החייאה מצליל לצליל

* האם האזנה למוסיקה לריקודים יכולה לסייע לרופאים ולפרמדיקים ללחוץ על החזה בקצב הנכון בזמן החייאה? מחקרים חדשים מעוררים מחלוקת רפואית-מוסיקלית

אלה הר-נוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שירה של להקת הבי ג'יז (Bee Gees) "להישאר בחיים" ("Stayin Alive") מסייע זה כמה שנים להצלת חיים. רופאים, פרמדיקים ומגישי עזרה ראשונה נעזרים בו כדי ללחוץ על חזה המטופל בקצב הנכון, כשהם מבצעים עיסוי חזה בעת החייאה. אבל לאחרונה קמה קבוצת חוקרים המתנגדת להסתמכות על שירי דיסקו או על מוסיקה אחרת לריקודים בעת החייאה. חוקרים אלה טוענים כי קצב הלחיצות אולי נכון, אבל המוסיקה מונעת מאנשי העזרה הראשונה לבצע עיסוי חזה בעומק הדרוש כדי לשמור על חיי המטופל. קבוצה זאת ממליצה על שיטות עזר אחרות שיסייעו בהחייאה.

עיסוי חזה בעקבות שיבוש חמור בפעילות הלב נועד להזרים אל הגוף דם שנושא עמו חמצן, כדי לסייע למוח ולאיברים חיוניים אחרים להמשיך לתפקד. לפי המלצות של איגוד הלב האמריקאי, שפורסמו באוקטובר 2010, כדי לבצע החייאה נכונה יש ללחוץ על החזה 100 פעמים או יותר בדקה. אצל מבוגרים וילדים עומק הלחיצה צריך להגיע לפחות לחמישה סנטימטרים, עומק הלחיצה המומלץ לפעוטות הוא שלושה סנטימטרים וחצי.

את הרעיון להשתמש בשיר של הבי ג'יז ככלי עזר הגה ד"ר אלסון אינבה, מומחה לרפואה דחופה בילדים באוניברסיטת הוואי, בשנת 2005. השיר מחולק ל-103 פעימות (ביטים) בדקה - כמו בהמלצה של איגוד הלב. לאחר שאינבה השתמש בשיר הזה בשיעורי החייאה עם סטודנטים לרפואה, המליץ איגוד הלב האמריקאי לעקוב אחר המקצב של השיר בביצוע החייאה. האיגוד אף פירסם סרטון וידיאו המלמד את הציבור הרחב לבצע החייאה בקצב השיר. לפי כמה מחקרים שפורסמו מאז, השיר אכן משפר את קצב הלחיצות. מאותה סיבה הומלץ בבריטניה להאזין לשיר הילדים "נלי הפיל" ("Nellie the Elephant") בהחייאה.

לב שברירי

לפי מחקר שפורסם ב-2009 בכתב העת "British Medical Journal", השימוש בשיר "נלי הפיל" בהחייאה סייע לרבים מהרופאים ומהפרמדיקים להגיע לקצב הלחיצות הנכון. עם זאת, פחות מהם ביצעו לחיצות בעומק הנכון. החוקרים ציינו כי מכיוון שהחשיבות של עומק הלחיצות אינה נופלת מהחשיבות של קצב הלחיצות, יש להפסיק את השימוש בשיר כעזר לימודי לביצוע החייאה.

מחקר חדש שפורסם בחודש שעבר (נובמבר) בכתב העת "Emergency Medicine Journal", בחן שני שירים נוספים: "לב כואב שברירי" ("Achy Breaky Heart") של בילי ריי סירוס ו"מדע הדיסקו" ("Disco Science") של מירווייס. התברר כי השיר "לב כואב שברירי" הביא לשיפור קצב הלחיצות, אבל לא תרם להעמקתן. כמחציתן לא היו מספיק עמוקות.

אף על פי שהשיר לא פגע בעומק הלחיצות - הוא רק לא שיפר אותו - החוקרים העריכו כי שימוש במוסיקה אינו מביא לשיפור באיכות ההחייאה. הם העלו את ההשערה ששיטות אחרות - כמו מטרונום או הסתמכות על טלפונים חכמים - יהיו יעילות יותר.

דעותיהם של מומחים בנוגע לתרומת המוסיקה לאיכות ההחייאה חלוקות. "יש חוסר היגיון במסקנה שהחוקרים הסיקו מהנתונים שהתקבלו", אומר ד"ר פיני הלפרן, מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי תל אביב (איכילוב). "המחקר החדש הראה בצורה ברורה ששימוש בשיר העלה באופן משמעותי את הסיכוי שהקצב יהיה נכון, בלי לשנות דבר בעומק הלחיצות. השיר נועד לשפר את הקצב, ואת זה הוא עושה. שנים אני מלמד החייאה עם השיר של הבי ג'יז. רוב האנשים מכירים אותו, וזה מועיל מאוד. אנחנו משתמשים בו בהכשרה של פרמדיקים".

האם יש לשיר תחליף? ד"ר הלפרן מאמין שלא. "השיטה גאונית, משום שהיא נותנת לאנשים כלי שלא צריך לקנות, לא צריך לזכור איפה הוא, להחליף לו סוללה, ללמוד להפעילו ולבזבז זמן יקר על תפעולו. צריך רק להתחיל לזמזם את השיר כשמתחילים להציל חיים", הוא אומר. "יש המון כלים טכניים, אבל מחקרים מצאו שמכשור לא משפר את תוצאות ההחייאה. בנוסף, מה הסיכוי שאדם שצריך פתאום לבצע החייאה יישא על עצמו מכשיר זמין? הורדתי אפליקציה של מטרונום לטלפון הסלולרי, אבל לוקח לי כמה שניות להפעיל אותה. בסופו של דבר אני משתמש בשיר - שנמצא אצלי בראש כל הזמן".

עיסוי תחילה

ההנחיות שפירסם ב-2010 איגוד הלב האמריקאי קובעות סדר חדש של פעולות ההחייאה. לפי ההנחיות, הרלוונטיות לכל גיל פרט לתינוקות, הצעד הראשון שיש לבצע הוא עיסוי חזה. ההנחיות בעבר קבעו כי ראשית יש לפתוח את דרכי האוויר, אחר כך לבצע הנשמה מפה לפה ורק לאחר מכן לעבור לעיסוי חזה. לפי האיגוד, אם מתחילים את ההחייאה בפינוי דרכי האוויר ובהנשמה מפה לפה, מעכבים את תחילת עיסוי החזה, שהוא קריטי לשמירה על זרימת הדם בגוף.

ההנחיות החדשות מקילות על אנשים חסרי רקע רפואי לבצע החייאה בעוברי אורח שלקו לפתע בדום לב. אדם לא מקצועי נדרש רק לבצע במטופל עיסוי חזה, פעולה פשוטה יחסית. לפי ההנחיות, רק אם מבצע ההחייאה עבר הכשרה, הוא יכול לעבור לאחר עיסוי הלב לפתיחת דרכי האוויר ולהנשמה. לפי מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות, החייאה ללא הנשמה באנשים שלקו בדום לב, יעילה לפחות כמו החייאה הכוללת גם הנשמה מפה לפה, ובחלק מהמקרים היא אף יעילה יותר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ