הצד המסוכן של היוגה

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

רבים פונים ליוגה כאל חלופה עדינה למקצועות ספורט קשוחים או כדרך לשיקום פציעות. בעשור האחרון זינק מספר המתרגלים בארה"ב מארבעה מיליון לכ-20 מיליון בשנת 2011, ומספר המכונים המציעים חוגי יוגה בסגנונות שונים ומשונים נמצא בעלייה מתמדת. אך לפופולריות הגוברת של התורה ההודית, המשלבת אימון גופני, רגיעה נפשית ומודעות עצמית, יש גם צד אפל. רבים מהמדריכים, כך מתברר, חסרים את ההכשרה הנדרשת והתוצאה הן פציעות קשות, לעתים בלתי הפיכות.

גלן בלאק הוא מורה ליוגה כמעט 40 שנה, ועם תלמידיו נמנים כמה וכמה ידוענים וגורואים מוכרים. מבחינות רבות בלאק הוא יוגי קלאסי: הוא למד בפונה במכון שיסד בק"ס איינגר ובילה שנים בהתבודדות ומדיטציה, אולם, במובנים אחרים הוא רחוק מאוד מהיוגה הפופולרית כיום. תלמידיו של בלאק מספרים כי הוא איננו מבקש מהם לעשות תנועות היפוך ומסתפק במעט תנוחות קלאסיות. לעומת זאת, הוא שם דגש רב על תחושת סף הכאב. למעשה, הוא מקדם תפיסה לפיה מרבית בני האדם צריכים להפסיק לעשות יוגה. הסיכוי לנזק פשוט גדול מדי.

"במקום לעשות יוגה, אנשים צריכים לעשות סדרה מסוימת של תנועות למען המפרקים, לטיפול באיברים ולחיזוק חלקים חלשים", הוא אומר, "היוגה נועדה לאנשים במצב גופני טוב".

סטודנטים בניו יורק מתרגלים טכניקה המכונה "נגד כוח הכבידה", אשתקד. השימוש בערסל מסייע לשיפור הגמישותצילום: רויטרס

בכל הנוגע לרמת ההוראה, לבלאק יש ביקורת קשה. לדבריו, אפילו מורים ידועים עושים תנוחות בסיסיות כמו "כלב מביט מטה" (צורה של וי הפוך) בצורה כל כך מאומצת עד שהם קורעים את גיד אכילס. "הכול בגלל האגו, והלא העיקר ביוגה הוא להיפטר מהאגו", מספר בלאק, "אחת המורות הגדולות ביותר בארה"ב לא הייתה מסוגלת להזיז את מפרק הירך שלה. השקעים התנוונו עד שהיא נאלצה לעבור ניתוח להחלפת מפרק. למורים אחרים יש גב במצב כל כך גרוע שהם נאלצים לשכב כדי ללמד". סקרים שערכה נציבות הבטיחות האמריקאית למוצרי צריכה מצביעים על עלייה במספר המפונים לחדרי מיון כתוצאה מתרגולי יוגה. מדובר אמנם במספרים נמוכים, אולם אלה אינם לוקחים בחשבון את העובדה שרק חלק קטן מהנפצעים מגיע לבתי חולים. הרוב המוחלט פונים לרופא, לכירופרקט או למטפל אחר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

הסיבה מרכזית אחרת לעליית היקף הפציעות, כך סוברים רבים, היא השינוי הדמוגרפי במתאמני היוגה. "מי שעוסקים ביוגה בהודו יושבים כדבר שבשגרה בישיבת קירוס או בישיבה מזרחית. תנוחות היוגה - האסאנות - צמחו מצורות הישיבה הללו", אומר בלאק. "לעומת זאת, אנשים שגדלו בעיר, שיושבים על כיסאות במשך רוב היום ובאים לסטודיו כמה פעמים בשבוע, נאבקים בכל מיני תנוחות קשות למרות חוסר גמישותם וקיומן של בעיות גופניות אחרות".

את הצד המסוכן של המקצוע מכיר בלאק גם על גופו. את כאביו נשא במשך שנים של תרגולים אינטנסיביים עד שלאחרונה נאלץ לעבור ניתוח מסובך בעמוד השדרה. "האסאנה היא לא תרופה שמרפאית הכול", הוא מסכם, "אנשים מוכרחים לקבל פרספקטיבה אחרת, להיות מודעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ