מהבוקר: הרופאים נדרשים להחתים שעון נוכחות

כאלף רופאים הודיעו כי לא יחתמו על השעון, ומאיימים בשיבוש הפעילות אם ינקטו נגדם סנקציות. לא ברור כיצד יפעלו מעסיקים כלפי רופאים שיסרבו

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הבוקר תיכנס לתוקף החובה על הרופאים להחתים שעון נוכחות במוסדות הרפואה הציבורית, בכפוף להסכם שנחתם עמם בקיץ. ההחתמה על השעון תיעשה בשעות 7:00 או 8:00 בבוקר ותבוצע בכניסה ויציאה למקום העבודה, לרבות ליציאה בתפקיד, וזאת באמצעות העברת כרטיס עובד במכשיר או באמצעות הטלפון הסלולרי. עד עתה, למעלה מ-8,000 רופאים כבר הצטרפו לשירות הסלולרי שנבחר למהלך במוסדות הרפואיים שבבעלות משרד הבריאות וקופת חולים כללית - חברת Ok2Go.

בכפוף לחתימה על שעון הנוכחות קיבלו הרופאים במסגרת ההסכם שנחתם בקיץ תוספות שכר משמעותיות, לרבות תוספות השכר בגין שעות נוספות, תורנויות וכוננויות, וכן יום מנוחה שבועי נוסף לאחר תורנות סוף שבוע ומענקים לרופאים מתמחים. עוד נקבע אז כי שבוע העבודה של הרופאים במערכת הציבורית יעמוד על חמישה ימים במקום שישה עד כה, במסגרת גמישה של 41.5 שעות שבועיות.

עם זאת, כאלף רופאים הודיעו כי יסרבו לחתום על שעון הנוכחות ואף מאיימים בשיבוש הפעילות בבתי החולים אם יינקטו נגדם סנקציות. אתמול נערכה הצבעה של רופאי בתי החולים בילינסון ושניידר ובה הודיעו מאות מהם כי לא יחתימו את השעון. על המאבק הודיעו באחרונה גם רופאים בבתי החולים וולפסון, איכילוב, רמב"ם ומאיר.

שעון נוכחות בבית החולים איכילוב, השבועצילום: דניאל בר און

בארגון ארבל המאגד קרוב ל-3,000 רופאים מבתי חולים, המוביל את המאבק, טוענים כי בשלב זה העבודה בבתי החולים לא תשובש, אך התריעו כי "אם יינקטו סנקציות אישיות נגד רופאים שלא יחתמו שעון נוכחות, המשמעות היא חציית קו אדום שתגרור צעדים חריפים". בנייר עמדה שהפיץ השבוע ארגון ארבל, נטען כי כניסתו לתוקף של שעון הנוכחות "תסתום את הגולל על הרפואה הציבורית כפי שהכרנו אותה. מלבד קופת האוצר כולנו ניפגע, חולים ורופאים כאחד".

ארגון ארבל, נטען, מתנגד לשעון נוכחות ותומך ב"שעון עבודה" שיגלם את כל שעות עבודתו הציבורית של רופא, בין כותלי בית החולים ומחוצה להם. לא מן הנמנע כי המאבק יגיע בהמשך גם להכרעת בית הדין לעבודה. עד עתה לא ברור כיצד יפעלו המעסיקים כלפי רופאים שיסרבו להחתים שעון. ראש מנהל רפואה במשרד הבריאות, ד"ר חזי לוי, כתב השבוע כי לא ניתן יהיה לשלם את משכורותיהם של רופאים ללא החתמה על שעון, אולם בארבל טוענים כי מדובר בהלנת שכר. בשבוע שעבר פורסם פסק דין מבית הדין האזורי לעבודה בירושלים באשר לשביתת עורכי דין במוסד לביטוח לאומי שנמנעו מהחתמת שעון נוכחות פעמיים ביום, ובוצע ניכוי משכרם. לפי החלטת השופטים, גם ניכוי חלקי של שכר בגין אי החתמה על שעון מחייב שימוע פרטני לכל עובד. "לא נאפשר כי בודדים מתוכנו ייפגעו באופן אישי סלקטיבי", מבהירים בארבל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ