פרופ' ריבקינד דורש לכהן עד גיל הפרישה

מנהל המחלקה לכירורגיה כללית ויחידת הטראומה תובע את בית החולים הדסה, בטענה שהוא מנסה להעבירו מתפקידו

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרופ' אבי ריבקינד, מנהל המחלקה לכירורגיה כללית ויחידת הטראומה בבית החולים הדסה בירושלים, הגיש בתחילת השבוע תביעה נגד הנהלת בית החולים לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, בטענה שהיא מנסה להעבירו מהתפקיד, שבו הוא משמש מאז 1999. הסכסוך בין הצדדים פרץ בעקבות החלטת המנכ"ל החדש של בית החולים, פרופ' אהוד קוקיה, לפרסם מכרז חדש לתפקיד מנהל המחלקה הכירורגית. לטענתו, על ריבקינד חל הסכם הקדנציות, שבמסגרתו ממונים מנהלי המחלקה בהדסה לכהונת של עשור ובהמשך נדרשים להתמודד במכרז חוזר.

במרבית בתי החולים בישראל מכהנים מנהלי המחלקות בתפקידם עד גיל הפרישה. בהדסה היתה שיטה זו נהוגה עד 1999, לפי חוקת המוסד. ריבקינד, המועסק בהדסה מ-1979, נבחר לתפקיד מנהל המחלקה הכירורגית במכרז שנערך ב-1998 והחל את הקדנציה באוגוסט 1999, כמחליפו של פרופ' אריה דורסט. בתביעתו טוען ריבקינד, באמצעות עו"ד אליהו בן-טובים, כי במסגרת ההסכם שנחתם עמו הובהר לו שיוקצו לו שתי תקופות ניסיון. בסופן, כך סוכם, יקבל מעמד ותנאים של מנהל מחלקה רק אם בית החולים יהיה מעוניין להמשיך בהעסקתו. למרות כל זאת, באוגוסט 2008 חתמה הנהלת הדסה על הסכם קיבוצי עם ועד הרופאים של המוסד וההסתדרות הרפואית, ולפיו תיקצב כהונת מנהלי המחלקות לתקופה של עד עשר שנים, עם אפשרות להארכה הכרוכה בהתמודדות במכרז חדש. ההסכם חל רטרואקטיבית עד שמונה חודשים ותשעה חודשים אחורה, לאוקטובר 1999 - סמוך לכניסתו של ריבקינד לתפקיד מנהל המחלקה, לאחר שנבחר.

בהנהלת הדסה טוענים כבר כמה שנים כי הסכם הקדנציות חל גם על ריבקינד. במשא ומתן שנוהל עד כה נמנעה הנהלת בית החולים מלהכריע בנוגע לפרסום מכרז חדש לתפקיד. כבר לפני שנתיים פנתה לריבקינד עו"ד שושנה גביש מטעם הדסה והבהירה כי תקופת כהונתו כמנהל מחלקה קצובה עד סוף אוקטובר 2011, אולם ריבקינד דחה את ההודעה.

לאחרונה הודיע לריבקינד המנכ"ל היוצא של הדסה, פרופ' שלמה מור-יוסף, כי הוחלט להאריך את כהונתו בכחצי שנה, עד סוף מארס 2012, והבהיר כי עניינו יוכרע על ידי המנכ"ל החדש של בית החולים. עם כניסתו של פרופ' קוקיה לתפקיד המנכ"ל עדכן את ריבקינד על כוונתו לפרסם מכרז לתפקיד, וריבקינד החליט להגיש את העתירה. לריבקינד, כיום בן 62 וחצי, נותרו ארבע שנים וחצי עד גיל הפרישה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

פרופ' ריבקינד. טען כי נשיאת נשות הדסה ויו"ר חבר המנהלים בעדוצילום: דניאל בר און / ג'יני

התביעה שהגיש ריבקינד מעלה גם מתחים השוררים בין הנהלת הדסה לארגון נשות הדסה, בעלי המוסד. בתביעה נטען כי ריבקינד שוחח עם נשיאת הארגון, ננסי פלצ'וק, שציינה כי תשמח אם ימשיך בכהונתו עד גיל הפרישה. ריבקינד טען כי גם יו"ר חבר המנהלים של הדסה, יוסי רוזן, תמך בו והתבטא נגד הכוונה לפרסם מכרז על משרתו. בהדסה הכחישו את הדבר והבהירו כי ארגון נשות הדסה מגבה את החלטת המנכ"ל החדש.

ההחלטה על פרסום מכרז מעוכבת עד לדיון שנקבע בבית הדין לתחילת פברואר. מהנהלת הדסה נמסר בתגובה כי "הדסה היתה המרכז הרפואי הראשון בישראל שהנהיג רוטציה בתפקיד מנהל מחלקה. זהו עיקרון חשוב ובכוונתנו להמשיך ולנהוג על פיו. את מערכת היחסים עם מנהלי המחלקות בהדסה אנו מקיימים בהידברות ישירה, ובמקרה זה לצערנו, גם בבית המשפט. עלינו להדגיש כי בפני פרופ' ריבקינד פתוחה הדרך לגשת למכרז והדבר הובהר לו. בניגוד לאמור בפניה אלינו, ארגון נשות הדסה באמריקה תומך בעמדת המנכ"ל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ