משרד הבריאות הורה לאסוף תרופות מסוג אקסדרין מהמדפים

עקב תקלה במפעל החברה בארה"ב, הלקוחות מתבקשים לא לעשות שימוש בכדורים עם האצוות 10120279 ו-10120280 בעלי תאריך התפוגה יולי 2014

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

משרד הבריאות הודיע הערב (רביעי) על הורדה מהמדפים של כדורים מסוג אקסדרין לטיפול במיגרנות של חברת התרופות נוברטיס, הנושאים על גבי האריזות את מספרי האצוות 10120279 ו-10120280, בתאריך התפוגה יולי 2014. לקוחות שברשותם כדורים עם אצוות אלו מתבקשים שלא לעשות בהם שימוש. ההחלטה על איסוף התרופה התקבלה בהנהלת חברת נוברטיס העולמית.

בימים האחרונים דווח כי חברת נוברטיס סגרה מפעל אמריקאי במדינת נברסקה - בו מיוצרים משככי הכאבים לצד תרופות נוספות ללא מרשם - בשל איתור תקלה חמורה בייצור. בעקבות התקלה, התערבבו תרופות שונות שיוצרו במפעל בבקבוקי האריזה, כך שאריזה של תרופה אחת יכולה להכיל תרופות אחרות, או מינונים אחרים מאלו המופיעים על גבי האריזה.

לפי הודעה שפרסמה החברה בארה"ב ב-8.1, בשיתוף מינהל המזון והתרופות האמריקאי ה-FDA, הוחלט על הורדה מהמדפים של ארבע תרופות ללא מרשם שמייצרת החברה, ובהן אקסדרין, המיובאת לאחרונה גם לישראל ומשמשת לטיפול בכאבי ראש קשים. בימים האחרונים בוצעו הורדות מהמדפים של התרופה גם במדינות נוספות בהן התרופה משווקת.

בעקבות התקלה שאותרה, במינהל האמריקאי אף התריעו בפני רופאים ומטופלים לשים לב לתופעות לוואי אפשריות במשככי כאבים חזקים מסוג אופיאטים (הנמכרים במרשם רופא) שמסוג פרקודן ופרקוסט, המיוצרות במפעל שנסגר בעבור חברת התרופות Endo Pharmaceuticals.

מנוברטיס העולמית נמסר כבר בתחילת השבוע כי מדובר ב"איסוף מהמדפים ביוזמת החברה, שבא בעקבות תלונות של מטופלים על כדורים שבורים באריזות וחוסר עקביות בקו האריזה של הבקבוקים שייתכן וגרם לערבוב טבליות. לא ידוע על דיווחים של תופעות הקשורות לעניינים שהובילו להורדה מהמדפים".

בחברת "Endo" מסרו כי לחברה ידוע על שלושה מקרים בלבד של ערבוב מוצרים מאז שנת 2009, שכולם אותרו על ידי רוקחים, ולא ידוע על מקרים של מטופלים שחוו ערבוב תרופות או על תופעות הקשורות לבלבול בין תרופות. "להערכתנו, הסבירות לערבוב מוצרים שהגיע למטופל נמוכה", נמסר מהחברה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ