דו"ח מש' הבריאות: העניים חולים יותר מהעשירים

נתונים חדשים מוכיחים קשר ישיר בין רמת ההכנסה לרמת התחלואה. העניים פונים יותר לרופאים ונוטים יותר להשמנה. האסתמה שכיחה יותר בקרב המבוססים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מצבם הכלכלי של הישראלים משפיע באופן ניכר על מצב בריאותם - כך עולה מדו"ח חדש של משרד הבריאות. מהנתונים עולים הבדלים משמעותיים במצב הבריאות בהתאם ליכולת הכלכלית, וכך למשל נמצא כי בקרב האוכלוסייה היהודית, העניים סובלים יותר מהפרעות שינה, כאבי גב ובעיות פרקים, לעומת מחלות הסרטן והאסתמה, השכיחות יותר בקרב העשירים.

הדו"ח שערכו באגף לכלכלה וביטוח בריאות במשרד הבריאות מבוסס על נתוני סקר בריאות לאומי שנערך בשנים 2003-2004 וכלל 4,589 נבדקים. מידע זה הוצלב עם נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שחילקה את האוכלוסייה לשלושה מדרגים כלכליים - נמוך (26% מהאוכלוסייה היהודית, 92% מהערבית) בינוני (48% ו-8%) וגבוה (8% בקרב היהודים) - וזאת לפי נתוני הכנסה, דיור, השכלה ועוד.

מסקנות הדו"ח מצביעות לא רק על שיעורי תחלואה שונים בין המדרגים השונים, אלא גם על הבדלים באורח החיים, שמשפיעים על הבריאות. בקרב המעמד הכלכלי הגבוה, כך למשל, שיעור העוסקים בפעילות גופנית גבוה יותר ובהתאם, שיעור השמנים הוא נמוך יותר. לעומת זאת, שיעור הסובלים ממוגבלויות גופניות והפרעות שינה גבוה יותר בקרב המעמד הכלכלי הנמוך, והם גם מבקרים יותר אצל רופאי המשפחה, לעומת המעמד הכלכלי הגבוה. ביישובים המסווגים במצב כלכלי נמוך נמצא גם ריבוי מחלות בהשוואה לתושבי יישובים שמצבם הכלכלי גבוה יותר.

פערים ספורים מאבחן הדו"ח גם בין יהודים לערבים, לרעת האוכלוסייה הערבית. תושבים ערבים סובלים יותר ממצוקה נפשית (11.2% סובלים מדיכאון וחרדה לעומת 8.6% בקרב היהודים), ממוגבלות גופנית (25% לעומת 19%), עוסקים פחות בפעילות גופנית (13.7% לעומת 29.4%), ומעשנים יותר (32.6% לעומת 24.8%).

יש לציין עם זאת כי בקרב התושבים במצב כלכלי נמוך, לא נרשם הבדל בין האוכלוסייה היהודית או הערבית. מסקנת הדו"ח היא לפיכך כי מצב חברתי-כלכלי משפיע על מצב הבריאות יותר מאשר המטען התרבותי השונה הנובע מהשתייכות לאחת מן הקבוצות. "כשמנטרלים משתנים של הכנסה, הפערים בין קבוצות בישראל מצטמצמים ואף נעלמים, וכך הראו גם עבודות נוספות שבוצעו בקופות החולים. לכן הבדלי הכנסה הם המשתנה המשמעותי, בכל הקשור בפערים במצבים הבריאותיים", מסביר ד"ר טוביה חורב, סמנכ"ל לכלכלה וביטוח בריאות במשרד הבריאות. לדברי עורכי הדו"ח, הממצאים עשויים לסייע לקובעי מדיניות בבחירת קבוצות היעד לתוכניות התערבות לצורך צמצום פערים.

בהשוואה פרטנית בין מחלות שכיחות בישראל, נמצא כי ברובן היו שיעורי התחלואה גבוהים יותר בקרב תושבים במצב כלכלי נמוך. בין היתר, מדובר בדלקת פרקים (10.3% בקרב המצב הכלכלי הנמוך לעומת 6.3% בקרב המצב הכלכלי הגבוה), כאבי גב וצוואר (26.4% לעומת 21%), כאבי ראש (25.8% לעומת 23.4%), יתר לחץ דם (21.7% לעומת 18.5%), ואף הפרעות שינה (33% לעומת 24.3%). גם שיעורי ההשמנה גדלים ככל שהמצב הכלכלי נמוך יותר, מ-11.2% בקרב ישראלים במצב כלכלי גבוה ועד 16.2% במצב כלכלי נמוך.

חריגים בתמונה שיעורי האסתמה הגבוהים יותר אלו שסווגו במצב הכלכלי הגבוה (10.4% לעומת 6.8% המצב הכלכלי הנמוך), וזאת בדומה לנתונים מהעולם, שמצביעים גם כן על שיעור גבוה יותר של חולים באסתמה ואלרגיות בקרב האוכלוסייה המבוססת. לפי אחת הסברות, "תיאוריית ההיגיינה", מדובר בתוצאה של הקפדה יתרה על היגיינה במשפחות אלה בגיל הינקות, שעשויה להוביל דווקא להתפרצות אלרגיה ואסתמה בגיל מבוגר יותר.

הנתונים הצביעו גם כי שיעור התחלואה בסרטן גבוה יותר בקרב אלו שסווגו במצב הכלכלי הגבוה, ואולם מחברי הדו"ח מציינים כי ההבדל בין הקבוצות (4.5% לעומת 3.5% בקרב המצב הכלכלי הנמוך), לא היה מובהק סטטיסטית.

הספרות הרפואית מציגה על תמונה אמביוולנטית באשר לשיעורי התחלואה בסרטן. כמה מחקרים מצביעים על שיעורים גבוהים יותר של גידולים סרטניים דווקא במעמדות כלכליים נמוכים, ומנגד, ישנם מחקרים המצביעים על פערים לרעת מעמדות מבוססים - למשל בשכיחות סרטן העור מסוג מלנומה בקרב נשים, לפי מחקר שהתפרסם בחודש מארס. ואולם דו"ח המכון האוסטרלי לבריאות ורווחה מחודש דצמבר 2010 הציג אכן תמונה מעורבת, כשקבע כי לתושבים מבוססים סיכון גבוה יותר לפתח סרטן שד, ערמונית ועור, ואילו לתושבים עניים יותר סיכון מוגבר לסרטן הריאות, המעי וצוואר הרחם.

לצד ההשוואה בין מעמדים כלכליים שונים, פילוח נוסף שערכו מבצעי המחקר העלה נתונים מעניינים לא פחות, וזאת באשר להשפעת מוצאם של הישראלים. כך למשל, כאשר נבחנו ארצות המוצא של הסובלים מסוכרת, בקרב המשתייכים למעמד הכלכלי הבינוני - נמצא כי מהבעיה סובלים 5.3% מילידי הארץ, בהשוואה ל-9.3% בקרב ילידי מדינות אירופה ואמריקה, 10.4% בקרב ילידי ברית המועצות לשעבר ועד ל-15.5% בקרב ילידי אסיה ואפריקה.

"כשהמדינה מתקצבת פחות זו התוצאה"

"כשהמדינה נותנת פחות כסף לבריאות, זו תמונת מצב שמורגשת בעיקר במעמדות הנמוכים", כך אומר פרופ' גבי בן-נון, מהמחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, לשעבר סמנכ"ל לכלכלה במשרד הבריאות, שמותח ביקורת קשה על הירידה בהוצאות הממשלה על בריאות בשנים האחרונות.

לפי נתוני משרד הבריאות מיוני האחרון, בשנים האחרונות חלה ירידה ניכרת במימון שירותי הבריאות - ולעומת 62% בשנת 2000, בסוף העשור עמד השיעור על 58.5% בלבד. מדובר בשיעור נמוך מהממוצע במדינות המפותחות, שם הוא עומד על 71.7%. במקביל חלה עלייה ניכרת בהוצאה הפרטית לבריאות מכלל ההוצאות לבריאות, מ-38% בשנת 2000 ל-41.5% בסוף העשור, שיעור שנחשב לאחד הגבוהים במערב. במדינות OECD עומדת ההוצאה הפרטית ההמוצעת על 28.3% בלבד.

"אנשים עניים חולים יותר, כשלפעמים עוני יוצר חולי, ולפעמים חולי יוצר עוני", אומר בן-נון. "בישראל פערי ההכנסה הם מהגבוהים בעולם, ולכן מדובר בבעיה חמורה ביותר". לדבריו, דרוש שינוי דרסטי. "כשההוצאה מהכיס הפרטי גבוהה, גוברים הפערים בנגישות לטיפולים רפואיים בין עשירים לעניים, מה שמוביל גם לגידול בפערי התחלואה", סיכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ