עד העונג הבא

כל בני האדם מתמודדים עם התמכרויות. מתי הופכת ההתמכרות לבעיה פתולוגית הדורשת טיפול?

קרין לויט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרין לויט

א', בסוף שנות ה-30 לחייה, משכילה ועובדת, אם לשתי ילדות קטנות, אובחנה כמכורה למשחק התפקידים הווירטואלי "פארם-ויל" בפייסבוק. היא לא נפרדה מהמחשב גם כשבנותיה היו זקוקות לה. לפעמים, כשבעלה חזר מעבודתו, היה מוצא את הבנות בחיתולים שלא הוחלפו, רעבות ובוכות, ואת א' מול המחשב שקועה במשחק. הבעל פנה לייעוץ אצל פרופ' פנחס דנון, פסיכיאטר מומחה להתמכרויות ומנהל מחלקה בבית החולים לבריאות הנפש באר יעקב.

התמכרויות מלוות את האנושות לאורך ההיסטוריה. בשנת 1606 הכריזה ממשלת אנגליה על שכרות בציבור כמעשה פלילי. במאה ה-18 דיווח נוירולוג-פיסיולוג גרמני כי ויקטור אמדיס, מלך סרדיניה, סבל מקלפטומניה ונהג לגנוב חפצים חסרי ערך מעוברי אורח. בספר חדש, "כולנו מכורים" (יצא השנה בהוצאת רמות-אוניברסיטת תל אביב), טוענים דנון ונטע שינפלד, בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה, כי התופעה כה רווחת, עד שכולנו נוכל בקלות לאבחן את עצמנו כמכורים.

האומנם? "בהחלט", אומר דנון, "השאלה היא רק למה מכורים. לא קיים בן אדם שאיננו מכור, אבל יש התמכרויות מזיקות, יש מזיקות פחות ויש התמכרויות שהן חיוביות ואף מועילות". דנון מסביר שמוחם של בני האדם ושל בעלי החיים בנוי כך שהוא גם נותן הוראות לפעולה, וגם מעניק עונג - גמול על מילוי ההוראות. כולנו פועלים על בסיס שלושה דחפים בסיסיים שנועדו להבטיח את המשך קיום הדורות: אוכל, שתייה ומין; כשהדחף בא על סיפוקו, אותה מערכת שהניעה אותנו למלא את הדחף מעניקה גמול בצורת עונג.

איור: אילה טל

המעבר להתמכרות קל ביותר, אומר דנון. "הדחף לאכול, למשל, מניע לפעולת האכילה והאכילה מביאה לסיפוק הדחף. עם סיפוקו, לא זו בלבד שנרגיש תחושת שובע, אלא גם מצב רוחנו ישתפר משמעותית. אכילת כריך כמענה לתחושת רעב תספק את רוב האנשים, והם לא יחושו צורך לאכול שוב למשך שעות אחדות. אבל קומץ של אנשים יכמהו לחוות שוב אותה חוויה חיובית, אף על פי שהם כבר לא רעבים כלל".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

ההתמכרות מתחילה כשאדם מנסה להגיע אל אותו עונג באמצעות חומרים דוגמת קוקאין, סמי הזיה או אלכוהול. באופן דומה יכולות התנהגויות מסוימות לשמש תחליף לאותן פעולות טבעיות. נוצר מצב שכדי לחוש עונג או להקל על מתח, אדם מהמר או שותה.

"הקביעה שהאדם שלפני מכור פשוטה", אומר דנון. "זה קורה כשהאדם מגיע לשלב שהוא אינו מסוגל להפסיק, אף שהוא מזיק לעצמו. אפשר גם לאבחן התמכרות לפי תסמונת הגמילה. אם מפסיקים את ההתנהגות או את צריכת החומר ללא קושי, סימן שאיננו מכורים. אבל אם הפסקנו, והרצון לשוב לאותו חומר או פעולה אינו מניח לנו לתפקד באופן נורמלי, כנראה אנחנו מכורים".

לכודים בפייסבוק

הנזקים שעלולה לגרום ההתנזרות או הגמילה נעים על פני קשת רחבה - מדיכאון, חרדה, אי שקט או שינוי קיצוני במצב הרוח במקרים מסוימים, דרך פרכוסים או התקפי אפילפסיה במקרים קיצוניים יותר ועד למצבים פסיכוטיים לאחר הפסקת השימוש בסמים כמו קוקאין, אמפטמינים, סמי הזיה ואקסטזי.

ההנחה הרווחת היא שיש בסיס משותף להפרעה הגורמת לכל סוגי ההתמכרויות, וכי יש עלייה מסוימת בשיעור המכורים ההתנהגותיים. כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת סובלת מהתמכרויות באופן כללי, ו-5%-7% מהאוכלוסייה סובלים מהתמכרויות התנהגותיות. "היום כולם רוצים לעשות את המכה", מאבחן דנון, "ולכן יש יותר נטייה להתמכר להימורים. יש קווי דמיון רבים בין התמכרות לקוקאין ובין הימור פתולוגי - בשני המקרים הריגוש לפני הפעולה הוא עיקר ההנאה. אדם שמהמר ברולטה, למשל, מכור לציפייה הדרוכה לתוצאה. התחושה כל כך טובה, עד שלאדם לא אכפת אם הוא הולך להרוויח או להפסיד".

במזרח הרחוק, ובפרט ביפאן, נפוצה מאוד ההתמכרות לעבודה - יפאנים שסובלים מהתמכרות לעבודה יכולים להגיע למצבים של התמוטטות פיסית ואף להתאבדות. בישראל ידועים מקרים של התמכרות לעבודה, אבל לא בממדים רחבים כמו במזרח הרחוק. כאן נפוצות יותר התמכרויות וירטואליות - לאתרי אינטרנט, לצ'טים ולפייסבוק.

כמה סובלים מהתמכרויות באוכלוסיה המבוגרת? לחצו להגדלה

כיצד מטפלים בהתמכרות התנהגותית? התערבות תרופתית נדרשת בעיקר בטיפול בהתמכרות להימורים ובקלפטומניה ולעתים גם בהתמכרות לאוכל. תרופות פסיכיאטריות מקבוצת SSRI מומלצות רק במקרים שההתמכרות מלווה בדיכאון או בחרדה. במקרים מסוימים, תרופות המיועדות למכורים לסמים קלים או לאלכוהול, יעילות גם לטיפול בהתמכרויות התנהגותיות. במקרים אחרים ניתן להסתפק בטיפול התנהגותי.

א', המכורה ל"פארם-ויל", הגיבה תחילה בהכחשה, מתאר דנון. "אמרתי, 'אם את לא מכורה ואת יכולה להפסיק, תפסיקי'". כדי להעמיד אותה במבחן הוא ניתק את האינטרנט בביתה. כעבור 24 שעות א' הראתה סימנים של חוסר שקט והחלה לחפש תירוצים לשוב ולהתחבר לרשת. "לאחר כמה מפגשים הגיעה אלי א' עם תובנה חדשה", מספר דנון. "אחת הבנות דיברה אתה, וביקשה שאמא שלה תתחיל להיות אמא. כנראה זה זיעזע אותה, מפני שבאותו הרגע היא החליטה להיגמל, ואז החל הטיפול האמיתי".

סיפור בג'ינס

ג', אשה בגיל 40, היתה מכורה לקניית מכנסי ג'ינס. היו לה 89 כאלה, שמתוכם נהגה ללבוש חמישה זוגות בלבד ורק עשרה החזיקה בבית. במקרים רבים של התמכרות התנהגותית מנסים המכורים להסתיר אותה מקרוביהם. ג' נהגה "לפזר" את מכנסי הג'ינס שקנתה אצל שכנות, חברות ובמקומות משונים כמו התא במכונית המיועד לגלגל הרזרבי. במקרה כזה, אומר דנון, "הדבר הראשון שאני דורש הוא שקיפות. אני שואל איפה החבאת, באיזה בוידעם, ומבקש ממנה לעשות רשימה".

בהמשך הם ערכו יחד רשימה מדויקת של כל מכנסי הג'ינס, כדי לתרום את הרוב. הצעד הבא הוא להפסיק לחלוטין את השימוש בכרטיסי אשראי ולקנות במזומן בלבד, כשכל קנייה מתועדת ומחושבת מראש. אחרי הצעדים הללו החל הטיפול הפסיכולוגי. התברר כי ההתמכרות לקניות נבעה מחסכים נפשיים מורכבים ומצוקות מהילדות. "באמצעות הקניות משוללות הרסן היא היתה בעצם 'מצ'פרת' את עצמה", אומר דנון. האם הטיפול הצליח? "למיטב ידיעתי כן", אומר דנון. לסיכום, הוא אומר, "כולנו מכורים, אבל לא אצל כולנו זה מזיק לנו או לסביבה. אפשר להיות מכורים ולהמשיך לחיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ