פרשת הסיליקון: אלף נשים כבר פנו למשרד הבריאות

כבר ביומו הראשון לפעילותו של המוקד שפתח משרד הבריאות, ניסו ישראליות רבות לברר אם נעשה שימוש בשתלים מסוג PIP

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

כאלף ישראליות כבר פנו למוקד שפתח אתמול משרד הבריאות לעדכון הציבור בנוגע לפרשת שתלי הסיליקון. נשים שעברו הגדלת שדיים ביקשו לברר אם נעשה שימוש בשתלים מסוג PIP, שבאחרונה דווח בצרפת כי הובילו לאירועים של דליפות מהם.

בחודשים האחרונים קיבל האיגוד לכירורגיה פלסטית ואסתטית דיווחים על שבעה מקרים של נשים שנזקקו להחלפת שתלי סיליקון בגלל דלף. עם זאת, מאז שהתפוצצה הפרשה באירופה לא התקבלו דיווחים חדשים במשרד הבריאות. לפי הערכות המשרד, בישראל 850 נשים שבהן הושתלו שתלים מסוג - PIP המהוות כ-5% מכלל הנשים שעברו הגדלת שד באמצעות שתלי סיליקון. על פי מוקד המידע במשרד הבריאות, בתי חולים ציבוריים, כמו גם מרבית בתי החולים הפרטיים - ובהם אסותא, הרצליה מדיקל סנטר, המרכז הרפואי חורב, אלישע ורמת מרפא - לא עשו כל שימוש בשתלים מסוג PIP. השימוש בשתלים נעשה עד כה במרכז רפואי פרטי עתידים, סינופסיס (מירב), נארא, מרפאת רפאל ברמת גן, מרפאת התאומים, סניטס, מרכז רפואי רמת אביב, מרפאת אריאל (לשעבר) ומרכז רפואי אסתטי בנתניה, בייחוד בקרב עשרה רופאים שביצעו ניתוחי הגדלת שד עם שתלים אלה. בסוף השבוע האחרון אסר משרד הבריאות על השימוש בשתלים אלה בישראל.

במשרד הבריאות יצאו בקריאה לנשים שעברו ניתוחי הגדלת חזה לברר עם הרופא מהו סוג השתל בו נעשה שימוש. החל מאתמול ניתן להתקשר למוקד המידע ולקבל את רשימת הרופאים שעשו שימוש בשתלי PIP. יש לציין כי אין בישראל נתונים על מספר הנשים שהשתל שלהן דלף ושנדרשו לתיקונים חוזרים.

ד"ר עמוס לויאב, יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטיקה אמר אתמול כי "שתלי הסיליקון מסוג PIP נאסרו לשימוש בצרפת עוד ב-2010, אך בארץ השימוש בשתלים לא נאסר במפורש, כך שהמלאי שנשאר הושתל בגופן של נשים. על נשים שעברו ניתוחים להגדלת חזה והשתמשו, או חושבות שהשתמשו בשתלים אלו, לבוא ולהיבדק אצל רופאן, על מנת לשלול אפשרות לדליפה ולנזקים". באיגוד קראו למשרד הבריאות לאפשר החלפת שתלי סיליקון בשד גם בבתי חולים ציבוריים, אולם נכון לעתה מאפשר המשרד את ביצוע ההחלפה בבתי חולים פרטיים בלבד, מאחר שהטיפולים הפלסטיים להגדלת שדיים אינם כלולים בסל הבריאות הציבורי.

שתל סיליקון של PIP. לפי הערכות משרד הבריאות, אלו הושתלו ב-850 נשים בישראלצילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים וחדשות אל פרופיל הפייסבוק שלכם

עד כה רשויות הבריאות באירופה (ראו מסגרת), לרבות בבריטניה, איטליה, דנמרק, הולנד, פורטוגל, אירלנד, הונגריה, אוסטריה ומלטה, הסכימו שאין כל עדות לעלייה בשיעורי הסרטן לנשים מושתלות עם שתלי סיליקון ובכלל זה שתלים מסוג PIP. בצרפת בלבד תועדה עלייה במספר הנשים שבהן אירעה דליפה מהשתל שהגיעה לשיעור של 5%-10% לשנה מכלל המושתלות, אולם עד כה ללא סיכון מוגבר להתפתחות גידולים סרטניים כתוצאה מדליפה זו.

הקשר בין דליפת סיליקון משתלי שד להתפתחות סרטן איננה מוכחת באופן ודאי. במינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) הצטברו בשנים האחרונות עדויות על התפתחות סרטן לימפומה בקרב נשים שעברו השתלות שד עם שתלי סיליקון שהתפתחה בהן דליפה, אולם בחודש ספטמבר הודיע המינהל כי השימוש בשתלים אלה בטוח. שימוש בשתלי סיליקון בשדיים מותר בישראל ובאירופה זה שנים רבות, אולם בארה"ב הותר מחדש רק בשנת 2006, לאחר 14 שנים בהם נאסר בטענה כי הוא אינו בטוח.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ