ימי הרדיו

גלי רדיו מסייעים למניעת דימומים, לטיפול בליקוי ראייה, לטיפול בהפרעות בקצב הלב ולחידוש העור. לאחרונה הטכנולוגיה מסייעת גם להמסת שומן

ד"ר רונן גלזינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר רונן גלזינגר

פעולתם של גלי הרדיו, מתברר, אינה מוגבלת רק לשידור מוסיקה ותוכניות אקטואליה. הם מסוגלים גם לרפא את הגוף ולסייע במצבים שונים. הפרוצדורה הראשונה שבוצעה בעזרתם היתה כבר לפני למעלה מ-80 שנה, כאשר רופא בשם קושינג השתמש במכשיר חדשני לתקופתו, שהתבסס על גלי רדיו, ועזר בחיתוך רקמה ובצריבתה, כדי למנוע דימום.

עם השנים החלו להשתמש בטכנולוגיה בפרוצדורות רפואיות נוספות. גלי רדיו מופעלים לתיקון ליקויי ראייה ולטיפול בגידולים בכבד, בכלי דם בולטים, בהפסקות נשימה, בנחירות ואפילו בהפרעות בקצב הלב.

גלי הרדיו נמצאים בתחום הקרינה שאינה מייננת. זוהי קרינה שאינה חזקה מספיק כדי לגרום נזק לרקמות ולכן השימוש בה בטוח יחסית. עם זאת, מכיוון שגלי רדיו גורמים בעיקר לחימום הרקמה, שימוש בעוצמה גבוהה מדי עלול לגרום נזק תרמי, כלומר כווייה.

בשנים האחרונות גברה הפופולריות של אנרגיית גלי הרדיו בכל הקשור לטיפולים אסתטיים. האנרגיה מחממת את הרקמה באופן אחיד ומהיר, ולכן, בין השאר, היא מסוגלת לכווץ את העור ולטפל בקמטים. טכנולוגיה זו אינה מחליפה שימוש בבוטוקס או בחומרי מילוי, אבל היא יכולה לצמצם את השימוש בהם. עיקר יתרונה טמון בשילוב עם חומרים אלה, שיכול להביא לתוצאות דומות יותר לאלה של מתיחת פנים.

טיפול בגלי רדיו. טכנולוגיה רפואית החודרת לתחום הטיפולים האסתטיים צילום: דניאל צ'צ'יק

באיזה אופן פועלת אנרגיית גלי הרדיו? האנרגיה מועברת אל מתחת לרקמת העור, שמתחממת במהירות ובאחידות. החימום גורם גם לכיווץ סיבי קולגן קיימים וגם לגירוי התאים הפיברובלסטיים כדי להביא לייצור מוגבר של קולגן חדש. פעולה זאת גורמת לכיווץ ולמתיחה של העור.

הטכנולוגיה חדשה, ולכן קשה עדיין לקבוע לכמה זמן יעיל הטיפול בגלי רדיו להעלמת קמטים. יש טיפולים שהשפעתם מורגשת במשך כשנה ויש טיפולים יעילים יותר. מי שמעוניין להצעיר את מראה העור יכול לבחור בפרוצדורה שבה מוחדרת אנרגיית גלי הרדיו לתוך העור בעזרת מחטים ופוגעת בסיבים הגורמים ליצירת מראה מבוגר.

לא רק אזור הפנים מרוויח מטכנולוגיית גלי הרדיו. תופעה נלווית לשימוש בה היא פגיעה בתאי השומן שנמצאים מתחת לעור ובתוכו. תאים אלה יוצרים את התופעה המכונה בפי כל "צלוליט", והם אלה המשווים לעור את מראה קליפת התפוז (ביום טוב) או דייסת הקורנפלור (ביום רע). בעקבות עומס החום שיוצרים גלי הרדיו, תאים אלה נפגעים ומראה העור משתפר.

בעקבות טכנולוגיה זו התפתחו טיפולים ייעודיים לטיפול בצלוליטיס בעזרת גלי רדיו. בטיפולים אלה מחמם המכשיר את העור, וכשזה מגיע לחום הרצוי, מועברת אליו אנרגיית גלי רדיו בתדר גבוה ותאי השומן מתפרקים באופן טבעי.

הטיפול המומלץ בצלוליטיס כיום כולל עשר פגישות ואחריהן טיפול תחזוקה אחת לשמונה חודשים עד שנה, בהתאם למצבה של המטופלת.

אחת התופעות המטרידות של המאה ה-21 היא השמנה, ולכן פותח טיפול להמסת תאי שומן בגלי רדיו. בעבר, אנשים ששאפו להשיל כמה קילוגרמים ממשקלם נעזרו בניתוחי שאיבת שומן. אחרי ניתוחים אלה נדרשה לא פעם מתיחת עור מעל לאזור המטופל. כיום, בטיפול פשוט בגלי רדיו, האורך 45-90 דקות בהרדמה מקומית או חלקית, אפשר להיפטר משומן עיקש וגם ליהנות ממתיחת עור באזור המטופל.

גלי רדיו בעוצמה גבוהה (75 ואט) מאפשרים לחמם את השומן באופן אחיד ומהיר, להמיס אותו ולשאוב אותו. החום מאפשר את סגירת כלי הדם באופן מיידי, ולכן הדימום מזערי בהשוואה לשאיבת שומן קלאסית. להשלמת הפעולה, באמצעות אלקטרודה חיצונית המאפשרת שליטה מלאה על עוצמת החימום, מתבצע תהליך של כיווץ העור, כדי שלא יישאר רפוי לאחר המסת השומן.

הכותב הוא מומחה בכירורגיה פלסטית וחבר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ