הקאמבק של ההתקן התוך רחמי

פיתוחים חדשים בהתקן התוך-רחמי הופכים אותו לאחרונה לאמצעי מניעה מבוקש יותר

ד"ר אריה ישעיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר אריה ישעיה

התקנת התקן תוך-רחמי לאשה שלא ילדה לפחות שני ילדים לא היתה מקובלת (בלשון המעטה) כשהתחלתי את דרכי כמתמחה לפני שלושה עשורים. כיום המגמה השתנתה והשימוש בהתקן מומלץ גם לנשים צעירות לפני לידה ואפילו לנערות. אמנם קשה לשנות הלוך רוח ודעות קדומות, אך קיימת מגמה של שינוי, כתוצאה מהצטברות הניסיון והידע בבטיחות השימוש בהתקנים החדשים מחד, והחשש הגובר והמתוקשר מתופעות הלוואי של הגלולות מאידך.

כשאני מציע התקן לנשים, לעתים קרובות אני מקבל תשובה, "אבל אני רוצה להרות בעתיד". בעבר נחשב ההתקן כאמצעי המניעה האחרון בתקופת פוריותה של האשה, שאחריו לא יהיו לה יותר הריונות. עם השנים חלה התפתחות בסוגי ההתקנים התוך-רחמיים. זכור לשמצה התקן שגרם לזיהומים רבים בגלל סוג החוט הקשור אליו, שעודד חדירת חיידקים מהנרתיק לרחם. ההתקן הוצא משימוש לאחר תביעת ענק נגד החברה בארצות הברית. ההתקנים החדשים מכילים נחושת ויש התקנים המכילים את הורמון הפרוגסטרון, המשתחרר בשחרור מושהה במשך חמש שנים.

מהעבודות הרבות המצטברות בספרות הרפואית, בולטת העובדה כי ההתקנים אינם מפחיתים את יכולת הפריון, וכן כי השימוש בהם אינו כרוך בסיכון לזיהומים, למעט בשלושת השבועות הראשונים. יעילות ההתקן במניעת הריון גבוהה ביותר, ומגיעה עד ליעילותה של הגלולה למניעת הריון.

התקן תוך רחמי. מאמצים להתגבר על האי נוחות בזמן ההתקנהצילום: גטי אימג`ס

השימוש בהתקן נוח, בעיקר לנשים שנוטות לשכוח לקחת את הגלולה. ההתקן ההורמונלי מפחית בצורה משמעותית את הדימום וכאבי המחזור החודשי, דבר החשוב בעיקר לנשים צעירות הסובלות מדימום רב וכאבי מחזור קשים יותר. יתרונות ההתקן הופכים אותו לאטרקטיבי בעיקר בקרב צעירות, ויותר רופאים מציעים אותו כיום. מגמה זאת בולטת בעיקר במדינות סקנדינביה. בארץ, למרות ההיצע הרב והנגישות לאמצעי מניעה, יש בכל שנה יותר מ-20 אלף הפסקות הריון יזומות, רובן על רקע הריון לא מתוכנן.

אישית אני ממליץ על התקנים לנערות זה שנים רבות, בעיקר לאלה שאינן יכולות ליטול גלולה מסיבות בריאותיות. הבעיה העיקרית בהתקן תוך-רחמי לצעירות שלא ילדו (לאחר שמתגברים על הדעות הקדומות) היא הקושי היחסי בהחדרת ההתקן לצוואר רחם, שהינו צר משל נשים שכבר ילדו. לנשים שילדו בניתוחים קיסרי, הקושי גדול אף יותר.

כדי להתגבר על האי נוחות בזמן ההתקנה, לאחרונה רופאים מכינים את צוואר הרחם בתכשיר להרחבת צוואר הרחם, שלרוב משמש להפסקת הריון. בספרות הרפואית אין דעה אחידה לגבי השימוש בתכשיר, אך מניסיוני, הוא מקל על הכאב בהתקנה. למרות שהתקן תוך-רחמי אינו בקו הראשון של אמצעי מניעה לצעירות, יש מקום להציעו כחלק ממגוון אמצעי המניעה. כמו כן ניתן להציע התקן הורמונלי לצעירות הסובלות מכאבים ודימום קשה במחזור. יש כעת בשלבי פיתוח סופיים התקן קטן יחסית, וקל להחדרה עם משך שימוש של שלוש שנים (במקום חמש), שבהחלט יכול להתאים יותר לצעירות.

אמצעי מניעה לנשים - לחצו להגדלה

כיום ניתן להתקין התקן תוך-רחמי בסיום הפסקות הריון, תחת הרדמה. יש להציע זאת לצעירות שהרו כתוצאה מכשל השימוש באמצעי מניעה אחרים, ובעיקר בהפלות חוזרות. שימוש נוסף בהתקן התוך-רחמי, שלא מרבים לדבר עליו, הוא למניעת הריון במצבי חירום. ניתן להחדיר התקן עד שבוע לאחר יחסים לא מוגנים עם יעילות גבוהה ביותר במניעת הריון, אף יותר משל גלולת היום שאחרי. קרוב לוודאי שבעתיד צעירות ישתמשו בהתקן תוך-רחמי, בעיקר כשהן והרופאים יהיו פתוחים יותר לשינויים ולהתפתחויות בייצור ההתקנים.

הכותב הוא רופא נשים בכיר במחלקת נשים בבית חולים בלינסון בפתח תקוה ומזכיר החברה הישראלית לאמצעי מניעה ובריאות מינית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ