עובדים לא יידרשו להציג אישור מחלה מרופא

המועצה הלאומית לבריאות הקהילה מבקשת להפחית לחץ מהרופאים. ההמלצה: להסתפק ב"הצהרת עובד" בלבד בחופשות של עד שבעה ימים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

המועצה הלאומית לבריאות הקהילה תמליץ לבטל את הדרישה להנפיק אישור מחלה במקרים של היעדרויות לתקופות קצרות. על פי ההמלצות המתגבשות, חולים שייעדרו בין שלושה ימים לשבוע יוכלו להסתפק בהצהרת עובד. במקרים של היעדרויות ממושכות, העובדים יידרשו להציג אישור מחלה מרופא, כפי שנהוג כיום. המהלך נועד להפחית את העומס מרופאי המשפחה. לדברי רופא בכיר, רופאי המשפחה "הפכו לחותמת גומי" בכל הנוגע להנפקת אישורי מחלה. בארה"ב וברוב מדינות מערב אירופה חולים נדרשים להציג אישור מרופא רק במקרים של היעדרויות ממושכות.

העומס על רופאי המשפחה נידון בסוף השבוע במפגש של המועצה הלאומית לבריאות הקהילה, בראשות ד"ר אמנון להד מהאוניברסיטה העברית. נציגי המעסיקים שהשתתפו בדיון - נציבות שירות המדינה ואיגוד לשכות המסחר - טענו כי רופאי המשפחה הם כיום מסננת לשימוש בלתי הוגן באישורי מחלה. ואולם במועצה הוחלט להמליץ על שינוי החוק הקיים, כך שהמעסיקים ייאלצו להסתפק בהצהרה של העובדים.

בכיר במועצה אמר כי "במקום להפוך את רופאי המשפחה לשוטרים, יש לשקול להפעיל ‘ימי הצהרה' להיעדרויות של שלושה עד שבעה ימים, ולפצות עובדים שלא מנצלים את ימי המחלה שלהם בתקופת הפנסיה, כפי שמקובל במדינות רבות במערב".

להגדלה לחצו כאן

קופת חולים כללית מתכננת בקרוב להשיק שירות אינטרנט חדש שיאפשר קבלת אישורי מחלה מרופאי משפחה באמצעות הרשת. "בדרך הזאת הפעולה הופכת לפקידותית במיוחד", אמר הבכיר במועצה. ההמלצות יוגשו בקרוב להנהלת משרד הבריאות.

מחקר שנערך באוקטובר 2010 מצא כי הרוב המכריע (99.2%) של הנבדקים בישראל שביקשו אישורי מחלה קיבלו אותם. "מבקשים שהרופא ישמש כחוקר, אך בפועל רוב הרופאים מקבלים את מה שהמטופל מבקש, אלא אם זה חורג מגבולות הטעם הטוב", אומר פרופ' שלמה וינקר, יו"ר איגוד רופאי המשפחה. מהמחקר עלה כי אורכה של חופשת מחלה ממוצעת עומד על 5.5 ימים. כמחצית מחופשות המחלה בישראל נמשכות עד שלושה ימים בלבד.

"בקשה לאישור מחלה היא דבר מאוד סובייקטיבי ולא קביעה רפואית אובייקטיבית", הוסיף פרופ' וינקר. "אם יש מישהו צרוד שאיבד את הקול והוא עובד מול מחשב הוא יכול להמשיך לתפקד ללא הפרעה, אבל אם זו מורה היא נזקקת לאישור מחלה כי היא לא יכולה להופיע מול כיתה". מחקר בריטי שהתפרסם ב-1997 כבר מצא כי גם באשר לתלונה על כאבי גב תחתון, ההיעדרות מהעבודה תלויה פחות בעוצמת הכאב ובעיקר ביחסי המטופל עם מעסיקו.

המחקר שנערך בישראל בוצע בכ-47 מרפאות ברחבי הארץ, המטפלות בכ-60 אלף תושבים. מתוצאותיו, שפורסמו בביטאון "הרפואה", עלה בנוסף כי בעוד רוב האישורים ניתנים מסיבות גלויות, כרבע מהאישורים ניתנו מ"סיבות נסתרות". בין היתר ציינו הרופאים כי מדובר ב"בקשת המטופל" (81%), בבעיות פסיכולוגיות (2%), בבעיות רפואיות של קרובי משפחה (2%), בהסתרת היריון מהמעסיק (2%) ואף בסמיכות לעונת חגים (1%).

במפגש אף דווח על מטופלים המבקשים אישורי מחלה בשל מתח במקום העבודה כתוצאה מהרעה ביחסים עם הבוס. "אם יש מטופל שמדווח על דפיקות לב והזעות בעבודה וזקוק למנוחה קצרה בבית, אתן לו אישור", אומר רופא משפחה בכיר, "אם הוא אומר שהוא משלשל למשל אצטרך להאמין לו".

במקביל לאישורי המחלה, דנו במפגש המועצה בסוף השבוע גם ברשימת האישורים הארוכה שנדרשים כיום רופאי משפחה לתת למטופליהם על ידי מוסדות וארגונים בישראל. מדובר בין היתר באישורים לצורך התייחדות בקרב אסירים בבתי סוהר, אישור להשטת ספינת נוסעים, אישורי כושר גופני לפני מסעות אקסטרים, ריצות מרתון ואימוני גדנ"ע לקראת גיוס ואישורי כשירות לעבודות מסוימות במוסדות ציבוריים, לרבות רשויות מקומיות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הידיעות והפרשנויות אל הפייסבוק שלכם

"אלו אישורים כיד הדמיון שאין בהם שום ערך לעבודתו של רופא המשפחה, ההופכים אותו לחותמת גומי", אומר רופא משפחה בכיר. נוהל חדש שניסח משרד הבריאות ללידות בית, שנחשף באחרונה ב"הארץ", דורש גם מיולדות להצטייד באישור כשירות גופנית ונפשית על ידי רופאי משפחה בשלב תכנון לידת בית. בכירים במועצה לבריאות הקהילה התבטאו כנגד מדיניות האישורים הנרחבת, והוחלט להמליץ למשרד הבריאות להפחית את מספר האישורים, שלטענת הבכירים אין משמעות רפואית לנתינתם.

במפגש נידונה גם סוגיית האישורים הניתנים לקראת אימון בחדרי כושר, ולטענת אחד המשתתפים בדיון, "ההנחה שיש אנשים שאינם מבצעים ספורט בגלל היעדר אישור היא בעייתית. מדובר בקידום אורח חיים בריא". יש לציין כי בסוף נובמבר האחרון אישרה הממשלה תוכנית לאומית לקידום אורח חיים בריא, שבמסגרתה צפוי ביטול הדרישה המופיעה בחוק מ-1994 להמצאת אישור רפואי כתנאי לקבלת לקוח חדש לחדר כושר. לפי התוכנית החדשה, האישור הרפואי יוחלף בדרישה למילוי שאלון והצהרת בריאות אישית החתומה על ידי הלקוח בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ