משרד הבריאות מגבש נהלים מחמירים ללידות בית

בשנים האחרונות זינק מספר הלידות האלו פי שלושה. פעילים בתחום מעריכים כי התוכנית החדשה מושפעת מההפסדים של בתי החולים שנגרמים מכך

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים81
דן אבן

משרד הבריאות מנסח בימים אלה נוהל חדש ומעורר מחלוקת המחמיר בכללים לביצוע לידות בית בישראל. טיוטת הנוהל החדש - המעדכן נוהל קודם מינואר 2008 - הופצה באחרונה למנהלי מחלקות היולדות ולגינקולוגים בכירים ברחבי הארץ לצורך קבלת הערות - אולם היא כבר מעוררת ביקורת בשטח. פעילים בתחום לידות הבית מעריכים כי החמרת הנהלים קשורה במגמת העלייה בתופעה בשנים האחרונות, לצד הכנסות בתי החולים מלידות.

בין ההגבלות החדשות שעשוי הנוהל החדש להטיל חלה החובה על יולדת המתכננת לידת בית להציג בפני מיילדת או רופא המבצע את הלידה מכתב מרופא המשפחה המעיד כי היא בריאה גופנית ונפשית, כתנאי לביצוע לידת הבית. לדברי רותי קרני הורוביץ - ראש ארגון הגג של מקצועות הליווי וההדרכה הסב-לידתיים בישראל, המייצג דולות ומדריכות הכנה ללידה - "מדובר באפליה חמורה של יולדות הבית. חופש הבחירה בלידה בישראל הופך בדיחה עצובה, ואם לא די בציד המכשפות של המיילדות, עכשיו גם כל יולדת בית תצטרך להוכיח את שפיותה. בשלב הבא נשים מיניקות יצטרכו להפיק תעודות יושר במשטרה".

כיום קיים תנאי המחייב את הרופא או המיילדת לוודא כי הבית מתאים ללידה, ויש בו מים חמים זורמים, חשמל, חימום, טלפון וכי הוא נקי. כעת עשויות להתווסף מגבלות נוספות: על הבית להימצא במרחק של 30 דקות מבית חולים לצורך העברה במקרה הצורך, וכי על החדר שבו מבוצעת הלידה להיות בגודל של לפחות עשרה מטרים רבועים, כדי לאפשר פעילות של שלושה אנשים - הגבלות העשויות להוביל לירידה במספר לידות הבית.

בין ההנחיות החדשות הנוספות המופיעות בטיוטת הנוהל החדש: חובת המורשים ליילד בבית בקורסי החייאה מתקדמת ותרגול אחת לשנה במקום אחת לשנתיים; אי קבלה ללידת בית יולדת עם חום מעל 37.8 מעלות בסמוך ללידה; וחובה על המיילדת או הרופא לבצע ביקור חוזר אצל היולדת יממה לאחר הלידה.

לידה בבית. לחצו להגדלה

כמו כן כוללות ההנחיות החדשות חובה לפנות את היולדת מהבית לבית החולים בשתי סיטואציות חדשות: אי יציאת השליה בתוך שעה ומצב המעורר מחלוקת של עיכוב בלידה פעילה כעבור שש שעות לאחר ירידת מים נקיים. לדברי קרני הורוביץ, "אמנם ידוע שירידת מים מעלה את הסיכון לזיהומים, אולם הסיכון עולה בבית חולים שהוא סביבה מזוהמת. אם אין סימנים לזיהום, כמו עליית חום, אין סיבה שהאשה תעבור בתוך שש שעות לבית החולים". כמו כן הוחלט להוסיף להנחיות הוראה להעברת יולדת לאחר לידת בית לבית חולים אם מופיעים אצלה סימנים נפשיים ופתולוגיים.

הנוהל החדש כולל אף הנחיות לטיפול בתינוק, המיועדות ליולדות שלמרות הצורך הרפואי בכך מסרבות להתפנות לחדר לידה, ובהן: מריחת עיני התינוק במשחה, הזרקת ויטמין K לתינוק בסמוך ככל האפשר ללידה על ידי המיילדת או הרופא ולקיחת התינוק בתוך יום לטיפת חלב לצורך קבלת חיסון.

בקרב צוותים רפואיים המבצעים לידות בית, מעוררת יוזמת משרד הבריאות תרעומת, וזאת עקב המגבלות והעמדה הרשמית המופיעה בחוזרי המשרד בנושא, ולפיה "ככלל, יש להעדיף ביצוע לידות בחדרי לידה בבתי חולים מוכרים ומורשים". לדברי ד"ר אבנר שיפטן, רופא מיילד בבית החולים פוריה ובלידות בית, "יש התנגדות חזקה של הממסד הרפואי בכלל ומשרד הבריאות בפרט ללידות בית וההתנגדות לא מבוססת על ראיות מדעיות, כי רוב המחקרים לא מצביעים על סיבוכים עודפים בלידות בית". לדבריו, "הסיבה להתנגדות בישראל היא בעיקר כלכלית, לאור שיטת התקצוב הקיימת". בתי החולים בישראל, שחלקם בבעלות משרד הבריאות עצמו, מקבלים עבור כל יולדת סכום קבוע של 11,232 שקלים - סכום ההופך לידות לפעילות אטרקטיבית והוביל בשנים האחרונות להגברת התחרות על היולדות בין בתי חולים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

קרני הורוביץ קובלת על כך שעדכון נוהלי לידות הבית מבוצע ללא התייעצות עם הצוותים הרפואיים המבצעים אותן בשטח, לרבות מיילדות ורופאים. "יש ניסיון להלך אימים על ציבור הנשים במטרה להדיר את רגליו מן הבחירה בלידות בית, למרות שזו הוכחה כבטוחה ובריאה לנשים שהריונן מוגדר בסיכון נמוך".

הנוהל החדש נוסף על ההגבלות שהופצו בתחילת 2008 על לידות בית, לפיהן צוותים רפואיים לא יוכלו לבצע לידות בית לנשים עם השמנת יתר ובהריון מרובה עוברים וכשמשקל העובר המוערך הוא פחות מ-2.5 קילוגרמים או מעל ל-4 קילוגרמים וכן לנשים הסובלות ממחלות שונות, לרבות מחלת לב ואלכוהוליזם, ובמקרה של מחלה נוירולוגית או מחלה פסיכיאטרית המאוזנת בתרופות - רק בתיאום עם הרופא המטפל.

אף כי בשנים האחרונות גדל מספר לידות הבית בישראל פי שלושה, הן עדיין מוגדרות כחריגות. משרד הבריאות אינו אוסף מידע מספרי על לידות בית, אולם לפי נתונים שמרוכזים זה כעשור על ידי ד"ר שיפטן בקרב 18 מיילדות ושלושה רופאים המבצעים לידות בית, בשנת 2003 דווח על 258 לידות בית מתוכננות בארץ, ומאז נרשמה עלייה עקבית עד ל-735 לידות בית בשנת 2010. עדיין מדובר בשיעור נמוך של כחצי אחוז מתוך 161 אלף לידות בשנה. לשם השוואה, בארה"ב עומד אחוז לידות הבית על 0.67%, בניו זילנד על 2.5% ובהולנד על לא פחות מ-30% - שזהו האחוז הגבוה ביותר מבין מדינות המערב. הסיבה המרכזית לכך נעוצה בכך שבמדינה קיים מערך לאומי של לידות בית.

לפי הנתונים שאסף שיפטן, ב-10.2% מלידות הבית בשנת 2010 בישראל דווחו העברות לבית חולים: 7.9% מהיולדות הועברו לפני הלידה, 1.3% מהיולדות הועברו לאחר הלידה ו-1% מהתינוקות הועברו לאחר הלידה. יצוין כי לידות בית אינן כלולות בסל הבריאות והן למעשה "לידות פרטיות" שעלותן נאמדת בכ-4,000-5,000 שקלים.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "החוזר עדיין בגדר טיוטה להערות, ונכתב על ידי מומחים בנושא בהנחיית מינהל הרפואה, מינהל הסיעוד והמועצה הלאומית לרפואת נשים ומיילדות. אכן, הצהיר משרד הבריאות לא אחת שמבחינה מקצועית ישנה העדפה ברורה ללידה בבית חולים, שכן לידה תקינה לאחר הריון תקין יכולה להידרדר למצב שמסכן את שלום היולדת ושלום העובר/ולד, דבר המחייב כמובן התערבות מהירה של רופאים, מיילדות וייתכן חדר ניתוח. משכך, משרד הבריאות קובע אמות מידה מחמירות הנוגעות הן לבריאותה ומצבה הרפואי של היולדת, הן למהלך ההריון ובריאות העובר והן למיומנות הנדרשת מהצוות הרפואי העוסק בלידות בית".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ