הבוקר תתחיל ההידברות בין נציגי האוצר לבין הרופאים מתמחים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הבוקר צפויות להתחדש שיחות ההידברות בין המתמחים לאוצר, בניהול המתווכים עו"ד פרופ' מוטי מירוני, נשיא ארגון מגשרי ישראל, ושופט בית המשפט העליון בדימוס פרופ' יצחק זמיר. השניים מונו שלשום על ידי בג"ץ לתווך במשא ומתן המתחדש, שעלה על שרטון לפני כשבועיים. הפגישה הראשונה בפורום מצומצם מוגדרת "ראשונית" ותיערך הבוקר במשרדי ההסתדרות הרפואית.

לפי החלטת בג"ץ, ההידברות בין הצדדים תימשך כשבועיים ובה יעבירו הצדדים דיווח ביניים לבג"ץ כבר בשבוע הבא. עוד כשלושה שבועות אמורות להיכנס לתוקפן התפטרויותיהם של מעל ל-200 רופאים מומחים שהוגשו בשבוע שעבר בבתי חולים מרכזיים במדינה, בהם של בכירים ומנהלי מחלקות.

בדיון בבג"ץ הסכימו בנציגות הרופאים הצעירה לוותר על בקשתם למנות רופא בכיר מטעמם שישתתף במשא ומתן. לפי החלטת בג"ץ, ההידברות בין הצדדים תמוקד בתנאי עבודתם של הרופאים הצעירים במסגרת ההסכם בלבד. הכוונה להסכם שנחתם בין ההסתדרות הרפואית למדינה בסוף אוגוסט, שכנגדו מוחים לאחרונה המתמחים. ולמרות זאת, המתמחים צפויים להעלות במשא ומתן את בקשתם לקצר את תקופת ההסכם העומדת עתה על תשע שנים. במקביל לדיון בבג"ץ שבו המתמחים שנעדרו בשבוע שעבר מהעבודה לבתי החולים. לפי החלטת בג"ץ, יימשך הליך ביזיון בית משפט כלפי מתמחים שבחרו שלא לשוב לעבודה עם החזרה להידברות.

ולמרות השקט היחסי, המחאות בשטח נמשכות. אתמול התכנסו רופאים בבית החולים זיו בצפת לאסיפת תמיכה במאבק המתמחים, שיוחס עד כה בעיקר לבתי חולים במרכז. השבוע דווח גם על הצטרפותם של רופאים מבית החולים כרמל בחיפה למאבק. בכרמל מתרעמים על שחיפה לא הוגדרה בהסכם כפריפריה, באופן המסכן את בית החולים בעזיבת רופאים לעבוד בפריפריה ולזכות במלגה גבוהה.

בתוך כך, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו הופיע אתמול בכנסת בדיון על החזרת תקני אחיות לטיפות חלב וזכה לתמיכת יו"ר ועדת הבריאות, ח"כ חיים כץ (ליכוד), לאחר שהודח מניהול משבר הרופאים בשבוע שעבר. אתמול דחתה הכנסת הצעת אי אמון בממשלה שהגישה קדימה בשל הפגיעה במערכת הבריאות הציבורית. מגישת ההצעה, ח"כ ד"ר רחל אדטו, מתחה ביקורת על תפקוד ראש הממשלה בתשעת החודשים האחרונים נוכח המשבר. במקביל, סגן השר הבריאות יעקב ליצמן הגיע אתמול לירוחם כדי לחנוך מרכז רפואי חדש. הוא התייחס להחלטת בית המשפט על מגשרים שיתווכו בין המתמחים לאוצר: "אני שמח שבית המשפט אמר את דברו. היינו יכולים לסיים זאת לפני שלושה חודשים".

השתתף בידיעה: יניר יגנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ