רויטל בלומנפלד

בתי החולים בפריפריה דיווחו היום (רביעי) על עומסים חריגים במחלקות הרפואה הדחופה ובחדרי המיון. במרכז הרפואי סורוקה שבבאר שבע חולים רבים ממתינים למעלה מ-24 שעות לעבור למחלקות הפנימיות. בבית החולים כרמל שבחיפה ביקשו לסגור את חדר המיון, לאחר שהמחלקה הגיעה לתפוסה של 180%.   

בעקבות העומס על מחלקת המיון, בכרמל ביקשו ממשרד הבריאות לסגור את המיון לכמה שעות במהלך הצהריים לקבלת חולים נוספים לאחר שבמחלקה קיבלו טיפול 70 חולים, במקום 42 מיטות הקבועות בתקן. משרד הבריאות הורה לחולים המפונים באמצעות מד"א לווסת הבאת החולים לבית החולים לפי רמת דחיפויות על מנת להקל על העומס, וגייס את שני בתי החולים אחרים בחיפה – בית חולים רמב"ם ובית חולים בני ציון - לסייע בקבלת חולים אליהם

מנהלת בית חולים כרמל, ד"ר חן שפירא "אנחנו נעזרים אחד בשני, אבל יש לנו בחיפה אוכלוסייה קשישה המצריכה אשפוזים ממושכים וכוח אדם רב. אני מקווה שהמדינה תחשוב לטווח ארוך איך היא מטפלת בחיפה, בחלוקת מיטות ומשאבים". שפירא ציינה כי מאחר ובית החולים מתמחה ברפואת כירורגיית לב וכלי דם, הוא משרת את כל תושבי הצפון, אוכלוסייה המונה כ-750 אלף איש. לאחרונה נפתח בבית החולים חדר מיון חדש עם מכשור מתקדם בעלות של חמישה מיליון שקלים. 

גם חדר המיון הפנימי שבמרכז הרפואי סורוקה שבבאר שבע קרס היום תחת העומס. חולים רבים ממתינים למעלה מ-24 שעות לעבור למחלקות הפנימיות. חולים שאינם דחופים המתינו בחדר המיון ישובים על כסאות. מאחר שמדובר בבית החולים היחידי באזור הדרום, נאלץ הצוות הרפואי לקבל את כל הפונים. מבית חולים העידו על עלייה חדה בכמות הפניות בשבועיים האחרונים, כאשר הגיע למספר שיא במהלך היום.

בית חולים כרמלצילום: חגי פריד

ד"ר כרמי ברטל, המנהל המחלקה לרפואה דחופה בסורוקה סיפר כי "המחלקות הפנימיות עמוסות לעייפה ואין יציאה מהמיון, התוצאה היא שנאלצנו להציב ספסלים ומיטות לחולים שאינם דחופים במסדרונות, שאינם נמצאים בקשר עין עם האחיות. אנחנו בית החולים היחידי בדרום, כך שאין לנו את הפריווילגיה לסגור ומצד שני אין לנו פתרון קסם - זו המציאות. חדר המיון בן 12 שנה, האוכלוסייה גדלה והפכה ליותר מבוגרת ואנחנו מטפלים עם תחושת מחנק בדרום. רחוק מהשירות שהיינו רוצים לתת, וזאת התחושה של כולם הן של החולים והן צוות" מספר ד"ר ברטל.

ד"ר חזי לוי, ראש מנהל הרפואה במשרד הבריאות אמר בתגובה למצב כי "משרד הבריאות מנסה לווסת הפניית חולים לבתי חולים אחרים, ואנחנו גם מתירים לבתי החולים, בתיאום אתנו, שבמקרים קיצונים כמו היום יאמרו לחולים להסתייע במוקדי רפואה דחופה על מנת שיקבלו שירות כראוי". לגבי לסורוקה הוא הוסיף כי "בבאר שבע קשה לווסת. אין הרבה מה לעשות, למזלנו זה לא קורה שם הרבה. אנחנו מקווים שבית החולים יעשה תהליך השהייה תוך מתן טיפול וישחרר חולים שניתן לשחרר אותם. זה עומס רב ונקודתי אני מניח שהוא יפתר לקראת מחר. משרד הבריאות הציג תוכנית חדשה והוא מתחיל להוסיף מיטות ורופאים לבית החולים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ