מחקר: 67% מחולי הסרטן מרוצים מהטיפול במריחואנה

עוד עלה כי מרבית החולים קיבלו את הטיפול רק בשלבים מאוד מתקדמים של המחלה. 65% מהחולים העידו כי ימליצו גם לחולים אחרים על הסם

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

מחקר מקיף ראשון שנערך בישראל על הטיפול בחולי סרטן באמצעות מריחואנה רפואית מעלה ממצאים מעניינים על הטיפול החדש, המוביל לפי הנתונים ל-67% שביעות רצון בשיכוך הכאבים, לצד כשליש שלהם הוא לא הועיל.

במחקר שנערך במרכז הרפואי שיבא, ובמימון האגודה למלחמה בסרטן, נבדקו 264 חולי סרטן שקיבלו רישיון לשימוש במריחואנה רפואית במשך שנה. 61% דיווחו על שיפור משמעותי באיכות חייהם בזכות הטיפול ו-56% דיווחו על שיפור ביכולת שליטה בכאבים. 73% מהנשאלים אף דיווחו כי סביבתם הקרובה תומכת בטיפול, ורואה בו מועיל ביותר לשיפור תפקודם, ו-65% היו ממליצים עליו גם לחולים אחרים. תופעות הלוואי שתועדו במחקר בעקבות השימוש הוגדרו על ידי החוקרים "מתונות", וכללו בעיקר סחרחורות.

בשנים האחרונות זינק בישראל שיעור המשתמשים במריחואנה רפואית בהיקף של 66% בשנה, וכיום מאושר הטיפול ליותר מ-6,000 ישראלים המאובחנים במחלות שונות, בהם נשאי HIV, מחלות נוירולוגיות (כאב כרוני), טרשת נפוצה, אסתמה, גלאוקומה, ופוסט-טראומה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בקרב חולי הסרטן, סוג המחלה השכיח ביותר שהוביל לאישור היה דווקא סרטן הריאות (21%), המקושר לנזקי עישון. כ-12% חלו בסרטן השד ו-10% חלו בסרטן הלבלב. רוב גדול של החולים הגישו בקשה לטיפול בעקבות כאבים (18%), לצד כאלו שביקשו זאת בשל בחילות והקאות (8%) או חולשה (8%).

טיפול במריחואנה רפואית בקרב חולי סרטן. לחצו להגדלה

המחקר מצא עם זאת כי זמן רב מדי חלף מאבחון הסרטן בקרב המטופלים לבין הגשת הבקשה לרישיון לגידול או אחזקה של מריחואנה רפואית - 325 ימים בממוצע. לטענת החוקרים, מרבית חולי הסרטן קיבלו את ההמלצה לטיפול בשלבים מאוחרים, והתברר אף כי יותר ממחצית מהמטופלים מתו סמוך לקבלת האישור לטיפול בחומר.

"למרות יעילות גבוהה ופרופיל בטיחות מועדף לטיפול במריחואנה רפואית - רבים מהמטופלים מתחילים את הטיפול רק בשלבים מתקדמים מאוד של המחלה, ויש להציע את הטיפול למטופלים בשלבי סרטן מוקדמים יותר", קבעו החוקרים. לצורך קיצור משך ההמתנה לצורך השגת אישור לטיפול, הוכשרו לפני כשנה אונקולוגים בכמה בתי חולים לתת ישירות אישורים למריחואנה רפואית לחולי סרטן, במקום הליך האישור הרשמי כיום, דרך ועדה מיוחדת של משרד הבריאות.

עם זאת, שאלונים נרחבים שחולקו ל-75 חולי סרטן המשתמשים במריחואנה רפואית העלו כי יותר משליש מהם - 39% מתוכם - לא קיבלו את ההמלצה הראשונית לטיפול מרופאיהם, ושמעו עליו דרך חברים, מטופלים אחרים או אמצעי התקשורת. לטענת החוקרים, "הטיפול צריך להיות מוצע למטופלים על ידי צוותים רפואיים מיומנים, כי מדובר בטיפול יעיל".

ממצאי המחקר - בראשות ד"ר עידו וולף, מנהל המחלקה האונקולוגית בשיבא, ובהשתתפות החוקרים יסמין לשם, דמיאן אורבן, אדאטו ברליז, תמר בן אפרים ומיטל גרטי - הוצגו בכנס איגוד האונקולוגים שנערך החודש באילת.

לדברי מירי זיו, מנכ"לית האגודה למלחמה בסרטן, "מריחואנה רפואית הפכה לאחד הטיפולים הזמינים לחולי סרטן בישראל בשנים האחרונות, ולפי עמדת האגודה, הנושא צריך להיות מוסדר על ידי אנשי המקצוע בתחום".

בשנתיים האחרונות נידונה הסדרת תחום המריחואנה הרפואית בישראל באופן נרחב, כאשר לפי הערכות, בתום תהליך ההסדרה לתחום צפוי מספר המטופלים לגדול ל-40 אלף. עם זאת, הגידול התלול בשימוש בשנים האחרונות, הביא גם לדיווחים על זליגה של החומר לסוחרי סמים. עד לשנת 2009 היו רשאים מטופלים במריחואנה רפואית לגדל לבדם את הצמח, והוגבלו לעשרה עציצים בגובה מרבי של מטר וחצי לעציץ. ואולם בשנתיים האחרונות הוגבלו האישורים להחזקת החומר בלבד, בהתאם למינון שהותאם למטופל, והגידול הועבר לחוות מקצועיות.

כיום בישראל 12 חוות בעלות אישור לגידול מריחואנה רפואית, מהן לפחות שבע פעילות. החומר מועבר למטופלים במרכזי חלוקה, והנחיות משרד הבריאות מגבילות את הסכומים שהם רשאים לגבות על אספקת החומר הגולמי למטופל, על גלגול הסיגריות ועל המשלוח.

עם זאת, במאמר שהתפרסם בדצמבר האחרון בביטאון "הרפואה" על ידי צוות רופאים מבתי החולים אברבנאל ואסף הרופא וחיל הרפואה - ובהם הממונה על פרויקט המריחואנה הרפואית במשרד הבריאות, מנהל אברבנאל הד"ר יהודה ברוך - נקבע כי "איכות החומר המסופק בישראל איננה אחידה, ואין בקרה על הצמח המנופק, הרכב החומר הפעיל וניקיון הצמח".

רק באוגוסט 2011 החליטה הממשלה לקיים אמנה של האו"ם בנוגע להפצת סמים, ולקבוע כי משרד הבריאות יתפקד כסוכנות ממשלתית לאספקת מריחואנה רפואית. בהתאם למודל המוצע תוקם יחידה לטיפול בתחום המריחואנה הרפואית במשרד הבריאות, במתכונת של מנהלת או גוף מלכ"ר, שתהיה אחראית על אישורי החזקה, שמירה על חיסיון רפואי, קביעת התוויות טיפוליות, הקצאת אישורים לגידול החומר, ניהול מלאי המריחואנה הרפואית במדינה ודיווח לרשויות האו"ם.

Read this article in English: Israeli researchers say more doctors should recommend marijuana to cancer patients

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ