התרסיס שייאבק בעמידות החיידקים לאנטיביוטיקה

במחקר שבוצע במעבדה לחקר חיידקים באוניברסיטת ת"א, פותח וירוס התוקף את החיידק העמיד וגורם לשינוי במטען הגנטי שלו

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

למאבקה של מערכת הבריאות בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה מצטרף פיתוח חדש, שנחקר באחרונה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. במחקר שבוצע במעבדה לחקר חיידקים במחלקה למיקרוביולוגיה ואימונולוגיה קלינית פותח תרכיב המאפשר לבטל עמידות של חיידקים לאנטיביוטיקה.

צוות החוקרים בראשות ד"ר אודי קימרון, ראש המעבדה לחקר חיידקים, פיתח בשיטות של הנדסה גנטית וירוס זעיר המכונה בקטריופאג', התוקף את החיידק העמיד וגורם לשינוי במטען הגנטי שלו, באופן שהופך אותו רגיש לאנטיביוטיקה.

לדברי קימרון, "שתי תופעות משמעותיות מתרחשות לאחר שהחיידקים הופכים לרגישים לאנטיביוטיקה: ראשית, אנשים שנדבקים בחיידקים אלה יכולים לעבור טיפול אנטיביוטי למיגור החיידקים. ומעבר לכך, נוכחותם של חיידקים רגישים לאנטיביוטיקה בריכוזים גבוהים על גבי משטחים בבתי החולים מצמצמת את יכולת ההתרבות של החיידקים העמידים".

המעבדה באוניברסיטת ת"א שבה פיתחו את החומר המיוחדצילום: ניר כפרי

החוקרים ביקשו ליצור תנאים שיאלצו כל חיידק עמיד שנמצא על משטח כלשהו לקבל את הדנ"א החדש.

לשם כך הם צירפו לדי-אן-אי של הבקטריופאג'ים גן נוסף שמגן מפני חומר חיטוי הקרוי טלוריט. בשלב הבא, לאחר שחשפו את החיידקים לנגיפים המהונדסים, הוסיפו את חומר החיטוי לסביבת החיידקים באופן שידרבן אותם "לזלול" את הווירוס הזעיר. אותו די-אן-איי נגיפי שימש כמעין סוס טרויאני, ובפועל ביטל את תכונת העמידות של החיידקים לאנטיביוטיקה.

הזיהוי התבסס על תגלית עוד מ-1951, שלא פותחה עד כה לצרכים רפואיים. לפי התגלית, רגישות לסוגים מסוימים של אנטיביוטיקה היא תכונה גנטית דומיננטית אצל מרבית החיידקים, באופן המאפשר באמצעות שינוי גנטי לבטל את מנגנון העמידות של החיידק. החוקרים מעריכים כי הגילוי סולל את הדרך לפיתוח תרסיס המכיל את אותם בקטריופאג'ים, באופן שיאפשר את התזתו על משטחים בבתי חולים שבהם מצטברים ריכוזים גדולים של חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה - מיטות, מעקות, פינות חדרים, ידיות של דלתות, מזוזות וברזים.

עשו לנו לייק לקבלת כל החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

המחקר הראשוני בחן את שינוי מנגנון העמידות בחיידק מעבדה מסוג אי-קולי (E. coli) שאינו גורם לתחלואה, וביחס לשני סוגי אנטיביוטיקה, סטרפטומיצין וקווינולון. הממצאים מתפרסמים בכתב העת המדעי Applied and Environmental Microbiology. לצד ד"ר קימרון השתתפו בצוות החוקרים ד"ר רתם אדגר, ניר פרידמן ושחר מולצ'נסקי.

הצורך בחומר שיגרום לשינוי גנטי אצל החיידקים העמידים לאנטיביוטיקה עולה בעיקר משום שלא ניתן לבצע מיגור מוחלט של חיידקים אלה. "אפשר להרוג את החיידקים באמצעות שטיפה באקונומיקה, אך לא ניתן לבצע הרג של מאה אחוז מהחיידקים ולא ניתן לשלוט בהפרשות של חיידקים עמידים, למשל כשחולה מתעטש במחלקה. השימוש בחומר שמעביר את החיידקים למצב של רגישות לאנטיביוטיקה ימנע התרבות חיידקים עמידים במשטחי בתי החולים", אומר קימרון.

ראש צוות החוקרים ד"ר אודי קימרון במעבדה לחקר חיידקים באוניברסיטת תל אביב, אתמולצילום: ניר כפרי

בשלב הבא מתכנן צוות החוקרים לבצע ניסויים בחיידקים מחוללי מחלות, בדרך לפיתוח מסחרי של תרסיס המבטל עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה. בין השאר מתוכננים מחקרים בכלובי עכברים במעבדה, המהווים משטחים להתפשטות חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה, ובהמשך מחקרים בבתי החולים עצמם, במטרה לבחון את ההנחה כי שימוש בתרסיס יוכל להפחית באופן משמעותי את כמות החיידקים העמידים במתחמים אלו.

השימוש בבקטריופאג'ים לנטרול תכונת העמידות של חיידקי בתי החולים צפוי להיות בטוח לשימוש. בארה"ב כבר פותח תרסיס המכיל בקטריופאג'ים לצורך ריסוס על גבי מוצרי בשר המוצגים בחלונות ראווה במעדניות, למניעת הצטברות חיידקים מסוג ליסטריה על גבי הבשר.

לדברי קימרון, "לשיטה שפיתחנו יש יתרונות רבים, לרבות חומרים קלים לייצור, נוחים לשימוש וזולים. בניגוד לאנטיביוטיקה, שמעצימה בהדרגה את עמידות החיידקים, הרי ששימוש מוגבר לאורך זמן בתרכיבים שפותחו במחקר רק משפר את התוצאה ומפחית את העמידות. בנוסף, כיוון שמדובר בתרכיבים לשימוש חיצוני ולא בתרופות שנכנסות לגוף, אין בעיה של רעילות ותהליכי האישור צפויים להיות פשוטים וזריזים יחסית. אנו מקווים שבעוד שנים אחדות תיושם השיטה החדשנית בבתי חולים ברחבי העולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ