בין הישגי הרופאים: מענק על ההתמחות ויום מנוחה שבועי

דן אבן
דן אבן

במסגרת ההסכם שגובש בין המתמחים לאוצר ובתיווך פרופ' יצחק זמיר ופרופ' עו"ד מוטי מירוני, התקבלו הסכמות בשורת נושאים. כעת יזכה כל מתמחה למענק בסכום של 60 אלף שקלים ברוטו עד סוף תקופת ההתמחות - 20 אלף שקלים מתוכם ינתנו בתום שלב א' של ההתמחות ו-40 אלף נוספים בתום שלב ב' והאחרון של ההתמחות, החל משנת 2012. בשנת 2011 יעמוד המענק על 15 אלף שקלים בתום שלב א', ו-15 אלף שקלים בתום שלב ב'. סכומים אלה, כפי שהוחלט, יוקצו ממקורות עודפי ההסכם שנחתם בסוף הקיץ עם ההסתדרות הרפואית בסכום של 30 מיליון שקל. כמו כן, סכומים אלו יתווספו להטבות של עד 500 אלף שקלים שניתנו למתמחים בפריפריה ובמקצועות במצוקה בהסכם שנחתם באוגוסט עם ההסתדרות הרפואית.

עוד הוחלט על מתן תגמול לרופאים מומחים צעירים שיידרשו לבצע משמרות ערב ברפואה הציבורית: רופאים שיבצעו משמרת ערב בין השעות 16:00 עד 21:00 יזכו בתגמול השווה ל-85% מערך תורנות של מתמחה בשווי של כ-1,100 שקל, ורופאים שיבצעו משמרת בין השעות 16:00 עד 23:00 יזכו בתגמול השווה ל-120% מערך תורנות.

כמו כן, במסגרת ההסכם החדש הוחלט להקצות סכומים נוספים לתורנויות, כך שרופא עד גיל 47 שעובד ברפואה הציבורית מעל ל-20 שעות נוספות מעבר לשעות העבודה, יקבל ערך של כוננות אחת (כ-1,000 שקל), ומי שעובד עד 35 שעות נוספות בחודש יקבל ערך של שתי כוננויות. זאת כחלק ממתווה מתגבש למשרת "פול טיימר", לעבודה בלעדית ברפואה הציבורית. במסגרת ההסכם החדש הוחלט על יום מנוחה שבועי לרופאים המבצעים תורנויות בסופי שבוע, בניגוד למצב שהיה קיים עד כה.

הסעיף המשמעותי ביותר בעבור המתמחים בהסכם החדש כולל בחינה מחדש של הסכם הרופאים התקף עד שנת 2019 כבר בעוד כשלוש שנים, בינואר עד מרץ 2015. במסגרת בחינה זו תוקם וועדה פריטטית שהחלטותיה מתקבלות רק בהסכמה מלאה, שתבדוק את המצב בפועל לאור הוראות ההסכם. כן הוחלט כי במידה ייווצרו מחלוקות בוועדה, אלו יועברו להליך גישור קצר, ובמידה וגם הגישור לא יוביל להסכמות, יעברו המחלוקות להכרעה מחייבת של בורר.

חובת החתימה על שעון הנוכחות לא שונתה בהסכם החדש, למורת רוחם של רופאים בכירים שהיו שותפים במאבק. בכיר בהסתדרות הרפואית הדגיש אתמול כי "שעון הנוכחות גמיש, ומאפשר להסדיר יציאת רופא לפני תום שעות העבודה לניתוח בבית חולים פרטי, תוך התחייבותו להחזיר את השעות הללו ביום עבודה אחר או ביום שישי". לרופאים המתמחים מנגנון התגמול על שעות נוספות דווקא אמור לסייע: מאחר שהמתמחים נשארים לעיתים שעות נוספות בבית החולים, ההערכה בהסתדרות הרפואית כי הם עשויים לזכות לתוספת של מעל לאלף שקלים נוספים למשכורת החודשית בגין שעות נוספות.

תגובות