בעקבות הביקורת: משרד הבריאות מקפיא את הנהלים המחמירים ללידות בית

בשבועיים האחרונים גברה המחאה הציבורית נגד הנוהל החדש ללידות בית שטיוטתו נחשפה ב"הארץ"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מנהל הרפואה במשרד הבריאות החליט להקפיא את יישומם של הנהלים החדשים המחמירים בתנאים ללידות בית בישראל, זאת בעקבות ביקורת ציבורית על טיוטת ההנחיות שנחשפה לאחרונה ב"הארץ".

במשרד הבריאות הוחלט לבטל פגישה שתוכננה להתקיים הבוקר לאישור הנהלים החדשים ולקיים התייעצות רחבה בנושא עם אנשי מקצועות המיילדות, לרבות ארגון מיילדות הבית.

בנוהל החדש והשנוי במחלוקת שניסח לאחרונה משרד הבריאות נקבעים כללים מחמירים חדשים ללידות בית. בין היתר נדרש כי לידה תתבצע רק בבתים הנמצאים במרחק של 30 דקות מבית חולים, בחדר שגודלו לפחות עשרה מטרים, ויחול איסור על קבלה ללידת בית של יולדת שנמדד לה חום של 37.8 מעלות או יותר בסמוך ללידה.

תרגול לידת בית בקדימהצילום: לימור אדרי

בשבוע שעבר העביר פרופ' נעם זהר, ראש המחלקה ללימודים מתקדמים בביואתיקה במחלקה לפילוסופיה באוניברסיטת בר-אילן ומומחה לאתיקה רפואית החבר בוועדת סל התרופות, מכתב לראש מנהל הרפואה במשרד ד"ר חזי לוי, ובו מתח ביקורת על ההגבלות החדשות על לידות בית, כפי שהן מופיעות בטיוטת הנוהל.

זהר מתח ביקורת על העמדה העקרונית של משרד הבריאות כי יש להעדיף לידות בבתי חולים. לטענתו, "במשטר דמוקרטי אשה רשאית לבחור היכן לעבור כל אחת מההתנסויות המשמעותיות ביותר בחייה וכיצד להתחיל את התקשרותה לילד שאותו תגדל באהבה". את קביעת משרד הבריאות הוא מגדיר "אפליה פסולה - אולי על רקע מגדרי - הממעיטה בערך שיקול דעתה של היולדת לעומת מטופלים אחרים ופוגעת בחירותה באופן שרירותי".

עיקר הביקורת על הנוהל החדש מופנה כלפי סעיף הדורש מאשה המבקשת לעבור לידת בית מתוכננת להשיג מכתב מרופא משפחה המעיד על בריאותה הפיזית והנפשית כתנאי לביצוע הלידה. לדברי זהר, "ליולדת כמו לכל אדם חזקת כשירות נפשית והחלטתה ללדת בבית בעלת תוקף אנושי ומוסרי גמור, ללא צורך באישור כזה".

פרופ' נעם זהרצילום: תומר אפלבאום

פרופ' זהר קובל על כך שטיוטת הנוהל נכתבה מבלי להיוועץ באנשי מקצוע המתמצאים בלידות בית, "דבר המהווה הפרה של האתיקה הפרופסיונלית הבסיסית שלפיה יש להימנע מקביעת הנחיות לפרופסיה אחת לפי גישה ומומחיות של פרופסיה אחרת".

לדבריו, "בבית החולים מופעל לחץ על יולדות לציית למשטר טיפולי מסוים. בניגוד לחולה סרטן שיכול לבחור אם לקבל כימותרפיה, לגבי יולדות יש פטרונות של בתי החולים, למשל כשמחייבים אותה להתחבר למוניטור או לשכב בתנוחה מסוימת, וזה מעבר לעובדה שבבתי חולים ציבוריים החלו בשנים האחרונות למכור שירותי רפואה פרטית בהמון כסף. דווקא עבור חדרים ללידה טבעית ללא התערבות גובים בחלק מבתי החולים כסף".

מבקר המדינה כבר התייחס בדו"ח במאי 2009 לעניין המלוניות הפרטיות הפועלות לצד חדרי לידה בבתי החולים איכילוב ושיבא וקבע כי מתקיים בהן "עירוב של רפואה ציבורית עם רפואה פרטית".

בשבועיים האחרונים גברה המחאה הציבורית נגד הנוהל החדש ללידות בית גם במסגרת עצומה שהופצה באתר הפייסבוק באינטרנט. רותי קרני הורוביץ, ראש ארגון הגג של מקצועות הליווי וההדרכה הסב-לידתיים בישראל, אמרה כי "משרד הבריאות חייב להבין כי לידה אינה נכס רפואי ומטבע עובר לסוחר. לידות בית הן מוצא שפוי ומוכח מחקרית עבור יולדות בסיכון נמוך המעוניינות להפחית את הסיכוי לפגיעות הנפוצות בבתי החולים כיום".

ממשרד הבריאות נמסר כי "החוזר עדיין בגדר טיוטה להערות ונכתב על ידי מומחים בנושא בהנחיית מנהל הרפואה, מנהל הסיעוד והמועצה הלאומית לרפואת נשים ומיילדות. אכן, הצהיר משרד הבריאות לא אחת שמבחינה מקצועית ישנה העדפה ברורה ללידה בבית חולים, שכן לידה תקינה לאחר הריון תקין יכולה להידרדר למצב שמסכן את שלום היולדת ושלום העובר/ולד, דבר המחייב כמובן התערבות מהירה של רופאים, מיילדות וייתכן חדר ניתוח. משכך, משרד הבריאות קובע אמות מידה מחמירות הנוגעות הן לבריאותה ומצבה הרפואי של היולדת, הן למהלך ההריון ובריאות העובר והן למיומנות הנדרשת מהצוות הרפואי העוסק בלידות בית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ