האחות הגדולה

* מודל חדש של אחות מומחית בגריאטריה יסייע להתמודד עם המחסור ברופאים גריאטריים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

שינויים דמוגרפיים במדינות המערב, שלא פוסחים על ישראל, מובילים לגידול בשיעור הקשישים באוכלוסייה. במערכת הבריאות מתריעים זה שנים על העומס הצפוי בבתי החולים בשנים הקרובות מצד האוכלוסייה המבוגרת, החשופה לתחלואה מורכבת.

ועדה לתכנון המערך הגריאטרי הלאומי, בראשות פרופ' יוחנן שטסמן מבית החולים הדסה הר הצופים, בחנה את הסוגיה בהזמנת משרד הבריאות. היום יש בישראל 741.5 אלף תושבים מעל גיל 65. הוועדה מעריכה כי מספר התושבים בגיל זה ב-2020 יהיה יותר ממיליון וב-2030 תמנה האוכלוסייה של בני 65 ומעלה 1.3 מיליון נפש.

כיום דרושים 1,194 רופאים לטיפול במבוגרים בבתי החולים הכלליים, בשנת 2020 יידרשו 1,485 רופאים לצורך זה ובשנת 2030 יהיה צורך ב-1,895 רופאים. תמונת המצב עגומה במיוחד באשר לרופאים המומחים לגריאטריה. לפי נתוני משרד הבריאות, כיום יש 284 מומחים בגריאטריה - התמחות על לרופאים שסיימו התמחות ברפואה פנימית או רפואת משפחה. מספר הרופאים האלה אמנם גדל בעשור האחרון ב-72% ומדי שנה מוסמכים 20-30 מומחים חדשים, אולם במערכת הבריאות עדיין משוועים לרופאים בתחום. בתי החולים מתקשים למצוא רופאים צעירים שיסכימו להתמחות במקצוע.

הטיפול באוכלוסייה המבוגרת כרוך באתגרים רפואיים רבים. לפי הוועדה לתכנון המערך הגריאטרי הלאומי, בעקבות העלייה במספר החולים הזקנים תהיה עלייה בתחלואה במחלות לב וכלי דם, מחלות ריאה כרוניות, סוכרת, יתר לחץ דם - בגיל 90 סובלים מכך כ-90% מהאוכלוסייה, הפרעות ראייה ושמיעה, סיכון לנפילות, אלצהיימר ומחלות זיכרון נוספות הבאות לביטוי בירידה קוגניטיבית, פגיעה ביכולת התפקודית, מצוקה נפשית המלווה בדיכאון ובבדידות ותחלואה חריפה.

איזון תרופתי

עקב המחסור ברופאים מומחים בגריאטריה, הוחלט לאחרונה במשרד הבריאות על העברת פעולות רפואיות מסוימות לאחריותן של אחיות ועל יצירת מקצוע חדש של אחות מומחית בגריאטריה. התוכנית, שאושרה לאחרונה בוועדה מקצועית במשרד הבריאות וזכתה גם לאישור ההסתדרות הרפואית, שנוטה להתנגד להרחבת סמכויותיהן של אחיות על חשבון רופאים, תצא לדרך בחודשים הקרובים במסגרת פיילוט.

"אנו מאמינים שיש לאחיות ערך מוסף בתחום הגריאטרי, בגלל ההכשרה המיוחדת שהן עוברות לניהול טיפול החולה והכרתן את תפקודו היום-יומי", אומרת ד"ר שושנה ריב"א, אחות ראשית וראש מינהל סיעוד במשרד הבריאות. "איזון תרופתי, למשל, הוא דבר שאחיות יודעות לעשות טוב יותר מאחרים, כי הן משלבות פעילות סיעוד, רווחה, קידום אורח חיים ומתייחסות גם לגורמים כמו מצבו הסוציו-אקונומי של המטופל. אם מטופל הולך לישון בשבע בערב או ב-12 בלילה, איזון התרופות לסוכרת צריך להיות שונה. ההיכרות עם אורח חייו של המטופל מקנה לאחות יתרון בתחום הזה".

התוכנית לקידום מקצוע האחות המומחית בגריאטריה אושרה בוועדה לפעולות חריגות במשרד הבריאות בראשות ד"ר אמנון להד מהמחלקה לרפואת משפחה בפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית, ועל ידי מנכ"ל המשרד פרופ' רוני גמזו. בהתאם לפיילוט שיחל בקרוב, נבחרו שבעה בתי חולים ברחבי הארץ, לרבות בתי חולים שיקומיים ופסיכו-גריאטריים שישתתפו בתוכנית. בכל מוסד אותרו ארבע-חמש אחיות בכירות, בעלות תואר שני בסיעוד, שיעברו הכשרה ויוסמכו כאחיות מומחיות בגריאטריה. ההכשרה תחל בפברואר ותארך כשנה, ובהמשך תכלול התנסות קלינית בהנחיית רופאים מומחים.

הצלת חיים

בין הסמכויות שיוקנו לאחות המומחית בגריאטריה, תחילה בבתי חולים ובהמשך בקהילה, ובייחוד במוסדות המטפלים בקשישים כמו בתי אבות: הפניה לחדר מיון, הפניה ליועצים שאינם רופאים (פיסיותרפיסטים, דיאטנים) ולצילומי שלד וחזה. האחיות יוכלו לשלוח מטופלים לבדיקות מעבדה ויבצעו מעקב שוטף אחר טיפול תרופתי. הן יוכלו גם לטפל או להחליט על טיפול במצבים רפואיים שכיחים בקרב קשישים, כמו עצירות, חסימה בדרכי השתן, הוצאת זונדה, קביעת סוג החבישה בטיפול בפצעי לחץ; תהיה להן סמכות למתן טיפול תרופתי במקרים המוגדרים כהצלת חיים. "הרופא משאיר לאחות מרשם מותנה למצב חירום, וזו יכולה להפעילו בעת הצורך, בלי לבזבז זמן על אישורים בבית החולים", מבהירה ריב"א.

בין המצבים שבהם תוכל לטפל אחות מומחית בגריאטריה, לפי הנוהל החדש: חבלות (נפילות, שברים, דימומים), ירידה בתפקוד הקוגניטיבי, התייבשות, מכות חום וקור, קוצר נשימה, כאב חריף, הרעלת תרופות, סיבוכים במערכת העיכול וכאבים בחזה.

לפי הנוהל, הטיפול התרופתי יינתן על ידי רופא או במרשם מותנה. עם זאת, בנסיבות המחייבות שינוי במינון התרופות של חולים כרוניים, יוכלו האחיות לבצע שינוי בטווח של עד 50%, בתנאי שהמינון שתרשום האחות לא יעבור את סף המינון שקבע הרופא. כן יתאפשר לאחיות להפסיק טיפול רפואי במקרה של תופעות לוואי. לדברי ד"ר להד, "בעבר אולי היתה התנגדות להעברת סמכויות רפואיות לאחיות, אבל כיום ברור לכולם, גם לרופאים, כי אין מנוס מכך, ובייחוד ברפואה הגריאטרית, תחום הסובל ממחסור בכוח אדם רפואי. פעילות זו גם תסייע להעצמת מקצוע האחות, שגם בו ניכר מחסור בכוח אדם".

בכירי מערכת הבריאות דנים לאחרונה בהסדרת מקצוע נוסף: מטפל מוסמך בקשיש, שיחליף את המטפלים כיום בקשישים, שרובם עובדים זרים, לרוב חסרי הכשרה מקצועית. הסדרת מקצוע המטפל המוסמך בקשיש נידונה לפני חודש וחצי בכנס השנתי של המכון הלאומי למדיניות בריאות. לדברי ריב"א, "אם עובד זה יימצא בפיקוח ותחת רישום ממשלתי, ניתן יהיה לדאוג לרמת ההשכלה של אנשים העובדים עם אוכלוסייה שעשויה להיות חסרת ישע".

רפואת העתיד

למרות עלייה במספר המתמחים בגריאטריה, בשטח מורגש מחסור. לדברי פרופ' עמוס גילהר, מנהל בית החולים הגריאטרי פלימן שבחיפה, "זהו משבר שמגיע לשיאו". בשנים עברו הסתמכו בתי החולים על כוח אדם רפואי מקרב העולים מחבר המדינות, אולם לאחר שהעולים השתקעו, הם מתקשים לגייס רופאים ישראלים.

לדברי גילהר, "בית החולים שלנו הוא אוניברסיטאי. מגיעים הנה סטודנטים ללמוד למשך שבועיים, ויוצאים בשביעות רצון בלתי רגילה. ובכל זאת, כשצריך מתמחים, קשה למצוא. להערכתי, זה קשור לייאוש של הרופאים הצעירים מהרפואה הציבורית שהולכת לכיוון של הפרטה, ומעמדה מתערער לעומת הרפואה הפרטית. השיקול הכלכלי מכריע".

עם זאת, גילהר אינו תומך בנוהל החדש. לדבריו, "כל המודלים של אחיות שיחליפו את הרופאים ומקצועות תומכים נוספים, הם כמו אספירין למחלה ממארת. רופא פנימי לא יכול לתת אותו שירות שנותן רופא גריאטרי לקשיש חולה". גם ד"ר ורה רוזנפלד, יו"ר האיגוד לרפואה גריאטרית ומנהלת בית החולים הגריאטרי "שמואל הרופא", מותחת ביקורת על הנוהל. "הטיפול בזקן מסובך בהרבה מאשר בצעיר, ואין תחליף לטיפול של רופא", היא אומרת. "לזקנים מגיע טיפול באותה רמה כמו זאת שמקבל כל אחד אחר במדינה. העברת סמכויות לאחיות היא מדרון חלקלק, העלול להוביל לזילות המקצוע. צריך לתת את הדעת על כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ