בוטל המכרז להפעלת שירותי האחיות בבתי הספר

הסתדרות האחיות הודיעה כי השירות יושבת אם משרד הבריאות לא יבטל את הפרטתו; במשרד עדיין לא החליטו אם להשיב את השירות לידי המדינה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הסתדרות האחיות הודיעה היום (שלישי) כי תשבית את שירותי בריאות התלמיד ברחבי הארץ אם הפרטת השירות לא תבוטל. הכרזה זו הגיעה כמה שעות לאחר הודעתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, הבוקר בוועדת הבריאות של הכנסת, כי המשרד החליט לבטל את המכרז לבחירת הספק שייתן את השירות.

זה שנתיים ניתן שירות בריאות התלמיד הכולל חיסונים ובדיקות תקופתיות לתלמידים על ידי חברת נטלי, אולם לפני כמה חודשים החליט משרד הבריאות לפרסם מכרז לקביעת ספק חדש לשירות, במסגרת הליך המתנהל בבג"ץ, והודיע כי החל מתחילת ינואר ישיב את השירות לידי המדינה בישובים שמאשקלון ודרומה.

למכרז ניגשו שלושה ספקים: נטלי, הנותנת את השירות כעת, האגודה לבריאות הציבור שהייתה הראשונה לספק את השירות ב-2007 לאחר הפרטתו, וחברת ביקור רופא. בתחילת החודש הודיע המשרד לבג"ץ כי הוא מתעכב בבחירת זוכה המכרז, ובימים האחרונים המתינו הכול להכרעתו בנושא. הבוקר הפתיע ליצמן בוועדת הבריאות, והודיע כי המכרז מבוטל.

האגודה לבריאות הציבור העבירה לוועדת המכרזים הצעה תקציבית הנמוכה באופן קיצוני מההערכה התקציבית לעלות מתן שירותי הבריאות התלמיד, כפי שבוצעה במשרד הבריאות. הספק המציע זומן לשימועים כדי להסביר אם יוכל לתת את השירות בסכום שהציע, אולם במשרד החליטו לדחות את ההצעה "מחשש למתן שירות ליקוי".

שתי ההצעות האחרות, של נטלי וביקור רופא, היו גבוהות בצורה קיצונית מההערכה התקציבית שבוצעה במשרד, לטענתו, "בצורה שלא אפשרה לבחור בהן, מחמת הפגיעה בקופה הציבורית". לאור אלו החליט המשרד על ביטול המכרז, אולם טרם החליט אם בכוונתו לצאת במכרז חדש או להחזיר את השירות לידי המדינה בכל הארץ.

ממשרד הבריאות נמסר כי "דיון באופן ההסדרה ארוך הטווח של שירותי בריאות התלמיד יבוצע בתיאום משרדי הבריאות, האוצר והמשפטים בשים לב להחלטת בג"ץ בנושא". בשלב הנוכחי תמשיך נטלי לתת את השירות, ככל הנראה עד סוף שנת הלימודים הנוכחית. נכון לעכשיו, לפי נתונים שהועברו להסתדרות האחיות, מתוך 4,000 בתי ספר בישראל, ב-1,500 עדיין לא ניתנו שירותי חיסונים ובדיקות, אם כי חלפו רק ארבעה וחצי חודשים מאז החלה שנת הלימודים.

יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, הודיעה בתגובה כי "ביטול המכרז הוא הוכחה ברורה לבעייתיות בהפעלת שירותי רפואה מונעת באמצעות קבלנים. הפרטת השירות הובילה לכך ששירות פחות טוב עולה יותר כסף למדינה והיחידים שמרוויחים הם הקבלנים". הסתדרות האחיות הבהירה כי תשבית את השירות אם יוחלט על פרסום מכרז חדש. האחיות כבר הכריזו על סכסוך עבודה, ולכן רשאיות לפתוח בשביתה מיידית, ולאחרונה אף קיימו כנס בהשתתפות 190 אחיות, העובדות במסגרת נטלי, ומאוגדות בהסתדרות, ואלו הודיעו על נכונותן להצטרף לשביתה כדי להביא לביטול הפרטת השירות. "האחיות לא תמשכנה לעבוד באמצעות קבלנים, גם לא הקבלן הנוכחי. נעשה שימוש בכל האמצעים העומדים לרשותנו כחלק מכך", אומרת כהן.

בחודשים האחרונים נמתחה ביקורת נוקבת על המשך מדיניות הפרטת שירותי בריאות התלמיד. בהסתדרות הרפואית פרסמו בנובמבר 2011 נייר עמדה שקרא להשיב את השירות לידי המדינה. בנייר עמדה נטען כי "ההסתדרות הרפואית התריעה שוב ושוב על כך שהפרטת תחום בריאות התמיד נועדה לכישלון ועלולה לסכם את בריאותם של מיליון תלמידות ותלמידים בכיתות א' עד ט'". לפי נייר העמדה מתוקצבת נטלי בעבור השירות בסכום של 63 מיליון שקל לשנה, כשהיא מעסיקה 300 אחיות במשרה חלקית ו-8 משרות רופא. לפי נייר העמדה, "הפער מצביע על זליגה של עשרות מילוני שקלים מכספי ציבור לידיים פרטיות". בסוף שנת הלימודים הקודמת אף נמתחה ביקורת על שנטלי לא השלימה את החיסונים הנדרשים בקרב תלמידי בתי הספר, והחברה פתחה במהלך הקיץ תחנות להשלמת מתן החיסונים בבתי ספר בהם לא חוסנו התלמידים.

מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, מתח אף הוא ביקורת על ההתנהלות בתחום, ואמר כי "מדינת ישראל מתנהלת כמו חנות מכולת בעיירה שכוחת אל, והכול על חשבון ועל גב הילדים ובריאותם, והכול בגלל האובססיה המטורפת להפריט שרות חיוני בכל מחיר".

מחברת נטלי נמסר בתגובה להתפתחויות כי "מאז כניסת נטלי, לפני כשנה כמפעילת שירותי הבריאות לתלמיד, שיפרה החברה בצורה משמעותית את שירותי הבריאות לתלמיד בבתי הספר שאף מוחשבו במלואם. בחמשת החודשים שחלפו מאז תחילת שנת הלימודים הנוכחית מציגה 'נטלי' שירות איכותי וכיסוי כנדרש. כמו כן, אנו ערוכים עם תכנית עבודה מפורטת עד סוף השנה הצפויה להציג אחוזי ביצוע גבוהים, כמו גם כל ההשלמות הנדרשות. בנוגע לביטול המכרז באזורים אליהם ניגשנו, זוהי החלטתה של וועדת המכרזים. באזור ירושלים 'נטלי' לא ניגשה למכרז, לאור הדרישות החדשות בנוגע למספר אחיות שאינה משגת. במידה וייערך מכרז חדש עם תנאים שניתן לקיים, נגיש מועמדותנו גם באזור זה. בנוגע להמשך הפעלת השירות, אנו פועלים בשיתוף פעולה מלא עם משרד הבריאות להעברת המקל בדרום בצורה מסודרת ומהירה ככל שניתן. 'נטלי' תמשיך ותפעל על מנת להעניק את השרות הטוב והמקצועי ביותר ובהתאם לסטנדרטים הגבוהים ביותר לכלל תלמידי ישראל".

מחאת האחיות לפני כשבועצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ