גם הנטייה להתמכרויות עלולה לעבור בתורשה

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

נטייה להתמכרות היא תכונה מולדת אולם ניתן להתגבר עליה. כך עולה ממחקר שנערך באוניברסיטת קיימרידג' הבריטית, שבחן את מוחותיהם של 50 זוגות תאומים שאחד מהם מכור לקוקאין.

החוקרים גילו כי גם למכור וגם לאחיו או לאחותו יש אזורים חריגים בחלקי המוח המפקחים על ההתנהגות, ובהם השליטה העצמית נמוכה יותר. הממצאים מחזקים את ההנחה לפיה אנשים שקרובי משפחתם השתמשו בסמים נמצאים בסיכון גבוה יותר להתמכר ביחס לאנשים אחרים.

הם עשויים להוביל למציאת דרכי טיפול חדשות, שיסייעו למשתמשים לחזק את השליטה במוחם בטרם יהפכו למכורים קשים. "הממצאים מבהירים מדוע הסיכון להתמכר לסמים גבוה יותר אצל אנשים שיש להם היסטוריה משפחתית כזו: חלקים במוחם, האחראים על שליטה עצמית, פועלים באופן פחות יעיל", הסבירה ראש צוות המחקר, קארן ארשה.

לדבריה, כעת החוקרים מתכוונים לבדוק כיצד אחים שאינם משתמשים בסמים מצליחים להתגבר על הליקוי במוחם. כך הם יוכלו להבין בצורה טובה יותר מה מגן עליהם מהתמכרות לסמים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

רשימת ההתמכרויות, מלבד סמים, כוללת תרופות מרשם, סיגריות, אלכוהול וכן הימורים ואכילה מופרזת. מדענים הבחינו בעבר בשינויים במוחותיהם של נרקומנים, אך הם עדיין לא בטוחים אם הם אירעו לפני השימוש בסמים או כתוצאה ממנו.

פול קידוול, פסיכיאטר מאוניברסיטת קרדיף הבריטית, אמר כי ממצאי המחקר החדש מעודדים למדי. "אילו יכולנו להבין מה גורם לקרובי נרקומנים להיות עמידים כל כך בפני התמכרות היינו יכולים למנוע מרבים להפוך למכורים", אמר.

הפרופ' דרק היל ממרכז המיפוי המדעי בקולג' האוניברסיטאי של לונדון העריך כי בעתיד ניתן יהיה לפתח שיטות סריקת מוח שיאפשרו לגבש טיפולים חדשים בהתמכרויות. "פיתוח שיטות סריקה מסוג זה עשוי להימשך שנים רבות", הדגיש היל.

מנתוני ארגון הבריאות העולמי עולה כי ברחבי העולם חיים לפחות 15.3 מיליון אנשים מכורים לסמים, וכי 148 מדינות דיווחו על בעיות שהתפתחו אצלן כתוצאה מהזרקות סמים.

ממחקר שפורסם לפני כחודש בכתב העת הרפואי "לנסט" עלה כי 200 מיליון בני אדם משתמשים מדי שנה בסמים ברחבי העולם, רובם במדינות הנחשבות לעשירות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ