הממשלה אישרה פה אחד: יותר ישראלים בחדרי הכושר, פחות קלוריות ושומנים

חברי הקבינט החברתי-כלכלי אישרו את התוכנית לקיום אורח חיים בריא, הכוללת צעדים מהפכניים במאבק בתופעת ההשמנה בישראל

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

חברי הקבינט ההחברתי-כלכלי אישרו הבוקר (שני) פה אחד את התוכנית הלאומית לקידום אורח חיים בריא. על פי התוכנית, צפויים צעדים מהפכניים במסגרת המאבק בתופעת ההשמנה בישראל. ההחלטה צפויה לקבל תוקף של החלטת ממשלה תוך שבועיים.

סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן, אמר לאחר האישור כי "התוכנית גובשה בראייה כוללת ומקיפה למען קידום ושיפור איכות החיים של אזרחי ישראל. שיתוף הפעולה בין משרד הבריאות למשרד החינוך ומשרד התרבות והספורט, מבטא את הנחישות לביצוע מהלך לאומי רחב היקף והיא הערובה להצלחת התוכנית המוצעת".

בין השאר כוללת התוכנית שינויי חקיקה שיאפשרו את הרחבת פעילותם של חדרי הכושר בישראל, תוך ביטול הדרישה המופיעה בחוק משנת 1994 להמצאת אישור רפואי כתנאי לקבלת לקוח חדש לחדר כושר, והחלפתה בדרישה למילוי שאלון והצהרת בריאות אישית החתומה על ידי הלקוח בלבד. במסגרת התוכנית יפעל המשרד לתרבות וספורט לפתיחתם של מתקני ספורט המצויים במוסדות חינוך ובמבני ציבור, לרבות מגרשים ואולמי ספורט, לשימוש הציבור הרחב בשעות שבהן המתקנים אינם בשימוש על ידי תלמידי בתי הספר.

מתקן כושר בבת-יםצילום: ליבק אלכס

  עשו לנו לייק וקבלו את כל החדשות והעדכונים לפרופיל הפייסבוק שלכם

  התוכנית כוללת גם צעדים לעידוד תזונה בריאה בקרב הישראלים. בין השאר הוחלט כי משרד החקלאות ופיתוח הכפר יפעל לפיתוח זני פירות וירקות בעלי ערכים תזונתיים משופרים מעבר לערכם הקלורי, המכילים כמויות גבוהות יותר של ויטמינים ומינרלים. הוחלט כי משרד החינוך יפעל לאכיפת ההגבלה על מכירת מזון בעל ערך תזונתי נמוך במכונות ממכר וקפיטריות בבתי הספר. במסגרת התוכנית יונחה האוצר לבחון שינוי בפקודת מס הכנסה כדי לכלול ברשימת ההוצאות משרדיות המאפשרות ניכוי מס בגין "כיבוד קל" גם פירות וירקות, כדי לעודד הגשתם בחדרי ישיבות, במקום הגשת בורקסים ועוגות המכילים כמויות גבוהות של שומן. במסגרת ההחלטה יוקם צוות שיבחן תוך ארבעה חודשים דרכים להעלאת מודעותם של מעסיקים לחשיבות ההשקעה בקידום בריאותם העובדים במקומות עבודה, למשל באמצעות פעילויות ספורט ופתיחת חדרי כושר.

  במסגרת התוכנית יתקין משרד הבריאות תקנות שיסדירו חובה לסימון מספרי קלוריות של מזון מוכן לאכילה או מבושל הנמכר ברשתות מזון, רשתות מזון מהיר ומסעדות, בדומה לחובה הנהוגה במדינות מסוימות בארה"ב להצגת ערכי קלוריות בתפריטי המסעדות. שר הבריאות יתבקש לאסור ייצור, ייבוא ומכירה של מזונות עשירים בשומני טראנס, כשהכוונה בעיקר למאפים המכילים מרגרינות עתירות בשומן טראנס.

  נכנסים לצלחת - עיקרי התוכנית

  הצעת המחליטים שתובא לאישור הממשלה אף קובעת קדימות בדיוני וועדת סל הבריאות להכנסת טיפולים חדשים שעשויים לתרום לקידום בריאות האוכלוסייה במסגרת תהליך התעדוף שקיים כיום לתרופות חדשות בסל. בנוסף כוללת ההצעה הגבלה על פרסום מוצרי מזון עתירי קלוריות בשעות צפיית טלוויזיה של ילדים.

  התוכנית תתוקצב בארבע השנים הקרובות על ידי משרדי הבריאות בסכום של 175.5 מיליון שקל, וכן מתקציבי משרדי התרבות והספורט החינוך והחקלאות ופיתוח הכפר, בסכום כולל של 265 מיליון שקל.

  לפי נתוני משרד הבריאות, 37% מהמבוגרים בישראל סובלים מעודף משקל (מדד ההשמנה, BMI, המחושב כמשקל בקילוגרמים חלקי ריבוע הגובה במטרים, בערכים של 25 עד 30 יחידות) ו- 15% נוספים סובלים מהשמנת-יתר כרונית (מדד השמנה בגובה 30 יחידות ומעלה). בקרב הנוער 14% סובלים מעודף משקל (אחוזון 85 עד 95 לפי עקומות הגדילה) ו-7% נוספים מהשמנת יתר (אחוזון 95 ומעלה). לפי סקר שנערך במשרד הבריאות, רק 35% מקרב בני 18 ומעלה בישראל עוסקים בפעילות גופנית קבועה, ובמגזר הערבי רק כ- 22% מהבוגרים עוסקים בפעילות גופנית. לפי הערכות, בעיית ההשמנה עולה למשק הישראלי 5.8 מיליארד שקל בשנה.

  Read this article in English: Israel cabinet approves NIS 265 million program to fight obesity 

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ