המל"ג: הכשרת הסטודנטים לרפואה מהונגריה לא חוקית

מאות ישראלים הלומדים מעבר לים באים מדי שנה להכשרה בבתיה"ח בישראל - שמקבלים על כך תשלום מהמוסדות בחו"ל; המועצה: לא אישרנו זאת

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה (המל"ג), משה ויגדור, העביר בימים האחרונים חוות דעת להנהלת משרד הבריאות וקופת חולים כללית נגד התוכניות המופעלות בבתי החולים בישראל להכשרת סטודנטים לרפואה מהונגריה. במסגרת תוכניות אלו שהחלו בשנת 2006, לוקחים בתי חולים בישראל חלק בהכשרת מאות ישראלים הלומדים רפואה בהונגריה, וזאת מבלי שמסלולים אלו יאושרו על ידי המל"ג.

בעבור בתי החולים נחשבות תוכניות אלו לרווחיות ביותר: מחד מקבלים המוסדות הישראלים תשלום מהאוניברסיטאות ההונגריות על כל סטודנט שעובר אצלם הכשרות קליניות בשנות הלימודים המאוחרות. מאידך, מתאפשרת הכשרת הסטודנטים לעבודה בבתי חולים בישראל. כתוצאה מכך נוצרה בשנים האחרונות סיטואציה שבה בתי החולים מתחרים על התוכניות שבהן ניתן לקבל סטודנטים ישראלים מהונגריה.

כך מפעילה קופת החולים הכללית בבתי החולים שבבעלותה - לרבות בילינסון וסורוקה - תוכניות הכשרה לבוגרי שנים שלישית ורביעית וללימודים בשנה שישית, ללומדים רפואה בהונגריה. תוכניות דומות נפתחו במקביל גם במרבית בתי החולים הממשלתיים, לרבות שיבא, איכילוב ורמב"ם. בחלק מבתי החולים אף מציעים לסטודנטים ביטוחים רפואיים, ארוחות ועזרה בשכר דירה כדי שיבצעו אצלם הכשרות קליניות.

למעלה מ-200 בשנה

מנכ"ל המל"ג, משה ויגדורצילום: אוליבייה פיטוסי

כיום, כ-600 סטודנטים ישראלים לומדים רפואה בהונגריה בשנות הלימוד השונות, ועל פי הערכות, למעלה מ-200 מתוכם רשומים השנה לתוכניות ההכשרה השונות בבתי החולים בארץ. ויגדור מסתמך על סעיף 25 א' לחוק המל"ג 1958, הקובע כי על המועצה להשכלה גבוהה לאשר כל תוכנית לימודים המקנה בסיומה תואר או נקודות זכות לקראת תואר - נקודות הרלוונטיות במיוחד במקרה זה.

מאחר שההכשרה הקלינית המבוצעת בבתי החולים בארץ לסטודנטים לרפואה בישראל נמצאת בפיקוח המל"ג, מבהיר ויגדור כי גם הכשרת הסטודנטים מאוניברסיטאות זרות אמורה להיעשות באישורה ובפיקוחה של המועצה. "ההוראה הקלינית המתקיימת בישראל עבור הסטודנטים הלומדים במוסדות להשכלה גבוהה בהונגריה, ללא אישור המל"ג, הינה בניגוד לחוק", קובע ויגדור. התראה בעניין נשלחה למנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' רוני גמזו ולמנכ"ל הכללית, אלי דפס, הבעלים של בתי החולים הציבוריים במדינה. במשרד הבריאות והכללית הוחלט לפי שעה להמשיך את ההדרכות, חרף חוות הדעת יוצאת הדופן.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

נכון לעתה אין בידי המל"ג סמכות להפסיק את תוכניות ההכשרה המתקיימות בבתי החולים בישראל, אולם בכיר המקורב לסוגיה מבהיר כי אם ההכשרות יימשכו במתכונת הקיימת שאיננה חוקית, למל"ג יש סמכות להכריז כי תואר הרפואה של הסטודנטים הלומדים בבתי ספר בהונגריה לא יוכר בישראל. זאת אף על פי שמרבית הסטודנטים הללו מבקשים להשתלב בהמשך בעבודות במערכת הבריאות בארץ. ויגדור זימן את גמזו ודפס לדיון בנושא "כדי לבחון את הצעדים הנדרשים להסדרת הנושא ללא דיחוי נוסף".

מנהל שיבא, זאב רוטשטייןצילום: אלון רון

עמדת המל"ג גובשה על רקע המאבק שדווח לפני כחצי שנה ב"הארץ" במסגרתו טענו ראשי האוניברסיטאות בישראל נגד תוכנית בינלאומית ללימוד רפואה של המרכז הרפואי שיבא בשיתוף אוניברסיטאות סנט ג'ורג' בלונדון וניקוסיה בקפריסין, בה לומדים השנה 30 סטודנטים. תוכנית זו מיועדת לבוגרי תואר ראשון, בכפוף למבחן ידע במדעים המוכר בבריטניה (MCAT), ומאפשרת תואר רופא תוך ארבע שנים. ואולם דווקא התוכנית שהעלתה לדיון את שאלת חוקיותן של תוכניות ההכשרה לסטודנטים מהונגריה, נמצאת בימים אלה בשלבי אישור מתקדמים במל"ג, וזאת לאחר שאוניברסיטת תל אביב שינתה את עמדתה נגד התוכנית והחליטה להצטרף אליה .

"המל"ג בבעיה קשה"

בכיר במערכת הבריאות אמר כי "מדובר בסיבוך חמור, והמל"ג נמצאת בבעיה קשה. אם תוכניות ההכשרה לסטודנטים מהונגריה אינן חוקיות, יהא עליה להגיש תביעות פליליות נגד כל הרופאים המשתתפים בהדרכות הללו. עד כה נמנעה המל"ג מקביעת סטנדרטים להוראה קלינית בישראל, וזה הזמן לעשות זאת, כדי להסדיר את התוכניות החשובות". בכיר אחר אמר כי "מדובר בעיקר בעניין של כסף, כיוון שהתשלום עבור הדרכת סטודנטים לרפואה מישראל מתקבל ישירות אצל הרופאים המדריכים, המשמשים מרצים באוניברסיטאות, ואילו התשלום על הדרכת הסטודנטים מהונגריה מגיע ישירות לבתי החולים. אך גם אם מדובר בכמה מיליוני שקלים בשנה, הכסף מושקע בהמשך בשיפור הרפואה הישראלית".

מנהל המרכז הרפואי שיבא, הפרופ' זאב רוטשטיין, אומר בהתייחס להתפתחויות כי "הדרכה קלינית בארץ לסטודנטים ישראלים מהונגריה מאפשרת להם לתקשר עם חולים המבינים את שפתם ולעשות רפואה טובה יותר". לדבריו, "המל"ג אמורה לשרת את מדינת ישראל ולפעול לסייע למדינה, ויש לחפש כל דרך ומוצא לאשר את תוכניות ההכשרה הללו".

גם בכללית מתחו ביקורת על הכרזת המל"ג שעלולה בהמשך לפגוע במספר הרופאים שיוכלו להיקלט בישראל, במציאות של מחסור ברופאים: בישראל שיעור של 3.38 רופאים עד גיל 65 לאלף נפש, נכון לסוף 2010, אולם דו"ח מבקר המדינה ממאי 2009 התריע כי עד שנת 2020 צפויה הפחתה של 19% לשיעור של 2.76 רופאים לאלף נפש. "התוכנית להכשרת הסטודנטים הישראלים מחו"ל היא משימה לאומית מהמדרגה הראשונה שהכללית שותפה לה", נמסר מהכללית. "איננו סבורים כי ההוראה הקלינית המתקיימת בבתי החולים המובילים הינה בניגוד לחוק המל"ג. יתרה מזאת, אנו נמצאים על ספו של משבר אמיתי בתחום, ומשוכנעים כי המל"ג תיתן כתף למאמץ של החזרת סטודנטים ישראלים הביתה, ולא תערים קשיים מיותרים".

ממשרד הבריאות נמסר כי "מנכ"ל המשרד הכין טיוטת חוזר להסדרת מתכונת הלימודים של הסטודנטים לרפואה מהונגריה בבתי החולים בישראל, והחוזר צפוי לצאת בחודש הקרוב. כדי לתאם את כל הפרטים, טיוטת החוזר הועברה למועצה להשכלה גבוהה. משרד הבריאות גאה על הידוק הקשר עם סטודנטים בחו"ל, גם כאשר מדובר במתכונת אוניברסיטאית שאינה קונבנציונלית".

מאוניברסיטת תל אביב נמסר בתגובה כי היא "לא התנגדה מעולם לעצם הרעיון של הכשרת רופאים מחו"ל ולשיתוף פעולה עם אוניברסיטאות בחו"ל, אלא שדרשה שהכשרה זו תעשה לפי הנחיות המל"ג ודרך בתי הספר לרפואה באוניברסיטאות בארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ