לקראת שבוע דרמטי במגעים בין הרופאים לאוצר: האם תחול פריצת דרך?

ארבעה ימים לפני סיום התקופה שהוקצבה להידברות, המתווכים מבטיחים שיש התקדמות, אבל פעילים מרכזיים אומרים שאין כל פריצת דרך

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

ההידברות בין הרופאים המתמחים לאוצר בפתחו של שבוע משמעותי נוסף, בתום שבוע וחצי של דיונים מרתונים בחסות בג"ץ. השיחות בין הצדדים נמשכות גם במוצאי השבת, במשרדי ההסתדרות הרפואית ברמת גן. ביום רביעי יסתיימו השבועיים שהוקצבו להידברות, ובימים הקרובים יבחנו הצדדים הגשת בקשה לבג"ץ לארכת השיחות, בהתאם להתפתחויות.

בשלב זה חלוקות הדעות לגבי אופי המגעים. המתווכים במשא ומתן שמונו על ידי בג"ץ, השופט בדימוס פרופ' יצחק זמיר ונשיא עמותת מגשרי ישראל פרופ' מוטי מירוני, מדווחים על "התקדמות בהבנות בין הצדדים". בסוף השבוע עדכנו נציגי המתמחים את המתמחים והפעילים התומכים במאבקם לגבי נושאים בהם נרשמה התקדמות, לרבות הגבלת תורנויות מתמחים לשש בחודש, אפשרות ליום מנוחה שבוע, תגמול על עבודה בימי שישי, מנגנוני אכיפה להסכם, מענקים למתמחים ותגמול נוסף למומחים.

לעומת זאת, בשטח מבהירים פעילים מרכזיים במאבק כי "לא חלה כל פריצת דרך במשא ומתן". לדברי פרופ' יהודה אולמן, מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי רמב"ם, ואחד הרופאים הבכירים הבולטים התומכים במאבק המתמחים, "יש בינתיים הסכמות על דברים פעוטים שכבר סוכם לגביהם מראש. ואולם לא חלה בינתיים פריצת דרך שתוביל לשיפור הדרוש במצוקת הרופאים".

לחצו לייק וקבלו עדכונים ופרשנויות נוספות בפייסבוק

אחד המוקשים במשא ומתן הוא דרישת המתמחים, ששותפים לה גם רופאים בכירים רבים, לקצר את תקופת ההסכם שנחתם בין המדינה להסתדרות הרפואית, התקף עד שנת 2019. ראשי המאבק כבר הבהירו בשבועות האחרונים כי במידה ובקשה זו תתקבל, ניתן יהיה לסיים מיידית את המאבק. עם זאת, בהסתדרות הרפואית נאבקים לשימור תקופת ההסכם על תשע שנים, בניסיון למנוע או למזער את המאבק הפוליטי שבתוך הקהילה הרפואית, על רקע ההתנגדות להסכם. אחד הפתרונות שנידון במסגרת ההידברות הוא ביצירת מנגנון לבחינת ההסכם לאורך השנים בהן ייושם, מבלי לבטל או לקצר את ההסכם, ובאופן שיאפשר לפי המתווכים "לאתר בעיות במועדן ולפתרן".

לדברי פרופ' יצחק זמיר, אחד המתווכים בהידברות, "בחלק מהנושאים הושגה הסכמה ובנושאים אחרים חלה התקדמות, אם כי יש עדיין מחלוקות. עדיין נמשך הדיון בתביעת הרופאים לקבל מענק עבור מתמחים ומומחים, וכן נמשך הדיון בדבר בדיקת המצב בשטח במהלך ההסכם על ידי גוף בו יהיה לרופאים הצעירים ייצוג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ