שיעור האחיות בישראל - מהנמוכים במערב

מדו"ח משרד הבריאות עולה כי בשנת 2010 היו רק 476 אחיות למאה אלף נפש בישראל; בתוך כך, האחיות מאיימות להשבית מחר את הפעילות בוולפסון

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

שיעור האחיות המועסקות ביחס לאדם בישראל הוא מהנמוכים במערב. כך עולה מדו"ח של משרד הבריאות המציג נתוני סקר מקיף בנושא כוח האדם הרפואי במוסדות הרפואיים במדינה. אתמול נרשם שיעור תפוסה של 114% במחלקות הפנימיות בישראל. שיעורי תפוסה חריגים דווחו במחלקות הפנימיות בבתי החולים הדסה הר הצופים, מאיר, הדסה עין כרם, שערי צדק, לניאדו ונהריה.

בשנת 2010 היו מועסקים בשירותי הבריאות בישראל 181 אלף בני אדם - 102 אלף מתוכם אנשי מקצועות הבריאות. מתוך אלה, 26 אלף היו רופאים ו-35 אלף אחיות. לפי הדו"ח, שיעור האחיות המועסקות בישראל עמד בשנת 2010 על 476 למאה אלף נפש. הנתון מציב את ישראל במקום השלישי הנמוך ביותר ביחס למדינות המפותחות - מתחתיה מדורגות רק דרום קוריאה (451 למאה אלף) ומקסיקו (246).

מעל ישראל, בפערים משמעותיים, נמצאות שאר המדינות, לרבות בריטניה (946), גרמניה (1,098) ושווייץ (1,520). גם יחס האחיות לרופאים בישראל נמוך ביותר ועומד על 1.4 אחיות לרופא, בהשוואה ליחס של שלוש אחיות לרופא בגרמניה, 3.5 אחיות לרופא בבריטניה ו-4.4 אחיות לרופא ביפאן.

לחצו לייק וקבלו את מיטב חדשות "הארץ" ישירות לפייסבוק

יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן אמרה אתמול כי "יש בארץ מחסור אדיר באחיות ודיברתי כבר עם האוצר על כך. לא ניתן להיכנס לסופר ולקנות אחיות, זה תהליך שדורש הכשרה ותכנון לטווח ארוך". כהן הוסיפה ואמרה כי "בזמנו הוכרז הסיעוד כמקצוע מועדף וצריך לחזור ולהפוך אותו למקצוע מועדף. צריך גם לראות איך מתגמלים אחיות כדי שיישארו במוסדות הבריאות הציבוריים. אני מקווה שימצאו פתרונות בהידברות, אך אין לי ספק שנצא בקרוב למאבק מקצועי אם נידרש לכך".

פחות רופאים במוסדות

מהדו"ח עולה כי גם שיעור הרופאים המועסקים במוסדות הרפואיים בישראל נמצא במגמת ירידה של 9% בעשור האחרון (משנת 2000) ועמד בסוף שנת 2010 על 350 רופאים למאה אלף איש. ואולם, שיעור הרופאים בישראל דומה לממוצע המדינות המפותחות וגבוה מהשיעור בארה"ב (241 למאה אלף) ובריטניה (271 למאה אלף). עם זאת, הוא נמוך מהשיעור בגרמניה (364 למאה אלף) ואוסטריה (477 למאה אלף). מנגד, שיעור הרופאים המומחים בישראל בעלייה של 16% לאורך עשור.

במקביל, עומסים חריגים נרשמו ביומיים האחרונים בחדרי המיון בבתי החולים רמב"ם, בני ציון וכרמל שבחיפה. בשלושת בתי החולים דווח על זמני המתנה ארוכים מהרגיל בשל ריבוי בחולים ומחסור במיטות אשפוז. בבתי החולים ממליצים לפנות לשירותי המרפאה בקהילה במקרים חמורים פחות או להתאזר בסבלנות בביקור במיון.

לפי נתוני משרד הבריאות, שיעור התפוסה במחלקות הפנימיות בבית החולים רמב"ם הגיע אתמול ל-144%, בכרמל ל-105% ובבני ציון ל-107%. במשרד הבריאות מבהירים כי הצפיפות "מקומית וזמנית", ומינהל הרפואה במשרד שולח חולים מהאזור הזקוקים לאשפוז לבתי חולים חלופיים באזור הצפון. ברמב"ם עמד אתמול מספר החולים במיון על 109 - 40 מהם המתינו לאשפוז במחלקות. בכרמל דווח על ירידה בעומס במיון לעומת הלילה הקודם, מ-90 חולים ל-70, ובמיון 43 מיטות בלבד.

לדברי סמנכ"ל בית החולים רמב"ם, ד"ר מיקי הלברטל, "לא צריך לקרות הרבה כדי שנקרוס. אנחנו יודעים שהצפיפות נוראה וגם הצוות שלנו באי- ספיקה. האחות האחראית במיון כבר ביקשה לעזוב את תפקידה".

על פי תוכנית משרד הבריאות, בשנת 2012 תיפתח ברמב"ם מחלקה פנימית נוספת ובה 25 מיטות, אולם עדיין מדובר במספר קטן ביחס למספר התושבים באזור הצפון. "המציאות לא חדשה", אמר ל"הארץ" סגן מנהלת בית החולים כרמל בחיפה ד"ר אלדר ברקוביץ'. "כל מנהלי בתי החולים בחיפה עשו שיחת ועידה עם משרד הבריאות וכולנו הבנו שיש פה תהליך ולא איזה אירוע מקרי. מערכת הבריאות לא נתנה את דעתה או שלא ידעה לתכנן את העתיד מספיק טוב".

בקרוב צפוי להיפתח במקום חדר מיון חדש ממוגן בהשקעה של 15 מיליון דולר. יחד עם זאת, מספר המיטות יישאר על כנו - 43 מיטות בלבד. לדברי ברקוביץ', "יש כל הזמן ניסיונות לגייס תרומות לממן הרחבה של בית החולים, אך מדובר בסכומים מאוד גבוהים שנאמדים לפחות ב-50 מיליון דולר. הכסף הזה לא יגיע מהמדינה, לפחות מהניסיון שלי".

האחיות בוולפסון נטשו את המחלקות

בשבועות האחרונים נמשך המשבר סביב העסקת האחיות בבית החולים וולפסון. אתמול דווח על עשרות אחיות שנטשו את המחלקות הפנימיות וחדר המיון הפנימי בתשע וחצי בבוקר ושבו למחלקות לקראת אחת בצהריים. בוועד האחיות של וולפסון מתריעים כי "יש שם עשרות חולים מונשמים וחולים במחלות חורף. האחיות פשוט קורסות".

בהסתדרות האחיות מאיימים להשבית ביום חמישי את כל הפעילות הסיעודית בוולפסון אם לא יחול שיפור במצב. מהנהלת וולפסון נמסר אתמול כי "ההסכם עם האחיות מתיר לנו לאשפז 42 חולים בלבד בכל מחלקה פנימית. הנהלת בית החולים עושה מאמצים כבירים לעמוד בהסכם. כשהתקבלו לבית החולים מטופלים רבים, הפקיר ועד האחיות את חדר המיון הפנימי ולאחר מכן את כל המחלקות הפנימיות. ההנהלה לא תסגור את שערי בית החולים ותמשיך להעניק את השירות הרפואי הטוב ביותר שניתן".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ