ד"ר יונתן ריק

יעקב החל לסבול מאי נוחות בגרון, שהלכה והחמירה. תחילה לא ייחס לכך חשיבות, אך בשלב מסוים הכאב, שאליו הצטרפה נפיחות מקומית בצוואר, גבר כל כך, עד שהתקשה להירדם בלילות. הוא פנה לרופא המשפחה כדי לנסות ולברר את מקור הכאבים. הפנייה לרופא אכן התחילה להניע את גלגלי הבירור, אולם לאחר כחודש יעקב הרגיש כי לא חלה התקדמות משמעותית והסימפטומים החמירו. הוא פנה ליחידה לאבחון ובירור מהיר באסותא.

בדיקה ראשונית הראתה נפיחות בצוואר וחשד לממצא בלוע. בתוך 24 שעות בוצעה סדרה ראשונה של בדיקות, שכללה בדיקות דם ואולטרסאונד אבחנתי, שהעלה חשד לגידול בצוואר או בבלוטות הלימפה. בתוך 24 שעות נוספות יעקב נפגש עם רופא מומחה שהפנה אותו לביופסיה ראשונית, שם התגלה חשד ללימפומה. בעקבות חשד זה בוצעה ביופסיה פתוחה, שהפריכה את החשד לגידול. התברר כי יעקב סבל מבעיה דלקתית, שטופלה באמצעות אנטיביוטיקה. במקרה של יעקב הבשורות היו טובות, אבל הסיפור יכול היה להיגמר אחרת ולהעלות ממצאים חמורים. לכל דיחוי באבחנה היו עלולות להיות השפעות מרחיקות לכת.

למרבה הצער, הסיפור של יעקב הוא דבר שבשגרה. אנשים רבים מוצאים מתמודדים חודשים ארוכים עם בעיות רפואיות שונות, ולמרות המאמץ של המסגרות הרפואיות להגיע לאבחנה במהירות, מטופלים עסוקים בביורוקרטיה ומסתובבים במערכת הרפואית זמן רב, עד שזו מגיעה.

מציאות זאת הולידה את היחידה לאבחון ובירור מהיר, שהוקמה באסותא לפני כחצי שנה. ביחידה מבוצע האבחון באופן מרוכז, בתוך 72 שעות. כל הבדיקות מבוצעות במקום אחד, בליווי צמוד של מומחה ברפואה פנימית ומומחה ברפואה דחופה, המקיימים שיח רציף עם הרופאים המומחים שאליהם מופנה המטופל כדי לגבש המלצות להמשך אבחון וטיפול. היחידה מטפלת בטווח רחב של מקרים, לרבות כאבי ראש כרוניים, כאבי גב, לחצים בחזה, גוש בשד וכאבי בטן.

לפני מספר שבועות הגיע ליחידה בחור צעיר, שסיפר שזה ארבעה חודשים הוא סובל מכאבים בגב התחתון וברגל ימין. הבחור בא בלוויית דודו, שהסביר כי מצבו הולך ומידרדר, אבל הוא מיואש מהמערכת הרפואית, שם נראה לו כי איש אינו מקבל אחריות למצבו הרפואי. מרגע כניסתו, אז הצלחתי לזהות סימנים ראשונים של שיתוק ברגל, ועד הרגע שבו אובחנה הבעיה הנוירולוגית הנדירה שממנה סבל, באמצעות הדמיה של הגב המותני, עברו שעות מעטות בלבד. מיד עם קבלת האבחנה הוא החל לקבל את הטיפול הנכון ונמנעה הידרדרות נוספת במצבו .

יש המכנים את המודל, היחיד מסוגו בארץ, חדר מיון פרטי, אבל אין כאן טיפול במקרים דחופים קיצוניים ובמקרי טראומה. הנבדקים מגיעים בתיאום מראש, ולכן נכון יותר לכנות את המודל מסלול מהיר לאבחון רפואי. כל הבדיקות הנדרשות מבוצעות באופן מרוכז, מה שמונע תהליך ארוך ומתיש שרבים אף מתייאשים ממנו ופורשים במהלכו. על התהליך כולו משגיח רופא בכיר, המרכז את התהליך מהרגע הראשון ועד לאבחון ולתחילת טיפול. המודל הייחודי, המשלב את המומחיות באבחון עם התשתית הרפואית באסותא, מבטיח סיכוי גבוה להגיע לאבחנה ולטיפול בתוך זמן קצר.

לא לכולם יש אפשרות להמתין חודשים, ובמקרים מסוימים גם עיכוב של ימים באבחנה עלול להיות קריטי. כשאלי, בן 40, הגיע ליחידה לאבחון ובירור מהיר בגלל כאבים בחזה, הוא היה אחרי ביקור אצל רופא, אבל הרגיש שתהליך האבחון לא מתקדם. מיד עם הגעתו התברר כי סבל מבעיה שבה נדרש טיפול מהיר ודחוף ובוצעו בדיקות ראשוניות בליווי צמוד של קרדיולוג בכיר. צנתור דחוף שבוצע הראה שהמטופל סובל מעורק ראשי חסום באופן משמעותי.

עלות הייעוץ והליווי במסגרת היחידה עומדת על 900 שקל, ועלויות נוספות בהתאם לבדיקות הנדרשות בהמשך האבחון. ניתן לנסות ולבקש החזרים מקופות החולים.

הכותב הוא מומחה לרפואה פנימית ורפואה דחופה ומנהל היחידה לאבחון ובירור מהיר בבית החולים אסותא ברמת החי"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ