שתי נשים מתו לאחר בדיקה של דרכי הנשימה

בית החולים הדסה עין כרם בירושלים הפסיק לבצע בדיקת ברונכוסקופיה בעקבות מקרי המוות; ההליך נחשב בדר"כ לשגרתי ובטוח

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

שתי נשים מבוגרות מתו החודש לאחר שעברו בדיקות ברונכוסקופיה שכללה נטילת דגימה לביופסיה בבית החולים הדסה עין-כרם בירושלים. מדובר באירועים חריגים ונדירים. הבדיקה, המבוצעת באמצעות החדרת צינורית אופטית גמישה לדרכי הריאות דרך הפה או האף לצורך בחינת תפקודי מערכת הנשימה נחשבת לשגרתית ברפואה, ומבוצעת בהרדמה קצרת מועד, כשברוב המקרים המטופלים משוחררים לביתם שעות ספורות לאחר ההתאוששות.

לפני שבועיים מטופלת בת 63 לא התעוררה מהבדיקה שערכה בבית החולים, הובהלה ליחידה לטיפול נמרץ ומתה כעבור מספר ימים. בשבוע שעבר התרחש בבית החולים אירוע דומה, בו מטופלת בת 71 שעברה את הבדיקה לא התאוששה, פונתה ליחידה לטיפול נמרץ ומותה נקבע גם הוא כעבור מספר ימים.

בהדסה עין כרם ציינו כי בנוסף לשתי הבדיקות שהסתיימו בטרגדיה, בוצעו בשבועיים אלו במקביל 25 בדיקות ברונכוסקופיה באורח תקין, ולא נמצא קשר נוסף בין שני מקרי התמותה פרט לבדיקה המשותפת. "עד כה לא התבררו הסיבות לפטירה", טענו בבית החולים.

הדסה עין כרם. הבדיקות לא העלו עד כה קשר בין המקריםצילום: טס שפלן

בבית חולים הדסה הוחלט בימים האחרונים על הפסקת כל בדיקות הברונכוסקופיה, למעט מקרים דחופים הכרוכים בהצלת חיים עד תום בירור האירועים החריגים. בין השאר נבדקות דגימות שנלקחו מהנפטרות בבדיקות פתולוגיות לאחר מותן. כן נערכה בבית החולים התייעצות של המומחים הבכירים בתחומי מחלות ריאה, רפואה פנימית, מחלות זיהומיות וטיפול נמרץ על מנת לבדוק את מהלך האירועים ולאתר סיבות אפשריות לשני המקרים, בוצעה בדיקה מקיפה של המכשור וציוד החיטוי על ידי המעבדה המיקרוביולוגית, נלקחו דגימות מהנוזלים שבשימוש במהלך הברונכוסקופיות לבדיקה ביוכימית על מנת לוודא את הרכב התמיסה ומכשירי הברונכוסקופיה בהם נעשה שימוש עברו בדיקה על ידי היצרן.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

האירוע דווח למשרד הבריאות. מהנהלת הדסה נמסר כי "בבית החולים מבוצעות כ -800 ברונכוסקופיות בשנה, ובמהלך עשרים השנים האחרונות אירעו מקרים ספורים בהם מטופלים נפטרו לאחר ברונכוסקופיה - בדרך כלל במטופלים עם תחלואה קשה שבעטייה בוצעה הבדיקה.

מוות לאחר ברונכוסקופיה נדיר מאוד ובספרות הרפואית אין כמעט דיווחים על כך. מחלות ריאה רבות גורמות לשינויים בריאות, ולעיתים הדרך הבלעדית לאבחן בצורה מדויקת מחלת ריאות היא באמצעות בדיקה מיקרוסקופית של תאים הנמצאים בריאות או של רקמה שנלקחת מדפנות דרכי האוויר או נאדיות הריאה באמצעות ברונכוסקופיה. לא נמצא קשר בין שני המקרים, ועדיין מתקיימות בדיקות במגמה לאתר את הסיבות להם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ