מאות תלונות חדשות בפרשת האלטרוקסין

מאז נחשפה הפרשה על תופעות הלוואי של התרופה, זינק מספר הדיווחים אל משרד הבריאות ב-73%

דן אבן ורוני לינדר-גנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן ורוני לינדר-גנץ

גידול משמעותי במספר התלונות על תופעות לוואי של מטופלים בתרופת האלקטרוקסין. מאז נחשפה הפרשה לפני כחודש ב"הארץ", זינק מספר הדיווחים שהתקבלו באגף הרוקחות במשרד הבריאות ב-73%, ועומד כעת על 780 דיווחים, לעומת כ-450 עם הפרסום. מדובר במספר חסר-תקדים בהיקפו, הנובע בין השאר מהתכתובת בין מטופלים באינטרנט. ההערכות הן כי בשטח מספר התלונות אף גבוה יותר.

המטופלים התלוננו כי סבלו מתופעות לוואי מאז שונה הרכב התרופה, המשמשת לטיפול בתת-פעילות של בלוטת התריס, בפברואר 2011. בתחקור ראשוני של האירוע התברר כי רק חצי שנה לאחר השינוי, הוצמדה מדבקת אזהרה על עטיפת התרופה. ועדת הבדיקה לפרשה, בראשות ד"ר תמר אלרם, קיימה בשבוע שעבר תחקור עם בכירי חברת התרופות GSK, שפיתחה ויצרה את התרופה עד לפני שלוש שנים, בו נשאלו לגבי הסיבה לשינוי בהרכב בתכשיר.

במשרד הבריאות יוזמים במקביל הנחיות חדשות שיחייבו לראשונה בישראל את חברות התרופות לקיים מעקב מסודר אחר תופעות לוואי של התרופות המשווקות בארץ. לפי טיוטת העדכון לתקנות הרוקחים שהופצה השבוע, יידרשו חברות התרופות להעביר למשרד הבריאות דיווח אחת לשנה על המעקב התרופתי, ואם ידווח על תופעת לוואי רצינית, תחויב החברה בדיווח בתוך 15 יום. היוזמה טעונה עוד אישור בהנהלת משרד הבריאות ובוועדת הבריאות של הכנסת, לפני שתיכנס לתוקף.

במשרד הבריאות הבהירו כי חובת הדיווח כבר מופיעה בתקנות הרוקחים, ועתה הוחלט להסדיר את מערכת המעקב. עוד הוסיפו, עם זאת, כי לעת עתה לא תוטל חובת דיווח דומה על הרופאים. "אין למיטב ידיעתנו בעולם חקיקה המחייבת רופאים לדווח על תופעות לוואי", נמסר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ