יו"ר ועדת הסל הפורש: הופעלו עלינו לחצים גדולים

דן אבן
דן אבן

יושב ראש ועדת סל התרופות, פרופסור רפאל ביאר, המשמש גם מנהל בית החולים רמב"ם, הודיע כי יפרוש השנה מראשות הוועדה, אחרי שלוש שנים. בשיחה עם "הארץ", בתום דיוני הוועדה, הבהיר ביאר כי גם השנה היו חבריה נתונים ללחצים רבים מבחוץ ומבפנים. "בכל שנה יש לחצים על החברים. אליי לא מתקשרים באופן אישי, כי מפחדים ממני, אך יש לחצים מהשטח ובעקיפין גם על חברים אחרים", אומר ביאר. "הלחץ העיקרי, מצד חברות התרופות, מופעל דרך התקשורת ובעיקר מול ארגוני החולים, שברור לנו שייאבקו על מה שחשוב להם, ודרך האיגודים המקצועיים של הרופאים, שאנו בהחלט שוקלים את המלצותיהם לגבי התרופות המיועדות לסל. אך עבורנו ההמלצה הזו איננה חד-משמעית".

לדברי ביאר, "השנה הוועדה הכניסה תרופות שהיתה עמן פריצת דרך. כמו כן, הוחלט להעדיף יותר תרופות ובהתוויות מצומצמות, ולפעמים זה נכון להכניס תרופות ‘בשיטת הסלמי', קודם לקבוצת חולים מצומצמת, ובהמשך לבחון אם נדרשת הרחבת מספר המטופלים בהתאם לידע שנצבר בשטח".

ביאר הבהיר כי "סל הבריאות החדש הוא בשורה לתושבי ישראל. אמנם יש טכנולוגיות שנותרו בחוץ, אך אני עצמי הייתי מופתע מכך שיכולנו להכניס תרופות רבות משמעותיות ופורצות דרך. ועדת הסל היא מפגש של אינטרסים, רפואה וכסף, ובסוף מנסים לקבל את ההחלטות הטובות ביותר שאפשר. אנשים אומרים לפעמים בוועדה החלטות שמקוממות אותי, ויש שם גם התפרצויות פחות אלגנטיות, אך בעיקר יש שם אנשי רפואה, נציגי ציבור שמבהירים לנו נקודות לדיון, אנשי קופות החולים המכירים את השטח ונציגי האוצר שמשתתפים באופן פעיל. זהו כלי טוב מאוד של מדינת ישראל שלא קיים במדינות אחרות, ועל אף שתקציב הבריאות בישראל קטן מהמקובל במדינות המפותחות, יש בארץ תרופות שנכנסות שנה או שנתיים לפני אנגליה. זו תעודת כבוד למדינת ישראל", הבהיר ביאר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

במסיבת העיתונאים אתמול קרא ביאר לראשי מערכת הבריאות לפעול להפרדה מחודשת של תקציב החיסונים מתקציב סל התרופות, לאחר שאוחדו לפני שלוש שנים. הוועדה דחתה כמה בקשות להכללת חיסונים בסל הנוכחי. "ראוי למצוא במשרד הבריאות מנגנון ייחודי לתקצב חיסונים, כי חיסונים צריכים לעבור תכנון לאורך שנים, וקשה לחיסון להתחרות בתרופה לסרטן", אמר ביאר. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר בתגובה כי "משרד הבריאות יחפש מימון בעבור החיסונים. אינני יודע אם נקבל תקציב נוסף, לא נוכל להבטיח הצלחות, אך נשתדל. אני מקווה שחברי הכנסת שמבקרים אותי באופן קבוע יסייעו לי בהשגת תקציב לנושא זה".

ועדת סל התרופות מנתה השנה 18 נציגים, ובהם נציגי משרדי הבריאות והאוצר, קופות החולים, כלכלנים, אנשי אתיקה ונציגי ציבור. לפי החלטתו של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ממונים חבריה לשנתיים, אך ביאר נתבקש להאריך את כהונתו בשנה נוספת. כעת הוא החליט לפרוש.

תגובות