מחקר: ירידה של 51% בשיעור מקרי העיוורון בישראל

טיפולים תרופתיים חדשים, זמינות לניתוחים והתחזקותה של הרפואה הפרטית, במהלך העשור האחרון הביאו לירידה החדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מחקר חדש שנערך במרכז הרפואי שיבא מאבחן ירידה תלולה של 51% בשיעור העיוורים בישראל לאורך עשור. החוקרים קושרים את הירידה הן לטיפולים התרופתיים החדשים והן להתחזקותה של מגמת הרפואה הפרטית בשנים האחרונות.

החוקרים זיהו ירידה במקרי העיוורון בישראל משיעור של 33.8 למאה אלף איש בשנת 1999 ל-16.6 למאה אלף ב-2008. עיוורון מוגדר לפי החוק הישראלי בראייה קטנה מ-3/60 בעין הטובה (לעומת 6/6 בראייה תקינה), או שדה ראייה הנמוך מ-20 מעלות (לעומת כ-130 מעלות בראייה תקינה).

המחקר זיהה ירידה במרבית הגורמים לעיוורון בישראל, בהם ניוון רשתית תלוי גיל (AMD), קטרקט (עכירות מרכז העדשה) וכתוצאה מסיבוכי מחלת הסוכרת. כך למשל, במקרה של חולים עם גלאוקומה (לחץ תוך עיני מוגבר), חלה בעשור האחרון ירידה מ-4.2 למאה אלף ב-1999 ל-1.9 למאה אלף ב-2008. לדברי פרופ' מיכאל בלקין, מנהל המעבדה לטכנולוגיות ברפואת עיניים במרכז הרפואי שיבא ואוניברסיטת תל אביב, שעמד בראש המחקר, השינוי נובע משיפור ברפואה המונעת. "יש טיפות חדשות המסייעות להוריד את הלחץ ולמנוע את הידרדרות העין", אמר וציין בנוסף טיפולי לייזר שתרמו גם כן לירידה במקרה הזה.

מקרה נוסף שבו חלה ירידה ניכרת כתוצאה מטיפול חדש נוגע לשיעור העיוורים הסובלים מניוון רשתית תלוי גיל (AMD), שירד מ-5.9 למאה אלף ב-1999 ל-3.6 למאה אלף ב-2008, כאשר בשנת 2003 הוכנס טיפול חדשני במקרים אלו באמצעות הזרקות לעין. תוצאות המחקר, שבו היו שותפים בנוסף ד"ר אלון סקעת ממכון העיניים בשיבא וד"ר עפרה קלטר ליבוביץ ואנג'לה שיטרית ממכון גרטנר, מתפרסמות השבוע בכתב העת האמריקאי לרפואת עיניים.

המחקר מצא כי לצד אפשרויות הטיפול החדשות, נרשמו שיפורים גם הודות למעקב צמוד יותר ובזמינות לניתוחים. כך למשל, במקרי עיוורון כתוצאה מסיבוכי מחלת הסוכרת חלה ירידה מ-4.9 למאה אלף ב-1998 ל-2.6 למאה אלף כעבור עשור, זאת הודות לשיפור המעקב אחר חולי סוכרת בקופות החולים.

במקרי עיוורון בעקבות קטרקט, המתבטא בעכירות מרכז העדשה, חל שיפור עקב זמינות ניתוחי הקטרקט, שגדלה עם פתיחת בתי חולים ומכונים פרטיים המציעים את הניתוח. "בעבר היה תור של שנתיים לניתוח וכעת הביטוחים המשלימים מאפשרים בבתי החולים הפרטיים לנתח מיד, וגם בבתי החולים הציבוריים התקצרו התורים למספר ימים בלבד", אומר בלקין. "לכן כמעט ואין יותר עיוורון מקטרקט", הוסיף. ואכן הנתונים מצביעים כי בעשור האחרון חלה ירידה בעיוורון מקטרקט משיעור של 3.2 למאה אלף ב-1998 ל-0.95 למאה אלף ב-2008, אם כי בשנים 2004-2005 דווח על עלייה לא מוסברת בעיוורון בעקבות קטרקט.

עם זאת, במקרים של מחלות ניווניות תורשתיות, כמו רטיניטיס פיגמנטוזה הפוגעת ברשתית, הצביע המחקר על נתונים יציבים, מאחר שטרם נמצא טיפול יעיל עבורן. לדברי בלקין, גם הפיתוחים העתידניים של עיניים ביוניות, העשויות להשיב לעיוורים את מאור עיניהם, הם עדיין ניסיוניים ואינם באים לידי ביטוי בעשור האחרון. "יש טכנולוגיות שמאפשרות לעיוורים לראות אור וחושך, אך עדיין לא מוציאות אותם ממצב העיוורון", הסביר בלקין וציין כי "תאי גזע הם כיוון טיפולי מבטיח, ולאחרונה התוצאות מעודדות בעיקר בתאי גזע שמופקים מהגוף עצמו". הוא הוסיף עם זאת כי התחום עדיין בשלבי מחקר התחלתיים בבני אדם ועדיין ללא הצלחה מוכחת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ