הרבנות הראשית מקדמת 'שומרי כשרות' לתרומת איברים

מכרז חדש של הרבנות לתפעול מערכת הלכתית לקביעת המוות ולעידוד תרומת איברים מתעלם מההבנות שהושגו בין רופאים לרבנים

פרופ' יעקב לביא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' יעקב לביא

קו ישר מחבר בין האופן שבו חדרה לחיינו הדרת הנשים לאופן שבו הולכים ונכפים חוקים ונהלים בתחום קביעת רגע המוות, המקנים דריסת רגל בוטה למשגיחי כשרות. הדברים הגיעו לשפל חדש החודש, עת התברר כי הרבנות הראשית פירסמה מכרז להקמה ולתפעול של מערכות הלכתיות לאשרור קביעת המוות ולעידוד תרומות להשתלת איברים.

המכרז תפור בדיוק לפי מידותיה של עמותת "בלבבי" והגוף הרבני-הרפואי שלצדה, "ערבים", שהוקמו באחרונה כיוזמה פרטית של רבנים המצהירים בגלוי כי ברצונם למנות משגיחי כשרות מטעמם להליך הרפואי של קביעת המוות, מתוך "חוסר אמון שהרופאים אכן קבעו את המוות המוחי-נשימתי כראוי" (כפי שנכתב באתר העמותה). כך נזכה, כנראה בקרוב, לחזות בפעילות של גוף משגיחי כשרות רבני שיפקח על הרופאים במימון הציבור.

לא הייתי טורח למחות על התנהלות מקוממת זו, אלמלא היא היתה הגורם הישיר העיקרי לכך שמדי שנה מתים עשרות ישראלים, שחייהם יכלו להינצל באמצעות השתלת איבר בגופם. זה יכול היה לקרות לו פעלו כל אותם משגיחי כשרות כדי לעודד את הציבור לתרום איברים לאחר המוות, במקום לטפח בו את הספקנות והרתיעה מפני פעולה אצילה זו.

שנים ארוכות ניטש בין הרבנות הראשית והקהילה הרפואית מאבק באשר לנוהל מוסכם לקביעת מוות מוחי. בבסיסו של המאבק עמדה דרישת הרבנים לצרף משגיח מטעמם לצוות הרפואי שיקבע את רגע מותו של אדם, ולהוסיף בדיקה באמצעות מכשירים לבדיקות המקובלות לקביעת המוות. הרופאים טענו, מנגד, כי קביעת המוות היא הליך רפואי לכל דבר ולכן, כמו בכל הליך רפואי אחר, רק רופא מוסמך יכול לבצעו. עוד טענו הרופאים, כי בשום מדינה בעולם אין חובה לבצע בדיקה מכשירנית כחלק מהליך קביעת המוות המוחי וכי בדיקות כאלה מבוצעות רק במקרים מסוימים לפי הצורך הרפואי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הידיעות והפרשנויות לפייסבוק שלכם

ב-2008 הצליח ח"כ עתניאל שנלר מקדימה להביא לפשרה בין הצדדים. בעקבות הפשרה גובש חוק מוות מוחי-נשימתי, שאושר בכנסת. בבסיס הפשרה היתה הסכמה של הרבנים להסתפק בפיקוח על ההליך הרפואי של קביעת המוות המוחי בדיעבד, באמצעות ועדת פיקוח רפואית מרכזית, שבנוסף לרופאים יהיו בה נציגי הרבנות הראשית. הרופאים הסכימו לקבל על עצמם בחוק את הדרישה לבצע בדיקה מכשירנית בכל מקרה של קביעת מוות מוחי.

הרופאים הסכימו לפשרה לאחר שהובטח להם מפורשות, כי לאחר קבלת החוק יחול מהפך בעמדת הרבנות הראשית לנושא קביעת המוות המוחי והיא תצא בקריאה ברורה לציבור לראות בתרומת איברים לאחר המוות ערך עליון ביהדות ומצווה גדולה.

מפח הנפש של כל העוסקים בתחום ההשתלות בישראל היה גדול, לאחר שלמרות יישום החוק החדש מצד הרופאים, לא חל כל שינוי בעמדת הרבנות הראשית. לא רק שלא נשמעה קריאה של הרבנות לתרום איברים, אלא שכעת שוב אין היא מסתפקת בפשרה שהושגה, דורשת את פיקוח הרבנות ואף מתארגנת ליישמו.

ישאל השואל, מה רע בהקמתו של גוף פיקוח רבני שכזה על פעילות הרופאים? התשובה ברורה: המסר העולה מדרישות הרבנות הראשית הוא של חוסר אמון מוחלט במערכת הרפואית. זהו מסר המקבע את הגישה השלילית של חלקים נרחבים בציבור לתרומת איברים ומציב את ישראל בתחתית רשימת מדינות המערב בתחום.

במסווה של רצון להקפיד על יישום הדרישות שנקבעו בחוק לקביעת המוות המוחי, ומתוך גלגול עיניים מתחסד, משדרת הרבנות הראשית בעצם פרסום המכרז מסר ברור לציבור, כי יש מקום להטיל ספק באמינותם של הרופאים הקובעים מותו של אדם וקיים הכרח לבדוק בקפדנות את מעשיהם, שמא ימהרו ויקבעו מותו של אדם בעודו בחייו.

הקמתו של גוף משגיחי הכשרות לנושא קביעת המוות במימון הציבור גוזרת, במשתמע, גזירה שווה בין פעילותם של טבחים או יצרני מזון הנדרשים לפיקוח הלכתי לקביעת כשרות, לבין פעולות הרופאים. גזירה שווה זו טופלת במשתמע אשמת שווא נוראה על הרופאים, כאילו יעזו לקצר חייו של אדם למען הצלת זולתו. היא גורמת לחלקים נרחבים בציבור להימנע מלהתגייס לתרומת איברים, ובכך גוזרת כליה על מאות חולים הזקוקים להשתלה.

כמו בתחום הדרת הנשים, גם בתחום קביעת המוות טוב היה לו נמנעו ראשי הרבנות מלהקצין את עמדותיהם ולהתאימן לאלו של הקיצוניים שברבנים החרדים, המתנגדים לחלוטין לקבלת המוות המוחי כאחת משתי צורות מותו של אדם. מוטב היה לו היו מתאימים את עמדתם לזו של רבנים רבים, התומכים בהשתלות איברים בישראל ומעבירים לציבור מסר של אמון ברופאים ובחשיבות של תרומת איברים להצלת חיי אדם.

בתגובה לטענות במאמר מסר מנכ"ל הרבנות הראשית, עודד וינר: "מתוך ראיית חשיבותו הרבה של הנושא, פועלת הרבנות הראשית לקידום עניין תרומות לצורך השתלת איברים". לדבריו, המכרז הוצא לאור חוק מוות מוחי-נשימתי, שנחקק בתיאום בין הרבנות הראשית לבין משרד הבריאות, והוא "נועד לקדם את הנושא בדרך הטובה ביותר. ברור כי קביעת המוות נעשית רק על ידי רופאים, ואילו הליווי ההלכתי למשפחות המעוניינות לתרום, הינו בהתאם להנחיות הרבנות.

"הרבנות הראשית תפעל לשיתוף פעולה מלא עם משרד הבריאות ומרכז ההשתלות", נמסר, "המכרז פתוח לכל העומדים בתנאי הסף, ואינו נועד להעמיד משגיחי כשרות כביכול על ההליך הרפואי וקביעת המוות, אלא אדרבה, ללוות, לעודד ולעדכן הלכתית את המשפחות המעוניינות לתרום".

הכותב הוא מנהל היחידה להשתלות לב במרכז הרפואי שיבא בתל השומר ויו"ר ועדת השתלות הלב והריאות בוועדת ההיגוי של המרכז הלאומי להשתלות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ