הוקפאה הקמת גוף רבני לפיקוח על רופאים

הגוף, שהוקפא בעקבות דרישת מש' הבריאות, היה מיועד לטפל בפניות הלכתיות בקביעת מוות מוחי של יקיריהם לצורך מתן הסכמה לתרומת איברים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הרבנות הראשית מקפיאה מכרז להקמת מערכת הלכתית לאשרור קביעת מוות. המערכת, שנועדה לעודד תרומת איברים, עוררה מחאה מצד רופאים משתילים. הרופאים הביעו בפני משרד הבריאות את התנגדותם לפיקוח של רבנים על ההליך, ולבקשת מנכ"ל המשרד הוקפא המכרז לשלושה חודשים, והוחלט לערוך בחינה מחודשת של הסוגיה.

המכרז שבמחלוקת פורסם לפני חודש וחצי על ידי הרבנות הראשית. מדובר במנגנון בתמיכת הרבנות, שאמור לפעול 24 שעות ביממה ולקלוט פניות ממשפחות המבקשות ליווי הלכתי ורפואי בקביעת מוות מוחי של יקיריהם - לצורך מתן הסכמה לתרומת איברים. המשתתפים במכרז מתבקשים להכשיר רבנים ורופאים לליווי המשפחות, ועליהם יהיה לשלוח למשפחות רופא או רב שיוסמכו לטובת העניין, כדי שישמשו סמכות פיקוח מקצועית והלכתית בקביעת המוות.

במכרז אמנם נכתב כי המנגנון החדש יפעל "בתיאום מלא עם המרכז הלאומי להשתלות של משרד הבריאות", אולם פרסומו נודע למרכז ההשתלות בהפתעה, ועורר מיד זעם בקרב משתילים בכירים. בקהילה הרפואית עלה החשש כי מדובר בניסיון חדש של הממסד הרבני להתערב בהליך קביעת המוות, בדומה לדרישה שהועלתה לפני שנים ספורות על ידי רבנים לאפשר לאנשי דת להשתתף בהליך קביעת מוות מוחי בבתי החולים. מאז שהוקפא המכרז התקיימו שלוש פגישות בעניין בין מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' רוני גמזו, לבין מנכ"ל הרבנות הראשית, עודד וינר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

ביוני 2009 נכנס לתוקפו חוק מוות מוחי-נשימתי, שנוסח בפשרה שהושגה בהגדרת מוות מוחי בין הרבנות להסתדרות הרפואית, ביוזמת ח"כ עתניאל שנלר מקדימה. במסגרת החוק הסכימו הרופאים לקבלת תנאי חדש לקביעת מוות מוחי, הכולל צורך לאמת קביעה רפואית קלינית של מוות מוחי גם בבדיקה מכשירנית, ובמקביל ויתרו רבנים שהשתתפו במשא ומתן על דרישה לעירוב איש דת בהליך קביעת המוות.

אולם, למרות שבמערכת הבריאות קיוו שהחוק יוביל לעלייה חדה בשיעור הסכמת משפחות של חולים שמתו מוות מוחי לתרומות איברים, בפועל רק ב-2011 חלה עלייה בשיעור ההסכמות (מ-49% ל-55%). 45% מהמשפחות עדיין מסרבות לתרומת איברים, שיעור הגבוה משמעותית בהשוואה למקובל במדינות מערביות. במקביל, בדיקה שנערכה במשרד הבריאות העלתה כי מאז חקיקת חוק מוות מוחי-נשימתי חלה ירידה של עד 40% ביכולת לקבוע מוות מוחי בבתי החולים בארץ, כתוצאה מההיבט הטכני שנוסף בבדיקות המכשירניות.

הפרופ' יעקב לביא, מנהל היחידה להשתלות לב במרכז הרפואי שיבא, מותח ביקורת על פרסום המכרז. לדבריו, "לא רק שלא זכינו לשמוע קריאה מצד הרבנות לעידוד תרומת איברים, אלא שכעת אין הם מסתפקים בפשרה שהושגה בחוק, ומתארגנים לקראת שלב פיקוח הכשרות הרבני החדש. המסר העולה מדרישות הרבנות הראשית בנושא הוא של חוסר אמון במערכת הרפואית".

לדברי הפרופ' רפי ביאר, יו"ר המרכז הלאומי להשתלות, "ב-2011 חלה עלייה דרמטית במספר ההשתלות, ואיננו רוצים שהמכרז החדש ישנה את ההישגים שהגענו אליהם. נשאף להגיע ל-70% הסכמות, המהווים נתון סביר, בדומה לאירופה".

ממשרד הבריאות נמסר כי "במסגרת הדיונים שנערכו עם מנכ"ל הרבנות הראשית וגורמים נוספים, דרש המשרד כי בשלב זה המכרז יבוטל, ובינתיים הוקפא לשלושה חודשים עד לסיום הליך ליבון העניין וקבלת החלטה משותפת".

מנכ"ל הרבנות הראשית וינר אמר כי "ברור שקביעת המוות נעשית רק על ידי רופאים, והליווי ההלכתי למשפחות המעוניינות לתרום הינו בהתאם להנחיות הרבנות. בסוף המטרה היא לעודד תרומות איברים".

לפי נתוני המרכז הלאומי להשתלות, ב-2011 נרשמה עלייה של 68% בפעילות השתלות האיברים בישראל בהשוואה ל-2010. עם זאת, ישראל עדיין עומדת בתחתית המדינות המערביות בשיעור תרומות איברים מאדם מת ביחס לגודל האוכלוסייה, בעקבות שיעור סירובים גבוה של המשפחות.

לפי דו"ח הארגון הלאומי להשתלות ONT וארגון הבריאות העולמי ל-2010, בישראל 31 תרומות איברים מהמת למיליון תושבים, שהוא אמנם גבוה מיוון (15 למיליון) ולבנון (18 למיליון), אך נמוך בהשוואה לאיראן (35 למיליון), טורקיה (43 למיליון), גרמניה (62 למיליון), בריטניה (64 למיליון), צרפת (72 למיליון), ארה"ב (90 למיליון) והשיאנית אוסטריה (91 למיליון).

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ