מתווה חדש סולל את הדרך להסכם בין האוצר למתמחים

על פי המתווה, ההסכם שנחתם בין ההסתדרות הרפואית לאוצר לא יבוטל או יקוצר, אך תתאפשר נקודת זמן לבחינה מחדש של ההסכם בתחילת 2015

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מתווה חדש שהועלה היום (ראשון) במסגרת הדיונים בין המתמחים לאוצר סולל את הדרך לפתרון אפשרי של הסכסוך המתמשך בין הצדדים. במסגרת המתווה, ההסכם שנחתם בין ההסתדרות הרפואית לאוצר בסוף אוגוסט לא יבוטל או יקוצר, כפי שדרשו המתמחים לאורך המאבק, אולם תתאפשר נקודת זמן לבחינה מחדש של ההסכם בתחילת 2015.

ההסכם בין הרופאים לאוצר תקף לתשע שנים, עד 2019. לפי המתווה שהוצג היום, ניתן יהיה לבחון את ההסכם מחדש באמצע התקופה, ב-2015. במסגרת הליך זה, אם יתגלעו מחלוקות בין הצדדים, הוחלט כי הן יועברו להכרעתו של בורר מוסכם. עוד הוחלט כי במסגרת דיונים עתידיים מול בורר, יזכו המתמחים לייצוג עצמאי, מבלי שתהיה להסתדרות הרפואית אפשרות לקבוע מי יהיה נציגם בדיונים.

מתווה זה, שהועלה לצד ההסכמות שכבר הושגו עד כה בין המתמחים לאוצר, מוביל תגובות אופטימיות בשטח. הלילה הסתיימה פגישה של פעילי מאבק המתמחים במרכז הרפואי מאיר, במהלכה הביעו רבים תמיכה במתווה המתגבש. עם זאת, בנציגות המתמחים הצעירה מבהירים כי הם ממתינים לחוות דעתם של הרופאים בבתי החולים השונים על המתווה החדש, וכי נכון לעכשיו "עוד מוקדם לדווח על סיום המשבר".

המתווכים במשא ומתן שמונו על ידי בג"ץ, השופט בדימוס פרופ' יצחק זמיר ופרופ' מוטי מירוני, נשיא עמותת מגשרי ישראל, הבהירו אף הם בהודעה לעיתונות כי "עדיין אין סגירות בין הצדדים. נקודות מסוימות עדיים מצויות במחלוקת".

מחר מתוכנן יום דיונים מרתוני בין הצדדים במשרדי ההסתדרות הרפואית, ומחרתיים אמורים הצדדים לדווח לבג"ץ אם הגיעו לסיכומים המאפשרים חתימה על הסכם, וייתכן כי יבקשו ארכה כדי להמשיך את הדיונים למספר ימים נוספים. עד כה כבר הוסכם בין הצדדים על שמירת עקרון שש התורנויות בחודש למתמחה, יום מנוחה שבועי, תגמול על עבודה בימי שיש וכן מענקים נוספים למתמחים כדי לעודד אותם להישאר ברפואה הציבורית.

מתמחים בבית הדין לעבודה בירושלים צילום: סלמן אמיל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ