מאות רופאים מחדשים את המאבק נגד שעון הנוכחות

דריכות במערכת הבריאות לקראת יום רביעי, בו תיכנס לתוקף חובת ההחתמה. משרד הבריאות איים כי מי שלא יחתים - לא יקבל שכר

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

דריכות במערכת הבריאות לקראת יום רביעי הקרוב, שבו תיכנס לתוקף חובת החתמת שעון נוכחות על הרופאים במערכת הבריאות הציבורית, בהתאם להסכמים שנחתמו עקב מחאת הרופאים. מאות רופאים כבר הודיעו כי ימנעו באופן מאורגן מהחתמת השעון.

ראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות, ד"ר חזי לוי, הפיץ אתמול מסמך הנחיות בקרב מנהלי המוסדות הרפואיים במדינה, ובו הוראות להחתמת שעון נוכחות לרופאים, בכניסה ויציאה ממקום העבודה, לרבות ליציאה בתפקיד.

באסיפות שנערכו בבתי החולים וולפסון, איכילוב, רמב"ם ומאיר בשבועיים האחרונים כבר הודיעו מאות רופאים שלא יחתימו שעון, ואסיפות נוספות מתוכננות ביומיים הקרובים בבתי חולים מרכזיים. בארגון ארבל, שהוקם בשנה החולפת במסגרת מאבק הרופאים, ומאגד כבר קרוב ל-3,000 רופאים, טוענים כי שעון נוכחות לא מגלם את כל שעות עבודתו הציבורית של רופא, בין כותלי בית החולים ומחוצה לו, וקראו להחלת "שעון עבודה". בימים האחרונים מתקיימות הישיבות בין נציגי המעסיקים להסתדרות הרפואית לצורך ניסוח הגדרות מדויקות להחתמה, לרבות ההגדרה של "יציאה בתפקיד" של רופא מבית החולים, למשל לצורך הכנת הרצאה לאוניברסיטה.

שעון נוכחות בבית החולים איכילוב בתל אביב. הרופאים טוענים כי אינו מגלם את כלל שעות עבודתם צילום: דניאל בר און

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

משרד הבריאות אמנם התריע אתמול בהנחיות כי רופא שלא יחתום על השעון לא יקבל שכר, אולם בארבל מבהירים כי לכל היותר לא יקבל את תוספות השכר, ולא ניתן להלין לחלוטין את שכרם של הרופאים הנאבקים.

לפי ההסכמים שנחתמו בין ההסתדרות הרפואית למדינה בסוף אוגוסט ועם הרופאים המתמחים בחודש דצמבר, צפויים הרופאים לשורה של תוספות, בכפוף להחתמה על שעון הנוכחות. התוספות כוללות הגדלת שכר בשיעור של 2.7% בממוצע, תוספות בגין שעות נוספות ותעריפים חדשים לתורנויות וכוננויות לרופאים מומחים ומתמחים. בנוסף, החל מפברואר יינתנו יום מנוחה שבועי לרופאים לאחר תורנות סוף שבוע, מענקים למתמחים ותנאים סוציאליים לרופאים שהם הורים לילדים.

במסגרת ההחתמה על שעון נוכחות, יעמוד שבוע העבודה של הרופאים במערכת הציבורית על חמישה ימים, במקום שישה עד כה, במסגרת גמישה של 41.5 שעות שבועיות, וכן תורנויות וכוננויות בתשלום נוסף.

לפי הנוהל, ההחתמה על שעון נוכחות תיעשה באמצעות העברת כרטיס עובד במכשיר או באמצעות שירות החתמה דרך הטלפון הסלולרי, אליו הצטרפו כבר למעלה מ-8,000 רופאים. בחברת Ok2Go, שמספקת את השירות הסלולרי, דחו את הטענות כי יאפשר מעקב אחרי הרופאים. "המערכת מזינה את מיקומו של הרופא בעת ביצוע השיחה בהתאם למיקום האנטנות הקיימות בבתי החולים", אמר מנכ"ל החברה, שמואל מדר, וציין כי "בדיקת המיקום תעשה רק בעת החיוג לשירות, בלי אפשרות לעקוב בקביעות אחר מיקומו של הרופא".

לדבריו, דו"חות הנוכחות יועברו למעסיקים אחת לחודש, בציון האזור בו נמצא הרופא בעת החיוג לשירות. "אם המעסיק יבקש מיקום מדויק של הרופא, ניתן יהיה להפיק את הנתון רק על סמך בקשה ספציפית", מבהיר מדר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ