חברת PIP מודה לראשונה: מכרנו שתלים תעשייתיים

מייסד החברה מסר באמצעות עורך דינו לעיתון הלונדוני טיימס כי החברה מכרה שני סוגי שתלים. השתל הזול לא קיבל את אישור משרד הבריאות בצרפת

דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
כתבת "הארץ" באירופה

ז'אן קלוד מס, מייסד חברת שתלי הסיליקון PIP שנמצאת כיום במרכז סערה בינלאומית, התייחס אתמול בפעם הראשונה לפרשת השתלים המסוכנים והודה באמצעות עורך דינו כי החברה שלו, שלאחרונה פשטה רגל, היתה מודעת היטב לכך שהיא מוכרת ג'ל סיליקון ברמה נמוכה.

באמצעות עורך דינו אמר מס לעיתון הלונדוני טיימס כי החברה מכרה שני סוגי שתלים. הראשון הורכב מג'ל באיכות גבוהה עבור אלה שהיו מוכנות לשלם מחיר גבוה יותר, ואילו השני, שנמכר במחיר נמוך, היה עשוי מסיליקון ברמה תעשייתית. לדברי עורך הדין איב הדס, השתל הזול לא קיבל את אישור משרד הבריאות בצרפת "ובמובן זה היתה הפרה של הכללים", אמר.

כשנשאל מדוע בכל זאת מכרה החברה את המוצר, השיב מס כי הסיבה לכך היתה הרווחים: "מדובר בתאגיד עם מטרות כלכליות וההנהלה ניסתה להשיג את המחיר הטוב ביותר. החברה הציעה מוצר בסיסי ומוצר באיכות גבוהה. הגרסה הזולה של השתלים היתה יעילה באותה מידה אך זולה פי חמישה מהג'ל האיכותי", טען הדס.

מייסד חברת PIP, ז'אן-קלוד מס. "ההנהלה ניסתה להשיג את המחיר הטוב ביותר"צילום: אי-אף-פי

עם זאת הדגיש הדס כי למרות איכותם הנמוכה, השתלים הזולים היו בטיחותיים. "PIP ידעה שאלה אינם הכללים, אבל זה לא היה מוצר רעיל", אמר. "העובדה שהשתלים מציקים כשהם מתבקעים רלוונטית לכל סוגי הסיליקון ולא רק לשתלים של החברה".

הדס הכחיש את הדיווחים שלפיהם מס, מייסד החברה, מתחבא ואפילו נמלט. "הוא יאמר את דבריו בפני בתי המשפט", אמר הדס. "הוא בבית, הוא לא ברח. הוא פשוט אינו יכול ללכת משום שנותח באחרונה".

החשש סביב בטיחותם של השתלים עלה לראשונה לפני 18 חודשים, כשמנתחים הבחינו שהם דולפים מהר יותר משתלי חברות אחרות. פקחית הבריאות הצרפתית הורתה לקיים חקירה בנושא ומצאה חריגות חמורות בשתלים והם הוצאו מהשוק. משפטו של מס, באשמת זיוף ומרמה, אמור להיפתח לקראת סוף השנה הבאה.

לפי ההערכות, בעולם נמכרו כ-300 אלף שתלים של PIP המכילים ג'ל באיכות נמוכה. ממשלת צרפת המליצה השבוע לכ-30 אלף נשים בצרפת להסיר את השתלים ואף הציעה לשלם עבור הניתוח.

שרת הבריאות של צרפת, אוג'ניה סאדר, הודיעה כי המדינה תעניק כיסוי מלא להוצאות על הסרת השתלים ה"חשודים". עם זאת סאדר הדגישה שאל לנשים להיות מודאגות מדי וכי הודעתה אינה בבחינת צעד חירום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ