את הנורמה הזו לא נכבד, אם את זה מותר לפתוח ולפרק - נגיע לאנרכיה".

סייע בהכנת הכתבה: עוז רוזנברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ