מנותקים מהעולם

בית יולדות במזרח ירושלים ללא קווי טלפון ואינטרנט

לצורך קבלת תוצאות הבדיקות, נאלצים הרופאים לחפש מכשיר פקס מחוץ למבנה. הרופאים מתריעים מפני אסון

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

לפני שלושה חודשים נותק קו הפקס לבית החולים ליולדות אל קודס שבכפר עקב במזרח ירושלים, מעבר לגדר ההפרדה. לפני שבועיים נותק גם קו האינטרנט ולפני יותר משבוע גם קו הטלפון נדם. הסיבה לתקלות היא ככל הנראה גניבת כבלי תקשורת וחשש של טכנאי בזק להיכנס ללא ליווי ביטחוני למקום. בינתיים מתפקד בית החולים ללא קשר קווי עם העולם.

שלשום הגיעה לבית החולים יולדת במצוקה קשה מאוד. בניתוח חירום נולדה פגה והאם ניצלה. התינוקת הובהלה לטיפול בבית חולים אל-מוקדס, אך הבעיה היתה שהתיק הרפואי, שבדרך כלל נשלח בפקס, לא יכול היה להגיע. המנהל האדמיניסטרטיבי של בית החולים, חלמי ברק, עזב את משרדו כדי לנסות לפתור את הבעיה.

"הלכתי לבית מרקחת שמרוחק מאה מטרים מבית החולים כדי לשלוח את הפקסים. זה לא הגיע, כל הזמן אמרו לי תנסה שוב, בסוף התינוקת הגיעה לפני הדו"חות הרפואיים. אחרי זה ביקשו דו"ח נוסף ושוב הייתי צריך ללכת לבית המרקחת", מספר ברק. בעיה אחרת היא שבית החולים לא מקבל תשובות על בדיקות מעבדה שגרתיות שהם מבצעים לתינוקות. כך התינוקות משתחררים לביתם מבלי שקיבלו את תוצאות המעבדה לגבי רגישויות או מחלות שאובחנו. יולדות, נהגי אמבולנס, ספקים ועובדי צוות מתקשרים עם בית החולים באמצעות מספר טלפונים ניידים של עובדים בכירים. "בשעות הלילה בית החולים הוא אי מנותק מהעולם", אומר חלמי.

בית החולים ליולדות אל קודס, אתמול. "בשעות הלילה בית החולים הוא אי מנותק מהעולם", אומר חלמי צילום: אמיל סלמן

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הידיעות והפרשנויות, ישירות לפייסבוק

בית החולים, יש לציין, הוא בית חולים ישראלי תחת פיקוח של משרד הבריאות שמצוי בתחום המוניציפאלי של ירושלים, ורוב המאושפזות בו הן בעלות תעודת תושבות ישראלית. מאז תחילת התקלות בתקשורת פונה בית החולים שוב ושוב לחברת בזק בדרישה לתקן את התקלות. "אמרו לי שהבעיה היא בכבלים שבאדמה ושהמשטרה וצה"ל לא נכנסים לאזור. אחר כך הגיע טכנאי שאמר לי שהבעיה היא באזור שדה התעופה עטרות. אנחנו בית חולים של מדינת ישראל. יש בעולם בית חולים שאין לו פקס? זה מצב לא נורמלי", אומר ברק.

מינהלן ביה"ח, חלמי ברקצילום: אמיל סלמן

בית החולים נמצא באחד האזורים הבעייתיים ביותר מבחינת המדינה. מצד אחד הוא בשטח ירושלים ופועל תחת החוק הישראלי ומצד שני הוא מעבר לגדר ההפרדה באזור שבו בקושי יש נוכחות ביטחונית או אזרחית ישראלית. על פי ההסכמים עם הרשות הפלסטינית, גם אסור לגורמי הביטחון של הרשות לפעול באזורים האלו. התוצאה, לדברי התושבים, היא אנרכיה. "אנחנו חיים בשווייץ החדשה", אומר בציניות מוניר זאהר, ראש ועד השכונה, "אין חוקים, אין ביטחון, כל אחד עושה מה שהוא רוצה. העירייה לא יכולה להיכנס כי היא צריכה ליווי של המשטרה, המשטרה לא נכנסת בלי ליווי של הצבא ולצבא אין זמן". האנרכיה הזו מובילה גם לגניבת כבלי תשתיות חוזרת ונשנית וחוסר יכולת של בזק לתקן את התקלות. 50,000 תושבי כפר עקב והשכונות הסמוכות, שנותרו מנותקים מירושלים, סובלים גם מבעיות אחרות של תת-אספקה של שירותים עירוניים וממשלתיים ושעות המתנה ארוכות במחסום בדרך לירושלים וממנה. לדברי זאהר, אחרי השיפור שערכה עיריית ירושלים בנושא פינוי האשפה, כיום מפונים כ-70% מהאשפה. השאר מועלה באש על ידי התושבים.

"כפר עקב היא שכונה ירושלמית", אומר סגן ראש עיריית ירושלים, יוסף (פפה) אללו, "וכמו כל שכונה ירושלמית היא צריכה לקבל שירותים. לא ייתכן שכ-50 אלף תושבים חיים בהזנחה שלטונית וממסדית. נכון ששכונת כפר עקב מתעתדת להיות חלק מהמדינה הפלסטינית שעומדת לקום, אבל כל עוד היא נמצאת בריבונות ישראלית היא זכאית לקבל את כל השירותים הבסיסיים".

מחברת בזק נמסר בתגובה: "בכפר עקב התרחשה גניבה של כבלי תקשורת המספקים שירות ליישוב. לצערנו, מדובר בגניבות חוזרות ונשנות של כבלי התקשורת באותו המקום בחודשים האחרונים, מה שהביא לניתוק הממושך. בזק עושה כל שביכולתה על מנת לחבר כל פעם מחדש את הלקוחות ואת המוסדות ביישוב בהקדם האפשרי".

באשר לבית החולים, הוסיפו בחברה כי "בזק בוחנת פתרונות טכנולוגיים חליפיים במטרה להחזיר את השירות בהקדם ולמנוע הישנות של מקרים דומים בעתיד. גניבת המתכות היא תופעה כלל ארצית שממנה נפגעות חברות רבות, ובתוכן גם בזק שממנה נוהגים לגנוב את כבלי הטלפון התת-קרקעיים העשויים נחושת. ברוב המקרים מדובר בכבלים פעילים והפגיעה בהם גורמת לניתוק של קווי הטלפון באזור".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "פינוי האשפה בכפר עקב נעשה ארבע פעמים בשבוע. לאחרונה תגברה העירייה את פעילות הניקיון בכפר עקב, לאור פניית נציג בית החולים, וניתנה הנחיה לקבלן הניקיון לתת תשומת לב ראויה לפינוי האשפה בבית החולים וסביבתו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ