לראשונה: חוקרים ריפאו רקמות עם תאי גזע עובריים

הצוות הישראלי הפיק תאים מרפאים מתאי גזע עובריים ומדגימות עור ושיער. ראש הצוות: "יש לנו שיטות שיתאימו גם להשתלות בבני אדם"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

חוקרים ישראלים הצליחו לרפא בפעם הראשונה רקמות פגועות באמצעות רכיבים שהופקו מתאי גזע עובריים, שלהם תפקיד מכריע בבניית כלי הדם. לדברי החוקרים מביה"ח רמב"ם ומהפקולטה לרפואה בטכניון, הרכיבים שהופקו במחקר הם בעלי פוטנציאל לריפוי רקמות ואיברים שאספקת הדם אליהם נפגעה כתוצאה מחבלה או מחלה, דוגמת גפיים, לב, כליות ומוח. צוות המחקר, בראשות פרופ' יוסף איצקוביץ-אלדור, מנהל מחלקת נשים ויולדות ברמב"ם, השתמש בתאי גזע עובריים שנלקחו מביציות מופרות ונתרמו למחקר וכן בתאי גזע מושרים, שנאספו מדגימות עור ושיער מבני אדם מבוגרים. החוקרים מיינו את התאים באמצעות סמנים הנמצאים על קרומיהם, ולראשונה הצליחו לבודד מתוכם תאים שהוכחו כבעלי סגולות לריפוי רקמות פגועות. מדובר בתאים המרכיבים את השכבה החיצונית של הנימים, כלי הדם הקטנים בגוף, אשר יחד עם התאים המרכיבים את השכבה הפנימית מווסתים את תפקוד כלי הדם ונוטלים תפקיד מרכזי בהיווצרות כלי דם חדשים. תאים אלה אף משמשים אבני בניין לתאי הגזע המאפשרים ייצור רקמות סחוסים, גידים ושרירים.

בהמשך הזריקו החוקרים את התאים המרפאים לתוך רגלו של עכבר שעורקיה נקשרו, וכך נחסמה זרימת הדם אליה והתפקוד שלה נפגע. התברר כי לאחר הזרקת החומרים הרגל הפגועה שוקמה כמעט לחלוטין, ובתוך שלושה שבועות זרימת הדם ותפקודי השרירים בה היו זהים כמעט לרגל הבריאה.

"במחקר הנוכחי כבר הצלחנו להרבות את התאים המרפאים באופן משמעותי במעבדה כך שיוכלו לשמש דגם קליני עתידי לחקר מחלות", אומר פרופ' איצקוביץ-אלדור. לדבריו, בדומה לטכנולוגיות הנחקרות כיום לריבוי תאי דם טבורי, קיימות כבר טכנולוגיות המאפשרות שכפול של תאי גזע מסוגים שונים. כך, פיתוח מכשיר שיאפשר שכפול וריבוי של תאים מרפאים יוכל להוביל ליצירת מאגר של רכיבים בעלי איכויות רפואיות רבות. "יצירת כמות בלתי מוגבלת של תאים תהיה בעלת פוטנציאל נרחב לריפוי רקמות שנפגעו", הוסיף, "כרגע המחקר אמנם מתמקד בבעלי חיים, אך יש לנו כבר שיטות לגדל את התאים הללו כדי שיתאימו בהמשך גם להשתלות בבני אדם". ממצאי המחקר התפרסמו בגיליון נובמבר של כתב העת של איגוד הקרדיולוגים האמריקאי ונידונו במאמר המערכת שלו בשל היותם פורצי דרך ברפואה.

לפי הידוע עד כה, התאים המרפאים אמנם נושאים תכונות גנטיות של האדם שמרקמותיו הם הופקו, אך הסיכון לדחייתם על ידי הגוף לאחר הזרקתם נמוך מהסיכון לדחיית מוח עצם או איברים לאחר השתלות. ברמב"ם ובטכניון כבר נעשה שימוש בטכנולוגיה המאפשרת את שכפול התאים המרפאים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

חוקרים ברחבי העולם מקווים שתאי הגזע העובריים יסייעו לפיתוח טיפולים נגד מומי לב, התפתחות גידולים סרטניים ומחלות ניווניות. לדברי איצקוביץ-אלדור, המחקר הנוכחי הוא עדות נוספת לכך שישראל היא אחת המדינות המובילות בחקר תאי הגזע העובריים. בישראל, בדומה לחלק ממדינות אירופה, ניתן לערוך מחקר בתאי גזע עובריים שמקורם בעוברים שהופקו לצורך טיפולי פוריות. מלבד זאת, ישראל היא אחת המדינות הראשונות בעולם שהסדירה את תהליך הפקתם של תאי גזע עובריים באמצעות חוק איסור התערבות גנטית מ-1998 וכן הנחיות שהופצו ב-2001 על סמך המלצות האקדמיה הלאומית למדעים. בהנחיות הישראליות נקבע שהשימוש ברקמות שמקורן בתאי גזע עובריים ומיועדות להשתלה כתחליף לרקמות פגועות יהיה למטרות רפואיות בלבד ולא למטרות קוסמטיות או לצורכי השבחת גזע. בכמה מדינות, בהן גרמניה, אוסטריה ואיטליה, אסור לקיים מחקר בתאי גזע עובריים. בארה"ב התעוררה בשנים האחרונות התנגדות להפקת תאי הגזע העובריים, וממשל בוש אף עצר ב-2007 את המימון הפדרלי למחקרים בתאי גזע אלה. למרות זאת, הנשיא אובמה חידש ב-2009 את תמיכת הממשל האמריקאי במחקרים אלה, אם כי עדיין קיימת הגבלה האוסרת לתמוך במחקרים שבהם משמידים תאי גזע עובריים או עוברים.

פרופסור יוסף איצקוביץ אלדור צילום: עבדאללה שאמה

בשלב זה כל המחקרים על תאי גזע עובריים נעשים בבעלי חיים בלבד ולא בבני אדם. עם זאת, ב-2010 דווח כי חברת ג'רון מקליפורניה קיבלה ממינהל המזון והתרופות האמריקאי אישור ראשון לבצע מחקר קליני בבני אדם באמצעות תאי גזע עובריים, בניסיון לפתח טיפול למשותקים הסובלים מפגיעות בחוט השדרה. בשלבים מקדימים למחקר הצליחו חוקריי החברה להפוך תאי גזע עובריים לתאים שתפקידם לייצר את החומר השומני המצוי סביב תאי מערכת העצבים המרכזית במוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ