השילוש הקדוש

הרפואה המשלימה, הצוברת פופולריות, מבקשת להתייחס למשולש גוף-נפש-רוח כמכלול

אבשלום מזרחי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבשלום מזרחי

הציבור הישראלי נוהה אחר הרפואה המשלימה, ולא בכדי. הרפואה המשלימה והרפואה האינטגרטיבית מאפשרות לאדם לבחור את אורח חייו כדרך להשגת סיפוק, בריאות ואושר. סקר שנערך במכללת רידמן במאי 2010, העלה כי שלושה מתוך ארבעה תושבים במדינה בוחרים להיעזר בשירותיה של רפואה זו. לפי הערכות נוספות, כ-40% מהציבור מקבלים לפחות פעם בשנה ייעוץ במרפאה המתמחה באחת הגישות של הרפואה המשלימה.

גם בממסד הרפואי, מרפאות הרפואה המשלימה פורחות בבתי החולים ובקופות החולים. רפואה משלימה מבוססת על ראיית חיים כוללנית בכל הנוגע לבריאות, חולי ורפואה. בכך היא שונה בתכלית מהתפישה הקרטזיאנית השולטת במערב זה 400 שנה, שבה נקודת המוצא היא ממצאים מדעיים מדויקים שניתנים למדידה בכלים שונים. נראה כי התפישה הטובה ביותר היא השילוב בין הידע הרב שנצבר ברפואה המערבית לבין תרבויות הריפוי המסורתיות, הטבעיות וההוליסטיות, היינו, רפואה אינטגרטיבית. לרפואה המשלימה יש כמה עקרונות מנחים:

גישה אקולוגית: האדם הוא מיקרוקוסמוס, חלק מתשתית גדולה, מורכבת ומגוונת של חי, צומח ודומם. לכן אין ביכולתו לפעול ביחידות. עליו לפעול בהרמוניה מלאה עם כל הסובב אותו.

לגוף האדם שלושה חלקים: פיסי, נפשי ורוחני - משולש של גוף, נפש ורוח. יועצי הבריאות חייבים להתייחס למכלול של משולש זה כאל יחידה אחת. התייחסות למרכיב אחד בלבד ממרכיבי המשולש לא תאפשר טיפול יעיל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הסיפורים, ישירות לפייסבוק

הכוח המניע את העולם על כל מרכיביו, ואת האדם עצמו, הוא כוח הרוח - כוח החיות (The Vital Force), ה-Qi (צ'י בראייה הסינית, ועוד כינויים מקבילים). כוח זה הוא השומר על בריאות האדם ועל התנהלותו התקינה בטבע.

בטיפול יש להתייחס לשורש הבעיה הבריאותית ולא לסימפטום עצמו.

הטיפול בחולה חייב להיעשות על בסיס אינדיווידואלי. כפי שאמר הרמב"ם: "אין חולה אחד דומה למשנהו".

הומיאוסטזיס הוא מצב של בריאות תקינה והרמוניה בתפקודי כל מערכות האדם: גוף, נפש ורוח. הטרוסטזיס הוא ליקוי בתפקודי הגוף. הטיפול הרפואי צריך להחזיר את האדם למצב של הומיאוסטזיס.

מסכת חיי האדם מורכבת מניגודים המשלימים אלה את אלה באיזון מדויק ומופלא. ערעור האיזון בין הניגודים מוליד בעיה בריאותית. המוכרת ביותר בין מסגרות הניגודים לקוחה מהפילוסופיה הבריאותית הסינית: היין והיאנג.

אמונה, תקווה ותפילה הן מסגרות אנרגטיות חיוביות, החיוניות לשמירת הבריאות.

תזונה שבבסיסה מזונות טבעיים מאפשרת לשמור על הבריאות או לטפל בשורה ארוכה של בעיות בריאותיות ("יהיו מזונותיך תרופותיך", אמר היפוקרטס). יש לשאוף שהמזונות יהיו במצבם הגולמי, ולאחר הבשלה טבעית בלבד. יש להימנע ממזונות מזוקקים, מעובדים, משומרים או תוצרי ה"קדמה" - תוצרים של הנדסה גנטית.

תרופות יעילות מקורן מן הטבע (חי, צומח או דומם). יש ליטול אותן בצורתן הגולמית, ולא לאחר זיקוק או ניקוי כימי, המובילים לקבלת חומר כימי חד-ערכי. במקרים רבים חומרים מסוג זה אינם מרפאים והם עלולים לגרום לתופעות לוואי שליליות.

צמחי מרפא הם מקור חשוב ביותר למניעת בעיות בריאותיות או לטיפול בהן.

מחלה מתרחשת בתוך הגוף ופורצת לחלקיו החיצוניים. במקרים רבים אבחון בעיות בריאותיות יכול להיעשות מתוך הסתכלות ב"בבואות" הגוף המשקפות את מצבו. מדובר באבחון באמצעות מראה העור, כפות הרגליים (רפלקסולוגיה), הלשון, הבטן, קשתית העין (אירידולוגיה), הדופק, הציפורניים, האוזן, ההילה (אאורה), כתב היד - גרפולוגיה, שפת הגוף (אופני הדיבור, הישיבה, העמידה וההליכה, הלבוש והצבע), כפות הידיים (כירולוגיה) וטונוס השרירים (קיניסולוגיה).

הזוויות חשובות לבריאות האדם, ויש להתמקד בתנועה ויציבה נכונה.

תפקיד המרפא ההוליסטי לחנך לשמירה על הרגלי חיים נבונים ונכונים לפי חוקי הטבע, בצד מתן ייעוץ במקרה של בעיה בריאותית.

הכנסת קבעה כי שנת 2012 תעמוד בסימן "אורח חיים בריא ופעיל". ביום רביעי מכללת רידמן תערוך בכנסת אירוע בריאות שלמה ברפואה המשלימה, שבו עשרות מטפלים בוגרי המכללה יעמידו את הידע והניסיון הטיפולי שלהם לרשות חברי הכנסת. אנו מאמינים כי בריאות הציבור, גוף ונפש, תתחיל ותתהווה גם מבריאות מנהיגיו.

הכותב הוא פרופ' מדען וביוטכנולוג, המנהל האקדמי ומרכז מגמת הנטורופתיה במכללת רידמן לרפואה משלימה ואינטגרטיבית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ