יוזמה: חופשת לידה מוקדמת לעוסקות בעבודה פיזית

משרד הבריאות בוחן אפשרות שאלפי נשים יזכו לחופש חודש לפני הלידה. על פי ההערכות מדובר בכ-10-15 אלף נשים המתאימות לקטגוריה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

ועדת רופאים מקצועית במועצה הלאומית לבריאות האשה, המייעצת להנהלת משרד הבריאות, הוקמה באחרונה כדי לבחון הארכה של חופשת הלידה לנשים עובדות במקצועות הכרוכים במאמץ פיזי מורכב. בין השאר תבחן הוועדה אם להתחיל את חופשת הלידה חודש לפני תום ההיריון. בשנים האחרונות מתרבים המקרים שבהם מבקשות נשים הרות ימי מחלה מרופאיהן בשבועות האחרונים להיריון.

כיום אין כל הבדל בחופשות הלידה הניתנות לנשים על פי מידת המאמץ הפיזי שהן נדרשות לו. אולם אם תתקבל ההצעה הנבחנת, חופשת הלידה לנשים הללו תחל כבר בשבוע ה-36 להיריון ותכלול את החודש התשיעי, המקשה על עבודה מאומצת. הוועדה טרם גיבשה את רשימת המקצועות הסופית שייכללו בהארכת חופשת הלידה המתוכננת, אך מדובר במקצועות הדורשים מאמץ פיזי שמעבר לעבודה משרדית.

על פי ההערכות, מתוך 160 אלף יולדות בכל שנה, 10-15 אלף מתאימות לקטגוריה זו.

בוועדה שתחל להתכנס בחודש הבא חברים עשרה אנשי מקצוע, מרביתם רופאים, ובהם הרופא הראשי במוסד לביטוח לאומי ד"ר מריו סקולסקי ונציגי משרדי הבריאות, התמ"ת, הרווחה, שדולת הנשים והתאחדות התעשיינים. בראש הוועדה עומד ד"ר מנחם פישר, גינקולוג בכיר, שלדבריו, "הארכת זמן החופשה נדרשת לא רק לנשים הרות הסובלות מבעיה רפואית, שזכאיות כבר היום לשמירת היריון, אלא גם כשלא מדובר במחלה, כי אם בעבודה מאומצת שהאשה מתקשה לבצעה. מדובר באינטרס לאומי של קידום בריאות ואיכות חיים של האשה והיילוד, מתוך הכרה בחשיבות ההורית בחודשים הראשונים לחיי התינוק".

עובדות שיוכלו ליהנות מהארכת חופשת הלידה. לחצו להגדלה

בחלק ממדינות המערב כבר התמודדו עם אתגר העבודה המאומצת בסוף ההיריון. כך, בבריטניה התווה איגוד הרופאים המלכותי המקצועי (RCP) קווים מנחים המבהירים באילו תנאים יש להגביל את עבודתה של אשה בסוף ההיריון.

"יש מקצועות רבים שאשה בחודש תשיעי להיריון מתקשה לעשות, וכיום רופאים רבים מתבקשים לכתוב לנשים אלה תעודות מחלה, כשהיריון אינו מחלה, ומדובר ב'שקר לבן'", אומרת יו"ר המועצה לבריאות האשה, פרופ' חווה טבנקין מהמרכז הרפואי "העמק" שבעפולה. "חשוב להסדיר תחום זה, ולהבהיר מראש אילו מקצועות אשה הרה לא יכולה לבצע בשבועות האחרונים להריונה". לכשיגובשו, יועברו ההמלצות לאישור הנהלת משרד הבריאות.

מקור היוזמה בפניות שהתקבלו באחרונה בקרב רופאים תעסוקתיים בישראל מצד נשים הרות שנזקקו לחופשות מחלה לקראת סוף ההיריון, לאחר שהתקשו לבצע את עבודותיהן. "בשנים האחרונות אנו פוגשים יותר נשים בהיריון שלא יכולות להמשיך בעבודה עד סוף ההיריון. אלו דברים שלא ראינו בעבר, וזהו חלק ממאפייני הדור הזה של נשים המודעות לגופן, ואינן מוכנות לבצע עבודה בעומס פיזי ובקצב מהיר בסוף ההיריון", אומרת ד"ר אורלי תיבון-פישר מהאיגוד הישראלי לרפואה תעסוקתית.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

אף על פי שאין כיום עבודות נרחבות בספרות הרפואית המצביעות על סיכון רפואי לעובר מעבודה מאומצת - אלא מחקרים קטנים בלבד - הוחלט להקים את הוועדה לקידום העניין. החשש הוא כי עבודה מאומצת בסוף ההיריון עלולה להגדיל את הסיכון ללידה מוקדמת וסיבוכים בסוף ההיריון (המכונים "סב לידתיים"), לרבות היפרדות שליה. במחקר שהתפרסם בדצמבר 2005 בכתב העת "Obstetrics and Gynecology" לא נמצא קשר בין מאמץ פיזי בעבודה לבין סיבוכים בהיריון, אולם אובחנה עלייה של 50% בסיכון ללידה מוקדמת בקרב עובדות הרות במשמרות לילה מלאות, בין 22:00 בלילה ל-7:00 בבוקר.

לדברי תיבון-פישר, "כשהאשה בסוף ההיריון לא ישנה בלילה, היציבה שלה נפגעת והיא מתעייפת במהירות. אנו צריכים לסייע לנשים להשלים היריון מלא משיקולים הומניים, ואם היא זקוקה למנוחה, זה לא צריך לעלות לה כסף או בניצול ימי חופשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ