דן אבן
רוני לינדר

החקירה סביב פרשת האלטרוקסין במערכת הבריאות נמשכת. בדיון שנערך היום (שלישי) בוועדת הבריאות של הכנסת עדכן המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בועז לב, כי המשרד יזמן לשימוע את נציגי חברת פריגו, המשווקת את התרופה אלטרוקסין בישראל.

מאז פברואר 2011, המועד בו שונה הרכב חומרי המעטפת בתרופה, התלוננו מאות ישראלים המטופלים בה כי סבלו מתופעות לוואי. ההודעה על השינוי הופיעה רק על אריזות התרופה ששווקו החל מאוגוסט 2011. להערכת משרד הבריאות, כ-250 אלף ישראלים מטופלים באלטרוקסין, המשמשת לטיפול בתת פעילות של בלוטת התריס.

במסגרת השימוע יבקש משרד הבריאות מפריגו פרטים על מחדלי החברה, כפי שעלו בדו"ח ועדת הבדיקה שמינה מנכ"ל המשרד פרופ' רוני גמזו בעקבות הפרשה. המחדלים העיקריים בהם יעסוק השימוע קשורים לכך שבניגוד לתקנות המשרד, חברת פריגו לא העבירה למשרד הבריאות דיווח במסגרת תהליך רישום האלטרוקסין בהרכבה החדש. מהדו"ח עולה כי החברה לא דווחה גם על היקף חריג של תופעות לוואי שתועד בעת תהליך החלפת הרכב התרופה בניו-זילנד ודנמרק, שגם בהם נמכרת התרופה בהיקפים נרחבים.

הפגנה של נפגעי אלטרוקסין מול הכנסת היוםצילום: אמיל סלמן

יצוין כי גם חברת GSK, יצרנית התרופה עד ספטמבר 2009, ומי שהגישה במארס 2008 את הבקשה המקורית לרישום התרופה בהרכבה החדש, לא העבירה למשרד הבריאות מידע עדכני על האירועים בניו זילנד. כמו כן, גם לאחר שכבר ידעה על תופעות הלוואי, ככתוב בדו"ח, בחרה חברת פריגו להתנסח בזהירות במכתב שהופץ לרופאים ביוני 2011, ובו ציינה כי "עשוי להיות שינוי באפקט הקליני", מבלי להזכיר בצורה ברורה יותר את תופעות הלוואי שדווחו. ועדת הבדיקה קובעת כי גם משרד הבריאות, שאישר את נוסח המכתב, לא היה ער לצורת התנסחות זו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

עו"ד נילי דיקמן מהמחלקה המשפטית של משרד הבריאות העלתה כמה אפשרויות לצעדים מנהליים שניתן לנקוט כנגד חברת פריגו בעקבות השימוע. דיקמן אף ציינה כי בידי המשרד ישנה האפשרות לשלול את רישיון החברה במקרים חריגים. עם זאת, במשרד מבהירים כי אפשרות זו אינה נמצאת עתה על הפרק, משום שהיא עשויה להוביל להפסקת שיווקן של אלטרוקסין ותרופות נוספות שמשווקת פריגו, ובכך לגרום נזק למטופלים. ממלא מקום יו"ר ועדת הבריאות, ח"כ פרופ' אריה אלדד, הבהיר בדיון כי הכנסת תסייע למשרד הבריאות להפעיל סנקציות נוספות כנגד חברות תרופות, לרבות הטלת קנסות, באמצעות חקיקה חדשה.

במהלך הדיון עדכן לב כי משרד הבריאות פועל להקמת יחידה למעקב תרופתי, שתרכז דיווחים על תופעות לוואי של תרופות, יחידה שעד כה לא הוקמה בפועל. לדבריו, הוועדה תעשה שימוש הן בדיווחי רופאים והן בדיווחי מטופלים, לרבות דיווחים שנכתבים ברשתות חברתיות, בניסיון לזהות מבעוד מועד דיווחים חריגים בהיקפם על תופעות לוואי של תרופות. "גם הפייסבוק והטוויטר יעזרו לנו לקבל דיווחים ממטופלים על תופעות לוואי. נדון גם בשיפור התקשורת בתוך המשרד ובשאלה האם יש מקום לייבא בעת משבר תרופות חליפיות", אמר לב.

הפגנה של נפגעי אלטרוקסין מול הכנסת היוםצילום: אמיל סלמן

החולים דורשים: ייבאו את התרופה החלופית

מחוץ לכנסת הפגינו בשעות הדיון 25 מטופלים באלטרוקסין, שהתארגנו לאחרונה דרך פורום פתוח לשיתוף מידע שהוקם בפייסבוק, במחאה על התנהלותה של מערכת הבריאות בעקבות הפרשה. כרגע מתמקדת דרישת החולים בייבוא ואספקה שוטפת וזמינה של התרופה החלופית סינטרואיד מתוצרת חברת אבוט, בנוסף לאלטרוקסין וליוטירקס שכבר ניתנות בקופות החולים. בקופות החולים החולים מכבי ולאומית כבר הודיעו כי החל מהשבוע תהיה התרופה זמינה לחולים על סמך מרשם רופא, ובלי צורך באישורי ייבוא פרטניים. בשירותי בריאות כללית, בה מספר החולים הגדול ביותר המטופלים בתרופה, כ-180 אלף חולים, מסרו כי הקופה נמצאת במשא ומתן מתקדם עם חברת אבוט יצרנית הסינטרואיד, וכי התרופה תהיה זמינה לחולים כבר בימים הקרובים.

סמנכ"ל משרד הבריאות וחבר ועדת האלטרוקסין, עו"ד יואל ליפשיץ, הסביר כי "העיכוב באספקת הסינטרואיד נובע מכך שהתרופה אינה רשומה בישראל ואין אספקה סדירה שלה. אחד הקשיים שמעכבים את רכישת הסינטרואיד הוא שהמלאי שמוצע לקופות בארץ מקורו לא במדינות מוכרות באיחוד באירופי, אלא מדינות עולם שלישי, למשל פורטו ריקו. נדרשות בדיקות מחמירות שיוכיחו שתכשירים אלה לא פחות איכותיים מאלה שמיוצרים במדינות ה-OECD".

ח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה), יוזמת הדיון בכנסת, אמרה במהלכו "מדוע אין תחליפים לתרופה? עד לרגע זה יש חולות שאינן מאוזנות. נחכה ונראה כיצד יפעל משרד הבריאות במיצוי יישום המלצות הדוח".

מקופת חולים כללית נמסר כי "נעמוד על כך שיהיה אישור מחברת אבוט שהתרופה שהם מביאים היא בדירוג האיכות האמריקאי - כדי לא ליצור בעיה חדשה אחרי פרשת האלטרוקסין".

מפריגו נמסר כי "החברה הופתעה לשמוע את הדברים בוועדה, אך מדגישה כי לאורך כל הדרך פעלה על פי נהלי משרד הבריאות, וכי כל מידע שנמסר לידיה, מרגע קבלת הרישיון לשיווק התרופה, הועבר מיידית למשרד הבריאות. לפריגו, כמפיצת המוצר, נודע לראשונה על המקרים בניו זילנד ובדנמרק רק לאחר השקת הפורמולציה החדשה".

ממשרד הבריאות נמסר כי "המשרד הפיץ באוקטובר הנחיות פרטניות לקופות החולים לאספקת תרופות חלופיות למטופלים הסובלים מתופעות לוואי, בכפוף לבדיקת רופא. אם ישנן פניות של מבוטחים לקופות שאינן מטופלות בקופות בהקשר זה, ניתן לפנות למוקד המידע או לנציבת פניות הציבור במשרד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ