ההסכם בין הרופאים לאוצר צפוי להיחתם היום

כארבעה חודשים לאחר שהחלו המתמחים להגיש התפטרויות, מתקרב מאבקם לסיומו. המתמחים באיכילוב דרשו לראות את טיוטת ההסכם ועיכבו את החתימה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

דרמה גדולה התרחשה אתמול במערכת הבריאות בדרך לאישור הסכם בין הרופאים המתמחים לאוצר. זאת במסגרת הליך ההידברות המתקיים בחסות בג"ץ בראשות המתווכים, השופט בדימוס פרופ' יצחק זמיר ופרופ' עו"ד מוטי מירוני מאוניברסיטת חיפה. אולם בעוד מתמחים בבתי החולים ברחבי הארץ אישרו את מתווה ההסכם (ראו תיבה) שגובש בין הצדדים, בשעות אחר הצהריים דרשו המתמחים בבית החולים איכילוב לקבל לידיהם טיוטה כתובה של ההסכם לפני אישורו.

בדיון שהתקיים אחר הצהריים בין הצדדים במגעים - ובתיווכם של פרופ' זמיר ופרופ' מירוני - התברר כי עוד אין נוסח סופי להסכם וכי הטיוטה עדיין עוברת שינויים. כתוצאה מכך לא ניתן היה להעביר את הטיוטה באותה העת למתמחים באיכילוב ונעשו ניסיונות לתוך הלילה לפתור את המשבר. בדיונים משתתף גם הפרופ' שלמה מור-יוסף - מנהל בית החולים הדסה לשעבר - שמונה באחרונה על ידי סגן שר הבריאות לנהל את משבר הרופאים מטעם המשרד.

בדיונים הוחלט כי טיוטת ההסכם תועבר לעיון המתמחים באיכילוב בשעות הלילה, ותינתן להם ככל הנראה שהות להגיב עד היום בשעה 12:00 בצהריים. אם יאשרו באיכילוב את ההסכם, כפי שמקווים השותפים במשא ומתן, צפויה להתקיים הערב מסיבת עיתונאים חגיגית וחתימה על ההסכם. באיכילוב דחו אתמול הערכות לפיהן מנהל בית החולים, הפרופ' גבי ברבש, לקח חלק בהחלטה לעכב את אישור ההסכם, ואף הבהירו כי ברבש, השוהה בימים אלה בניו יורק, ביקש מרופאי בית החולים לקבל את מתווה ההסכם שגובש.

מוקדם יותר אתמול אישרו המתמחים בבתי החולים שיבא, רמב"ם, הדסה עין-כרם ומאיר - המהווים לצד איכילוב את גרעין המאבק הנוכחי - את מתווה ההסכם בהצבעה. זאת מבלי שדרשו לקבל את טיוטת ההסכם הכתוב לידיהם ולאחר שעיקרי ההסכם הוצגו להם על גבי מצגת.

התכנסות מתמחים בבית החולים מאיר, אתמול. לא דרשו לקבל את טיוטת ההסכם הכתוב לידיהםצילום: אלון רון

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל המשרד פרופ' רוני גמזו מיהרו והקדימו כבר אתמול לברך על מסמך העקרונות שגובש, והבהירו כי "בכך הושגו המטרות ונוצר אופק משמעותי למתמחים ולמומחים הצעירים. מדובר בהישגים טובים לרופאים למתמחים ולמומחים הצעירים ובעיקר לרפואה הציבורית". בהסתדרות הרפואית ביקשו אתמול להדגיש כי מדובר בהסכם חשוב, המוסיף על הישגי הסכם הרופאים שנחתם בסוף הקיץ.

לפי הערכות בשטח, לאחר פתרון המשבר מול המתמחים באיכילוב, צפוי אישור ההסכם הנוכחי, ורק במקביל לחתימה על ההסכם ימשכו מאות המתמחים את מכתבי ההתפטרות. עם זאת, בשטח עדיין פועלים מספר רופאים בכירים מאזור המרכז בניסיון לטרפד את החתימה על ההסכם ולהקצין עמדות במאבק. זאת, מאחר שההסכם החדש אינו משנה את החובה לחתימה על שעון נוכחות, חובה שהוסדרה בהסכם שנחתם בין ההסתדרות הרפואית לאוצר בסוף אוגוסט, שאמורה להיכנס לתוקף ככתוב בהסכם לא יאוחר מתחילת ינואר 2012.

בתוך כך נוצרה אמש מחלוקת משפטית בין קבוצות המתמחים השונות שעתרו באחרונה לבג"ץ. במכתב שהועבר לעו"ד טל קרת - המייצגת את המתמחים שעתרו ראשונים לבג"ץ בדרישה לבטל את צווי המניעה נגד התפטרויותיהם - טענו עורכי הדין אפי מיכאלי ורון ורד - בשם מתמחים אחרים שעתרו בדרישה לקיצור שעות התורנות של מתמחים - כי "מתגלה תמונה לפיה לא קיימת כל טיוטה כתובה של ההסכם שגובש, על בסיסה החל הליך האישור בקרב המתמחים בבתי החולים בארץ. אנו מוצאים פגם חמור באופן התנהלות זו". מיכאלי וורד אף מחו כי נושא קיצור שעות התורנות שעליו עתרו לבג"ץ לא מופיע בהסכם שגובש.

עשו לנו לייק לקבלת כל החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

גם אם יסתיים המאבק הנוכחי בימים הקרובים, במערכת הבריאות עוד צפויים מאבקים פנימיים בעת הקרובה. בארגון רופאי בתי החולים (ארבל) נחושים להביא בקרוב להחלפת יו"ר ההסתדרות הרפואית, הד"ר ליאוניד אידלמן וצמרת הארגון. זאת בטענה כי הארגון נכשל בחתימה על הסכם הרופאים שעורר תרעומת רחבה בקהילה הרפואית. בארבל מנסים להביא להקדמת ועידת ההסתדרות הרפואית - המתוכננת לספטמבר 2013 - בה אמורה להיבחר צמרת הארגון. כמו כן מתכננים ועדי הרופאים במספר בתי חולים להמשיך ולהיאבק בחוקיותו של הסכם הרופאים במסגרת הליך המתנהל בחודשיים האחרונים בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. באחרונה כבר יצאה אל הפועל יוזמה להקדמת הבחירות לוועד הרופאים בבית החולים בילינסון, בו משמש אידלמן כיו"ר, בניסיון של רופאים מבית החולים להדיחו מהתפקיד.

אמש התכנסו הרופאים הבכירים השותפים בארגון ארבל של רופאי בתי החולים, שהוקם לאחרונה במסגרת המאבק, לפגישה לילית סגורה, במטרה לגבש מתווה פעולה להמשך המאבק. לדברי הד"ר אמנון מוסק, סגן מנהל המחלקה הנוירולוגית באיכילוב, "במתווה ההסכם שגובש, גורלם של רופאי בתי החולים נקבע בין ההסתדרות הרפואית למתמחים, ורוב רופאי בתי החולים אינם מרגישים חלק מההסכם הזה. עלינו לשקול כיצד נפעל בהמשך". מוסק המשמש בכיר בארבל הוסיף כי "ההסכמים הללו אינם מספקים, ולכן אי אפשר להצהיר כי מדובר בסיום המאבק ברפואה הציבורית".

לארבל הצטרפו עד כה כבר מעל ל-3,000 רופאים מבתי חולים, בעיקר במרכז ובחיפה, ובכוונת הארגון לפעול לשינוי הנהגת ההסתדרות הרפואית מבפנים, מבלי לפרוש ממנה. "אנו חלק מההסתדרות הרפואית, ושמורה לנו הזכות להשמיע בה את עמדתנו", הבהיר מוסק.

מנגד, בכיר בהסתדרות הרפואית אמר אתמול כי "יש תקווה שרוח ההתלהמות תפוג בקרוב, וכי יתנהל בארגון דיון רציני על ההסכם, לרבות ההשגות והביקורת עליו, אך באווירה שאיננה כוללת אקדח המוצמד לראשם של בכירי הארגון".

אם ייחתם היום ההסכם שגובש בהליך ההידברות הנוכחי, יושלם מאבק שנמשך כבר ארבעה חודשים, מאז הגישו לראשונה רופאים מתמחים מכתבי התפטרות להנהלות בתי החולים. בחודשים שחלפו קבע בית הדין הארצי לעבודה פעמיים כי ההתפטרויות אינן חוקיות מאחר שהן קולקטיביות. רק באמצע החודש שעבר, לאחר שבג"ץ החל לדון בעתירות שהוגשו נגד פסיקת בית הדין ולאחר שמתמחים רבים מימשו את התפטריותיהם ולא באו לעבודה - חלה פריצת דרך: ב-17 בנובמבר הוחלט בדיון בבג"ץ כי המתמחים ישובו לעבודתם וייכנסו למסלול ההידברות הנוכחי בראשות המתווכים פרופ' זמיר ופרופ' מירוני.

עיקרי ההסכם המתגבש

מענק בגובה 60 אלף שקלים לכל מתמחה עד תום תקופת ההתמחות

יום מנוחה שבועי ותגמול לרופאים המבצעים משמרות בימי שישי

יינתן תגמול לרופאים המומחים הצעירים תמורת תורנויות ערב

תגמול נוסף לרופאים העובדים מעל ל-20 שעות בחודש מעבר לשעות העבודה

קנסות לבתי חולים שיחייבו מתמחים ביותר משש תורנויות בחודש

בחינה מחדש בעוד כ-3 שנים של ההסכם שנחתם עם ההסתדרות הרפואית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ